Oskar Künnapuu. Foto: Erakogu

Oskar Künnapuu: võitluskunsti valdamine on kui supervõime

11. oktoober 2023 | Muay Thai Liiga

Võitluskooli juht Oskar Künnapuu klubil on Muay Thai Liigal väljas mitmeid sportlasi – Artjom Turilov, Danil Turilov, Oleksandr Korobka, Randel Vaiksalu. Kiilist Sanders Englund, Mati Leima, Indrek Maasikas. Ta räägib, kuidas alustas ise Muay Thai Liigalt ja miks tasub poksijatel võistelda.

Oskar Künnapuu ja Kevin Renno: Foto: Erakogu

Kui alustad võitluskunstiga, avad endas peidus olevad võimed

Künnapuu ütleb, et temas paneb poksi juures sisemise leegi enim põlema teadmine, et ta on oma alas väga hea. Olgu see Tai poks või Brasiilia jiu-jitsu. ”Mulle meeldib mõte, et võitluskunsti valdamine on kui supervõime. Kui sa alustad mõne võitluskunstiga, siis sa avad endas mingid peidus olevad võimed, millest sul varem aimu polnud. Teadmine, et sul on need võimed olemas ning need ka praktikas töötavad, tekitab hea tunde. Veel rohkem paneb mind põlema, kui saan jagada neid teadmisi oma õpilastega ning neid saadab edu,” räägib ta.

Võitluskunsti valdamine on kui supervõime. Kui sa alustad mõne võitluskunstiga, siis sa avad endas mingid peidus olevad võimed, millest sul varem aimu polnud.

Oskar Künnapuu. Foto: Erakogu

Künnapuud saadab kõige enam iseloomujoonena mitmekülgsus. ”Olen läbi elanud rolle jalgpallurina, teedeehitajana, üliõpilasena, autotehnikuna, Tai poksijana, Jiu-jitsu maadlejana, treenerina, ettevõtjana ning nüüd ka isana. Kõik need kogemused kokku olengi mina täna,” räägib ta.

Võitluskool. Foto: Erakogu

Just jalgpallikarjäärist kujunes välja tema spordipõhi. Ta selgitab, et tal oli au mängida 9 aastat koos Levadia (varasemalt FC Kotkas Juunior 94) esiliiga tiimiga, kellega ta tuli 2009. aastal U16 vanuseklassis Eesti meistriks.
”Selle tiimiga oli kokkumäng aastatega nii paika loksunud, et olimegi reaalselt parim sats Eestis sellel ajal,” räägib ta.

Võistlustulle hüppas kiirelt

2011. aastal, kui Künnapuu end poksimaailmaga sidus, andis Sakus Tai poksi trenne Kevin Renno. Ta õpetas puhast klassikalist Tai poksi, kus on sees klintš, küünarnukid, mahaviimised, kuid samas ei puudunud trennist ka Hollandi kikkpoksi kombod.

Oskar Künnapuu ja Kevin Renno: Foto: Erakogu

”Endale iseloomuliku jäärapäisusega, hüppasin juba pärast viiendat kuud treenimist pea ees võistlustulle. See tähelepanu, adrenaliin ja ekstaas, mis võistlemisega kaasnes oli sõltuvust tekitav ning jätkasin aktiivset võistlusperioodi viieks aastaks, tehes kokku üle kolmekümne matši. Treenerilt omandatud hea klintš ning jalgpallist kaasa võetud tugevad jalalöögid tõid mulle Eesti meistri tiitlid nii Tai poksis kui ka kikkpoksis (K1),” räägib Künnapuu.

Treeneri ja klubitööga alustas ta samal ajal, kui ise võistles ning on tänaseks seda ametit pidanud 10 aastat. Ta arvab, et professionaalsel tasemel klubi edendamist ja treenerirolli poole kohaga teha ei saa, selle tõttu jäi pärast ülikooli kindlalt tegelema Tai poksiga.

Foto: Erakogu

”Mul oli aega panna kogu oma ressurss treeneritöö, klubi ja enda arengusse ning nägin selles suurt potentsiaali. Tänaseks on mul olnud au aidata kaasa klubi nimega Võitluskool, varasemalt Saku Tai poksi Klubi, arengule ning loomisele,” räägib ta.

Võistlemine on võti, mis aitab avada uksi

Miks on Eesti Muay Thai Liiga Künnapuule nii oluline? EML ehk varasemalt ”Harrastajate ja algajate võistlused”, oli see koht, kust sai alguse ka tema võistlusteekond. Ta ütleb, et liiga ladus talle alla hea põhja võistlemaks edasipidi tiitlivõistlustel nii Eestis kui ka väljaspool.

Künnapuu klubil on olnud au aidata kaasa ka EML Saku etappi korraldusele, mis toimus õhtuse pro osaga ning peamatšides olid Saku võistlejad.

Eesti Muay Thai Liiga toimub rahvusvahelise Tai poksi federatsiooni ehk IFMA regulatsioonide järgi. Need samad regulatsioonid on paika pandud ja tunnustatud ka  Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) poolt. IFMA maailmameistri võistlustelt ja Euroopa mängudelt on Eesti võitlejad toonud koju kuldmedaleid ning kõik need samad sportlased on oma alguse saanud ka Eesti Muay Thai Liigalt.

Künnapuu sõnab, et maailmatase amatöör reeglitega (IFMA) Tai poksis on tugev. Võistluste tempo on midagi muud, mis on profimatšides – tänu reeglitele on matši peatamise ja vigastuste oht palju väiksem, seega keskendutakse rohkem punktidele ning stiilile.

Ta usub, et koostöö oma koduklubide ja välisklubidega ning võistlemine EML sarnastel võistlustel on üks võtmetest, mis aitab uksi sellel teekonnal avada. ”Olümpiamängude medal võiks olla tulevikus selle teekonna üks põhieesmärke, sest Tai poks on lähedal saamaks olümpiamängudele valitava spordialade sekka,” lisab ta.

Võistlused panevad poksija situatsiooni, mida tavalised treeningud ja sparrid ei paku

Künnapuu soovitab võistelda, sest seal saad kogeda, kuidas töötab treeningutel õpitu situatsioonis, mis ei ole sulle mugav. Võistlustel tuleb nähtavale see, mida sea reaalselt teha oskad või ei oska. Sa teed ennast mõnes mõttes paljaks enda ja teiste ees ning sukeldud teadmatusse. Võistlusärevuse tunnet maandab ja teeb kodusemaks ainult järjepidevalt võistlemine.

Võistlusärevuse tunnet maandab ja teeb kodusemaks ainult järjepidevalt võistlemine.

Ta tõdeb, et mõni huviline soovib võistelda juba peale esimest treeningut, teine aga pärast viiendat aastat treenimist ning kolmandat ei pruugi võistlemine üldse huvitada. Kui on kindel tahe ja siht, siis oma debüüdi saad ära teha juba esimese poole aasta jooksul.

Eesti Muay Thai Liigal on seda hea teha, sest tingimused luuakse sinu ja vastase jaoks nii võrdseks ja turvaliseks kui võimalik. Võistluspaaride valikul jälgitakse treeningkogemust, võistluskogemust, vanust ja kaalu. Kui kõik tingimused sobivad sulle ja sinu treenerile, on võistluspaar tules.

Foto: Erakogu

Uus punktisüsteem annab võistlustele uue väljundi

Tänavu avatakse ka uudne punktisüsteem, mis aitab pidada sportlaste edetabelit. Künnapuu usub, et see toob liigale populaarsust juurde.

„Teades, et sinust jääb maha mingi märk edetabelis, annab sellele võistlusele uue väljundi ning tõstab panuseid. Olles aktiivne ja noppides võite on sportlasel võimalik teenida punkte ning olla ranking’u tipus. Kui varem sai matši eest diplomi ja medali, siis nüüd jääb su tulemus kirja ning tulevikus saad ehk võidelda ka oma esimese EML tiitlivöö eest!” räägib ta punktisüsteemi plussidest.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel