Kevin Renno. Foto: GoodFight, Jane Vogt

Kevin Renno: Tai poks muutub iga aastaga aina populaarsemaks

13. oktoober 2023 | Muay Thai Liiga, Uudised

Homme toimub Arigato spordiklubis Eesti Muay Thai Liiga selle hooaja esimene etapp. Peakorraldaja Kevin Renno oli koos abilistega kohal juba eile saali valmis sättimas. Ta on väga tänulik vabatahtlikele ja kinnitas, et muudmoodi selliseid üritusi korraldada ei saaks.

Kevin Renno. Foto: GoodFight, Jane Vogt

Tänavu on uus punktisüsteem

Ringi kohale toomine ja paigaldamine võttis omajagu aega. Kevin sõnab, et Arigatosse on plaanis poksiring soetada või ise ehitada, praegu on aga võistlusel Tallinna linnale kuuluv ring. Et linnal poksiring on, on igati tänuväärne. Seda on saanud kasutada paljud võistluste korraldajad mõistliku rendihinnaga.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Liigal on tänavu uus punktisüsteem ning homme ongi esimene proovikivi, kuidas see toimima hakkab. Elatakse sisse ja hakkab välja kujunema edetabel. Ühes kaalukategoorias tekib sinna siis 5, mõnes 10, mõnes 15 erinevat poksijat. See muudabki Kevini sõnul asja põnevaks, et näed edetabelis, kus sa oma punktidega oled. Võistlusmatše tuleb 40-50.

Liigal on tänavu uus punktisüsteem ning homme ongi esimene proovikivi, kuidas see toimima hakkab.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Hea hüppelava noorele poksijale

Muay Thai Liigalt on saanud hoo sisse paljud, kes suure võitlusspordiala ringi jõuavad ja maailmas tegusid teevad. Kas tegu on noorele sportlasele hea hüppelavaga? Kevin selgitab, et peab olema äärmiselt suur spordiklubi, et teha klubisiseseid võistluseid, et sportlased oleksid valmis minema tiitlivõistlustele ehk turniiridele. Suuremal osal klubidest nii suurt sisemist konkurentsi ei ole.

Muay Thai Liigalt on saanud hoo sisse paljud, kes suure võitlusspordiala ringi jõuavad ja maailmas tegusid teevad.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Muay Thai Liiga toimub aga viis korda aastas ja tagab ükskõik mis tasemel sportlasele viis matši aastas. Sonja Anderson ja Brigitta Vaab. Mõlema jaoks oli see esimene MM ja seal oli treeneri sõnul kõva tase. „Ootame põnevusega, mis toimub Tai poksi maailmas 10 aasta pärast, sest laste maailmameistrivõistlustel oli juba 1300 sportlast. See näitab, kui populaarseks see ala iga aastaga muutub!“ on Kevinil hea meel.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Treenerina näeb Kevin juba treeningsaalis ja ringis ära, kellel on potentsiaali jõuda kõrgele tasemele. Ta ütleb, et kõige olulisem on vaadata sisu. Vahet ei ole, kui ilus tehnika on – võistlustel ei pruugi närv vastu pidada. See on ka pool, mida ei ole võimalik treenida, see kas on olemas või ei ole. Ta täpsustab, et eks võistluspingega saab harjuda, aga vaja on ikkagi seda väikest lisasärtsu. Mida sa teed, kui sind lüüakse – kas sa hakkad kartma või võtad ennast kokku ja ründad ise? Seda näeb inimese kehakeelest.

Kõige olulisem on vaadata sisu. Vahet ei ole, kui ilus tehnika on – võistlustel ei pruugi närv vastu pidada.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Siiski tunnistab ta, et kõigil tippudel sellist agressiivsust ei ole. Näiteks Astrid Johanna Grents on väga tehniline, andekas ja töökas ning jõudnud tippu selle lisasärtsuta, millest Kevin rääkis.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Eestis on Tai poksiga hästi

Kevin usub, et 2023. aastal Muay Thaiga on Eestis väga hästi. Kui võrrelda eelmise aasta juunioride ja noorte MM-i, siis Eesti sai 90 riigi seast 9. koha meeskondlikus arvestuses, mis on väga suur saavutus.

Kevin toob ka välja, et meie meeskond oli suurem kui Tai meeskond. Eesti meeskonnas oli 25 sportlast, Tais 20-21.

Võrdluseks täiskasvanute MM-iga, kus pole Eestis praktiliselt kedagi. „Ma ei taha U23 taset maha võtta, aga ma räägin eliittasemest, kes on vanemad kui 23. Eelmisel aastal oli MM-i eliitklassis ainult Astrid Johanna, kes on nüüd sellest välja kasvanud. Nüüd peaks sinna mineam Dmitri Salamatin ja järgmisel aastal Allan Volosatõh. Nemad on esimesed tugevad eliitklassi sportlased. Ka Sigrid Kapanen saab varsti sinna. Enne neid meil puudus täiskasvanute eliitklass,“ selgitab Kevin.

Foto: GoodFight, Jane Vogt

Tai treener on Eesti Tai poksile väga oluline

Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia töö on seoses uue Tai treeneri Mongkon Kongpani tulekuga muutunud, et Kevin Renno jaoks on tekkinud rohkem aega ja energiat. Ta on uue treeneriga väga rahul. Tema kaudu aidati tuua uus treener ka Pärnu kolleegidele MMAces klubisse.

Kevin usub, et Tai poks müüb paremini kui kikkpoks. Aga suurem osa treenereid teevad kikkpoksi. Ta tõdeb, et tavaharrastaja ei saagi ehk aru, kas treener on kikkpoksi põhjaga. Siiski on vahe suur. Seepärast on Tai treener tema sõnul Eesti Tai poksile väga oluline.

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

Vaata veel