Foto: GoodFight

20. aprillil toimub Eesti Muay Thai Liiga järgmine etapp

15. aprill 2024 | Muay Thai Liiga, Uudised

Eesti Muay Thai Liiga järgmine etapp toimub juba sellel laupäeval, 20. aprillil Arigato Spordiklubis. Eesti Muay Thai Liiga peakorraldaja ning erinevate klubide juhid ja treenerid rääkisid, miks võiks tegeleda taipoksiga ning mida annab võitlussport sportlastele endile.

Kõige olulisem on vaadata sisu

Peakorraldaja ja World Boxing Council Muay Thai Eesti Komitee esimees Kevin Renno selgitas Goodfight podcast`is, et Muay Thai Liiga on amatööridele kogemuse saamiseks mõeldud sari, mis toimub viis korda aastas. Samas on see ka hea täiskasvanud sportlastele, kellel juba on kogemus. See on heaks hüppelavaks, et pääseda „suurtele lavadele“.

Monika Kuzmina ja Kevin Renno

Monika Kuzmina ja Kevin Renno. Foto: GoodFight

Kevin Renno on küll peakorraldaja, aga ta on ka paljude sportlaste nurgas. Ta avaldas, et kõige rohkem ütleb matšide alguses: „Naudi!“ Ta selgitas, et teab, et kõigil on sees tohutu närv, aga tuleb meelde tuletada, et sa ise tahad seda teha ja leida viis, kuidas seda nautida.

Kevin Renno teab, et kõigil on sees tohutu närv, aga tuleb meelde tuletada, et sa ise tahad seda teha ja leida viis, kuidas seda nautida.

Treenerina näeb Kevin juba treeningsaalis ja ringis ära, kellel on potentsiaali jõuda kõrgele tasemele. Ta ütles intervjuus Goodfight`ile, et kõige olulisem on vaadata sisu. Vahet ei ole, kui ilus tehnika on – võistlustel ei pruugi närv vastu pidada. See on ka pool, mida ei ole võimalik treenida, see kas on olemas või ei ole. Ta täpsustas, et eks võistluspingega saab harjuda, aga vaja on ikkagi seda väikest lisasärtsu. Mida sa teed, kui sind lüüakse – kas sa hakkad kartma või võtad ennast kokku ja ründad ise? Seda näeb tema sõnul inimese kehakeelest.

Kevin Renno. Foto: GoodFight, Jane Vogt

Võitleja sees peab olema tuli

Treener Kristo Männistu rääkis Goodfight podcast`is, et meistrid sünnivad läbi raske töö saalis. Männistu tõi välja, et selleks, et ta soovitaks sportlasel ringi või Eesti Meistrivõistlustele minna peab viimase iseloomus olema süda ja südikus, mida ei saa õpetada. „Kõike muud, näiteks tehnikat, saab õpetada, aga kui sul südant ja südikust pole, et minna lõpuni ja võitleja olla, siis… See on kõige tähtsam asi,“ lausus ta ja lisas, et peab selle all silmas asjaolu, et võitleja sees oleks tuli – kas sa ka reaalselt tahad võita ja lähed lõpuni välja, kui sul ka kondid katki on või annad alla.

Kõike muud, näiteks tehnikat, saab õpetada, aga kui sul südant ja südikust pole, et minna lõpuni ja võitleja olla, siis…

Kristo Männistu. Foto: GoodFight, Alejandra Karu

Männistu tõi välja, et olles treenerina nurgas ning elades sportlasele kaasa, taob süda kindlasti kaks korda kiiremini kui muidu. „Nurgas olemine on teinekord palju raskem, kui olla ringis. Mida lähemale võistlus jõuab, seda higisemaks lähevad peopesad – mis sest, et olen seal nurgas sadu kordi käinud. See on raske, aga süda on alati uhkust täis, pole vahet mis tulemus on.“

Õnn soosib neid, kes seda väärivad

Poksija ja treener Maikel Astur ütles Goodfight podcast`is noortele võitlejatele, et muidugi tahame me kõik võita, aga kõige olulisem on kogemus. Vähesed noored jõuavad reaalse võitlusspordini, mis algab 16-17-aastaselt. Kui noor aga sinnani vastu peab ja võimalikult palju fight’e kogub, võib tulevik olla väga helge. Kui kaotad, tasub lihtsalt mitte lasta pead norgu, edasi võistelda ja trenni teha.

