Foto: Erika Maalt

EESTI MUAY THAI LIIGA I Millised sportlased on oma võistlusteekonda liigalt alustanud?

19. aprill 2024 | Muay Thai Liiga, Uudised

Eesti Muay Thai Liiga järgmine etapp toimub juba homme, 20 aprillil Arigato Spordiklubis. Nii mitmedki sportlased on just liigalt alustanud oma võistlusteekonda.

Alati tuleb lõpuni minna

Taur Guitor on omal ajal saanud just nimelt Eesti Muay Thai Liigalt võitlusspordi maailmas tuule tiibadesse. Aasta oli siis 2011, 22. jaanuar ja Sparta. Guitor meenutas Goodfight podcast`is, et võitis. „Ma võitsin viis… Esimene win streak oli viis fight`i järjest kuni Eesti meistrivõistlusteni aprillis 2011. Siis tuli mul esimene kaotus Kristo Männistu vastu. Kui sa võidad, siis kirjutavad kõik. Aga kui sa kaotad, siis teevad seda väga vähesed. Helistab su pere ja vennad ja rohkem mitte kedagi,“ tõdes ta.

Taur Guitor. Foto: GoodFight, Alejandra Karu

Guitor tõi välja, et kui tahad poksida ning ajada seda asja nii nagu seda peab ajama, siis tuleb kõik enda jaoks võimalikult professionaalseks mõelda. “Meie oleme selle tee see aasta ette võtnud, et mul on oma tiim. Mul on massöör, mul on inimene, kes ajab sponsori asju,” lausus ta ja tervitas siinkohal Edgar Fjodorovi. “Ja siis on mul oma poisid ka. Kõik aitavad ja toetavad nii, kuidas saavad. Kogu selle töö taga on kindlasti ka mu pere ja vanaisa. Vanaisa on väga suur fänn ja väga suur mentor mu jaoks. Toetab mind ja aitab alati nii, kuidas saab. Kui midagi ei istu, siis ütleb otse ja on konkreetne. Põhiline õpetussõna on vanaisal olnud, et kunagi ei tohi alla anda, alati tuleb lõpuni minna.“

Kui tahad poksida ning ajada seda asja nii nagu seda peab ajama, siis tuleb kõik enda jaoks võimalikult professionaalseks mõelda.

Liiga on hea koht, kust alustada oma poksikarjääri

Brigitta Vaab, kes sai Muay Thai maailmameistrivõistlustel 3. koha, just liigalt oma võistlusteekonda alustaski. Vaab alustas poksiga 9-aastaselt 2017. aastal. Ta õde tahtis poksi proovida ja nii mindigi koos trenni. Ta tõdes Goodfight`ile antud intervjuus, et alguses suhtusid vanemad uude hobisse kahtlustavalt, aga kui ema nägi, kuidas ta seda ala armastab, tekkis tal selle vastu austus ja nüüd elab ta väga kaasa. „Esimesed matšid ema nuttis ringi kõrval,“ muigas Vaab.

Monika Kuzmina ja Brigitta Vaab

Monika Kuzmina ja Brigitta Vaab. Foto: GoodFight

Kui ta oma esimest matši meenutab, ei mäleta ta, et oleks väga närvis polnud. Küll aga lõppes see kaotusega. Mingit traumat sellest ei tekkinud ja noor naine tahtis kohe uuesti poksiringi astuda. Küll aga võttis motivatsiooni maha see, et pärast kolme esimest matši ei saanud ta 3 aastat võistelda – sobivat vastast ei leitud. Treenerid aga motiveerisid, et küll vastased ajaga tekivad. Ala kogub ju aina populaarsust. Ja nii oligi.

Ta usub, et liiga on hea koht, kust oma karjääri alustada. Pealegi pannakse kokku sobivad võistluspaarid – algajat ja proffi kokku ei panda, seda kartma ei pea.

Liigal pannakse kokku sobivad võistluspaarid – algajat ja proffi kokku ei panda, seda kartma ei pea.

Võisteldes ja treenides jõudis Vaab välja Muay Thai maailmameistrivõistlustele ja sai seal 3. koha. „Ma ei oodanud seda, aga jäin väga rahule! Minu kaalus oli 13 inimest, neist kolmas olla on väga suur asi!“ ütleb ta.

Liiga laob alla hea põhja võistlemiseks

Spordiklubi Võitluskool juht Oskar Künnapuu rääkis Goodfight`ile antud intervjuus, et temas paneb poksi juures sisemise leegi enim põlema teadmine, et ta on oma alas väga hea. Olgu see taipoks või Brasiilia jiu-jitsu. ”Mulle meeldib mõte, et võitluskunsti valdamine on kui supervõime. Kui sa alustad mõne võitluskunstiga, siis sa avad endas mingid peidus olevad võimed, millest sul varem aimu polnud. Teadmine, et sul on need võimed olemas ning need ka praktikas töötavad, tekitab hea tunde. Veel rohkem paneb mind põlema, kui saan jagada neid teadmisi oma õpilastega ning neid saadab edu,” rääkis ta.

Mulle meeldib mõte, et võitluskunsti valdamine on kui supervõime. Kui sa alustad mõne võitluskunstiga, siis sa avad endas mingid peidus olevad võimed, millest sul varem aimu polnud.

Oskar Künnapuu. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

2011. aastal, kui Künnapuu end poksimaailmaga sidus, andis Sakus taipoksi trenne Kevin Renno. Ta õpetas puhast klassikalist taipoksi, kus on sees klintš, küünarnukid, mahaviimised, kuid samas ei puudunud trennist ka Hollandi kikkpoksi kombod.

”Endale iseloomuliku jäärapäisusega, hüppasin juba pärast viiendat kuud treenimist pea ees võistlustulle. See tähelepanu, adrenaliin ja ekstaas, mis võistlemisega kaasnes oli sõltuvust tekitav ning jätkasin aktiivset võistlusperioodi viieks aastaks, tehes kokku üle kolmekümne matši. Treenerilt omandatud hea klintš ning jalgpallist kaasa võetud tugevad jalalöögid tõid mulle Eesti meistri tiitlid nii taipoksis kui ka kikkpoksis (K1),” sõnas Künnapuu.

Miks on Eesti Muay Thai Liiga Künnapuule nii oluline? EML ehk varasemalt ”Harrastajate ja algajate võistlused”, oli see koht, kust sai alguse ka tema võistlusteekond. Ta lausus, et liiga ladus talle alla hea põhja võistlemaks edasipidi tiitlivõistlustel nii Eestis kui ka väljaspool.

Oskar Künnapuu. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Künnapuu soovitab võistelda, sest seal saad kogeda, kuidas töötab treeningutel õpitu situatsioonis, mis ei ole sulle mugav. Võistlustel tuleb nähtavale see, mida sa reaalselt teha oskad või ei oska. Sa teed ennast mõnes mõttes paljaks enda ja teiste ees ning sukeldud teadmatusse. Võistlusärevuse tunnet maandab ja teeb kodusemaks ainult järjepidevalt võistlemine.

Võistlustel tuleb nähtavale see, mida sa reaalselt teha oskad või ei oska.

Ta tõdes, et mõni huviline soovib võistelda juba peale esimest treeningut, teine aga pärast viiendat aastat treenimist ning kolmandat ei pruugi võistlemine üldse huvitada. Kui on kindel tahe ja siht, siis oma debüüdi saad ära teha juba esimese poole aasta jooksul.

“Eesti Muay Thai Liigal on seda hea teha, sest tingimused luuakse sinu ja vastase jaoks nii võrdseks ja turvaliseks kui võimalik. Võistluspaaride valikul jälgitakse treeningkogemust, võistluskogemust, vanust ja kaalu. Kui kõik tingimused sobivad sulle ja sinu treenerile, on võistluspaar tules,” selgitas Künnapuu.

Sigrid Kapaneni teekond taipoksi juurde

Eesti tai poksi, kikkpoksi ja klassikalise poksi meister Sigrid Kapanen meenutas Goodfight podcast`is, et on olnud alati hästi võitlushimuline. Juba lasteaias ütlesid kasvatajad, et enne kui öeldi tähelepanu-valmis-start, siis enne starti Kapanen juba jooksis. Naine on proovinud mitmeid erinevaid spordialasid, kuid teised on olnud võistkondlikud alad nagu näiteks jalgpall, võrkpall.

Sigrid Kapanen. Foto: GoodFight, Alejandra Karu

„Tahan olla iseenda otsustaja. Muidugi mul on abiks treener, kes mind aitab, aga nagu, et oleks mina ja mu vastane ning siis tugevam võidab,“ räägib ta ja lausub, et siis leidiski ta poksi baaskursuse kutse Kondorisse ning sealt tema teekond alguse sai. Kapanen arvab, et tema treener Ringo Tipp sai suhteliselt alguses aru, et naises on olemas materjal, kes Eestimaa uhkeks teeb. „Ilmselt peale baaskursust hakkaski Ringo mulle rohkem tähelepanu pöörama. Kindlasti oli tal teisi võistlejaid ka, aga ta nägi, et minus on potentsiaali.“

Kapaneni poksikarjäär sai alguse just Muay Thai Liigalt. „Tegin äkki viis või kuus Muay Thai Liiga fight’i.  Nendest kaks-kolm olid semi-pro ja kõik olid minul võidud. Selles mõttes ma imestan, et alustasin ja lõpetasin Muay Thai Liigal kõikide võitudega.“

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel