GoodFight |
30. november 2023

GOODFIGHT PODCAST! Vallo Kappak: kes arvavad, et võitlussport on vägivaldne, peaksid trenni tulema

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Vallo Kappak: kes arvavad, et võitlussport on vägivaldne, peaksid trenni tulema

Arigato spordiklubis 25. novembril toimunud Eesti Muay Thai Liigal rääkis poksiklubi MMAces juht Vallo Kappak GoodFight podcast’ile oma klubist ja sellest, et poksiga on võimalik tegeleda kõigil – ka neil, kes kontakti ei soovi ja eelistavad teha trenni poksikottidel.

Teekond perekeskse klubini

Kappak on poksiga tegelenud üle 20 aasta. Kui ta alustas, polnud võitlusspordiklubid väga populaarsed. Ta tõi näiteks, et Pärnus oli klubides 10-15 sportlast. Kui ta leidis MMAcesi, tundis ta, et seda on võimalik paremaks muuta ja hakati sellega tegelema. Kappak on palju spordi pärast reisinud, korjati kohe head ja vead üles ja liiguti paremuse poole.

Tänaseks on klubist kasvanud perekeskne spordiklubi.

Palju oli vaja ka pesta võitlusspordi mainet, sest see oli väga rikutud. Plaan oli tulla rahvale lähemale ja näidata, et see pole paha ja verine sport. Tihtipeale on võitlussportlaste eetika isegi kõrgem kui paljude teiste ja ka distsipliini on rohkem.

Monika Kuzmina ja Vallo Kappak. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Neile, kes arvavad, et võitlussport on vägivaldne, soovitab Kappak tulla trenni kohale, mitte vaadata televiisorist. Viimasest näeb tippsporti, aga võistleb vaid 10% harrastajatest.

Millal siis ikkagi ringi minna? Kappak ütleb, et sportlane läheb ringi, kui ise tahab minna. Keegi ei tohi sundida. Peab olema sisemine otsus ja tunnetus, et on aeg.

Sportlane läheb ringi, kui ise tahab minna. Keegi ei tohi sundida.

Kappak ütleb, et esimene kord põlv nagunii väriseb, aga inimene peab ise oma otsuses kindel olema.

Soov toetada noori andekaid sportlasi

Kappak tegeleb spordi toetamisega ettevõtluse kõrvalt. Ta selgitab, et ta ettevõtluskarjäär sai alguse 19-aastaselt. Sellega jäi tal pooleli palju asju, ka tema sportlasekarjäär. Seepärast tahab ta toetada neid, kes tahavad sportida ja on andekad – et nad ei peaks tööle minema ega tegelema sellega, millega nad tegelema ei peaks.

Vallo Kappak. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

MMAces klubi eesmärk on tema sõnul tutvustada sporti inimestele ja näidata, et see pole verine ja seda ei pea tegema kontaktiga. On palju treeninggruppe, kus on 0 kontakti – näiteks heavybag, thaibag. See on neile, kes ei taha teist lüüa ega ise vastu nina saada. Poksi saab teha ka poksikoti ja löögipatjade peal, üksteise kinnastesse. Nii saab esimesed oskused kätte ega saa viga.

Uue Tai treeneriga ollakse väga rahul

MMAces klubil on ka suur hea uudis. Treenerit otsiti kaua, sest pole lihtne Pärnusse treenereid tuua. Nüüd on klubis Tai treener Wanchana Hua Hin, kes on nüüdseks trenne andnud 1,5 kuud. Kappak ütleb, et nii klubi kui treener on rahul ja kuna trennid on täis, tundub ka, et õpilased on rahul.

GALERII: INNA KIRILLOVA

HÄID MÕTTEID PODCAST‘IST:
  • Kuna ma olen palju spordi pärast reisinud, korjasime MMAces’is head ja vead kokku, panime need kokku ja nii see tuli!
  • Kui me alustasime, oli vaja palju spordi mainet pesta. See oli rikutud, võibolla ka teadlikult. Tahtsime tulla rahvale lähemale ja näidata, et see pole paha ja verine sport.
  • Põlv väriseb esimest korda ringi minnes ikka. Las sportlane saab valmis ja tunneb ennast kindlalt, et tahab võistlema minna.
  • Kuna mu enda sportlaskarjäär jäi pooleli, tahan toetada neid, kes tahavad seda teha ja kellel on andekust, et nad ei peaks liiga vara minema tööle.
  • Poksida saab ka poksikoti ja löögipatjade peal, üksteisele kinnastesse. Saab esimesed oskused kätte ja jääme terveks.
  • Kui mul on treener ja inimesed, kes sellega igapäevaselt tegelevad, siis ma ei peagi juures olema. Lihtsalt vahepeal korrigeerin, annan natuke nõu.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?