Monika Kuzmina ja Maikel Astur

Astur ise peab enda poksiedu saladuseks stabiilsust, töökust ja järjepidevust. Ta on olnud julge ega ole kartnud kedagi välja kutsuda. Ka see, et ta on kogu aeg saalis ja hingega spordifanatt. „Ma tõesti armastan sporti ja puhkamine on minu jaoks raske,“ ütles ta.

Tuleb tööd teha ja küll õnn soosib neid, kes seda väärivad!

Kui ta ise 19-aastaselt alustas, ei olnud ta tehniliselt sama hea kui paljud tema vastased. Seal tulebki mängu sära silmis ja tahe võita. Ta tõi näite, et vahel võib laps olla väga tehniline, aga teine on lihtsalt nii agressiivne ja sa kaotad.

Ja sportlastele ütles ta – tuleb tööd teha ja küll õnn soosib neid, kes seda väärivad!

Ringi peaks minema tundega – lähme, teeme ära!

Spordiklubi Võitluskool juht Oskar Künnapuu rääkis Goodfight podcast`is, et tema mitmeid treenitavaid iseloomustab lisaks heale tehnilisele tööle ka suur sisu. Mitmed noored on saanud suurt tunnustust. Mis on treeneri saladus? Künnapuu ütles, et ta ei ole kindlasti see treener, kes püüab kõigile meeldida. „Kui tahad kõigile meeldida, mine jäätisemüüjaks,“ muigas ta.

Oskar Künnapuu. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Pigem on Künnapuu otsekohesem ja ausam. Ta ütleb ausalt välja, kuidas trennis asjad on, kuidas õpilane trennis käib ja trenni teeb. Ta usub, et just distsipliin ja kord on tema tublide sportlaste saladus.

Paljud noored tulevad trenni, sest neid kiusatakse koolis. Künnapuu leidis podcast`is, et trenn on aidanud palju sportlasi.

Ringi peaks minema tundega – lähme, teeme ära! Ja võtame selle kogemuse – tuleb, mis tuleb.

Künnapuu lisas, et head tunnet võib nautida vaatamata sellele, kas võidad või kaotad. Ta usub, et ringi peaks minema tundega – lähme, teeme ära! Ja võtame selle kogemuse – tuleb, mis tuleb.

Sportlane läheb ringi, kui ise tahab minna

Poksiklubi MMAces juht Vallo Kappak nentis Goodfight podcast’is, et neile, kes arvavad, et võitlussport on vägivaldne, soovitab ta tulla trenni kohale, mitte vaadata televiisorist. Viimasest näeb tippsporti, aga võistleb vaid 10% harrastajatest.

Vallo Kappak. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Millal aga ringi minna? Kappak ütles, et sportlane läheb ringi, kui ise tahab minna. “Keegi ei tohi sundida. Peab olema sisemine otsus ja tunnetus, et on aeg. Esimene kord põlv nagunii väriseb, aga inimene peab ise oma otsuses kindel olema.”

Esimene kord põlv nagunii väriseb, aga inimene peab ise oma otsuses kindel olema.

Võidab see, kes paremini magab

Spordiklubi Tugev Tahe juht Villu Nurmoja soovitas Goodfight podcast’is lapsed võitlustrenni panna, sest see aitab hoolitseda nii vaimse kui füüsilise tervise eest. „Tooge lapsed võitlustrenni ja nad on teil tervemad, julgemad ja aktiivsemad!“ ütles ta. Ka oskab Nurmoja sõnul sportlane end hästi vaos hoida ega ole agressiivne.

Tooge lapsed võitlustrenni ja nad on teil tervemad, julgemad ja aktiivsemad!

Villu Nurmoja. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Ta rahustas vanemaid, kes ehk pelgavad last poksitrenni panna, et laps ei ole ringis üksi – seal on ka kohtunik ja tema kaasvõitleja, kellega on vastastikune lugupidamine. Ringis ei juhtu midagi. Kui kaotad, tuled sellest välja ja järgmine kord juba äkki võidad.

Kui magad hästi, on su pea ja vaim selge.

Nurmoja on varasemalt öelnud võidu saladuseks, et võidab see, kes paremini magab. Ta täpsustas, et see on sportlaste seas üldtuntud hüüdlause. Kui magad hästi, on su pea ja vaim selge. See on olulisemgi kui füüsis.

Võitlussport annab vajalikku energiat, et lüüa läbi ka muudes asjades

Spordiklubi Team Moisar juht Markko Moisar tõdes Goodfight podcast’is, et eks noori peab kohati ”moosima”, et nad trennis käiks. ”Tänapäeva maailm on nutitelefonis kinni. Arvan, et peaks rohkem liigutama ja vaeva nägema, et füüsiliselt heas vormis olema.”

Eesti Muay Thai Liiga II etapp (Foto GoodFight, Inna Kirillova) - Markko Moisar ja Monika Kuzmina

Monika Kuzmina ja Markko Moisar. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Aga on ka noori, kelles on fighter’i verd. Moisar kirjeldas, et sellised on poksihuvilised, kes tahavad võistlema minna. Siis annab ta treenerina noorele trennis rohkem tähelepanu ja ütleb, et kui ta sparris treeneriga hakkama saab, saab hakkama ka ringis.

Siiski teab treener, et esimesed ringi minemised on tihti sellised, et pea on tühi ja ei oska midagi teha. Aga kui kuulad, saad hakkama.

Võitlussport annab vajalikku energiat, et lüüa läbi ka muudes asjades.

Moisar soovitas taipoksiga tegeleda, sest see on hea füüsiline ala, kus peavad olema keha, käed ja jalad tugevad. “Hea vorm annab kindlasti rohkem enesekindlust. Võitlussport annab vajalikku energiat, et lüüa läbi ka muudes asjades.”

Trenni tehakse selleks, et võistelda

Viljandi Kondor Fight Club`i treener Ringo Tipp tõi Goodfight podcast`is välja, et ringi minek on nende klubis loomulik asjade jätk – ta soovib kõiki sportlaseid pigem ringi suunata. „Vähe on neid, kes üldse ei plaani ringi minna või ei ole juba käinud. Me treenime selleks, et võistelda,“ sõnas ta ja lisas, et selline tegevus on tema poolt niimoodi välja kujunenud ning nüüd on juba ka taktikaline. „Tahaks näha tulemust sellel ajal, mis sa kuskile paned.“

Ringo Tipp. Foto: GoodFight, Alejandra Karu

Rääkides kaotustest, siis Ringo tõdes, et eks kaotamine on ikka ebameeldiv. „Sellest esimesest halvast tundest tuleb aga üle saada ning seejärel analüüsida,“ leidis ta ning lisas, et tegelikult on see rohkem treeneritöö ning sportlased ei peagi videot oma kaotusest võib-olla nii väga vaatama. „Ma tean, et ikkagi salaja kodus vaadatakse lõpuks. Isegi kui öeldakse, et ta ei taha vaadata, siis ikkagi tegelikult vaadatakse.“

Eesti Muay Thai Liiga programm:

  • 8:00 – 9:00 võistlejate registreerimine, kaalumine ja meditsiiniline kontroll
  • 9:00 – 9:45 võistluspaaride loosimine
  • 9:45 kohtunike ja treenerite koosolek
  • 10:00 võistluste algus

Lisainfot sündmuse kohta leiad Facebooki lehelt.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel