Ülipopulaarne UFC toob parimad MMA-võitlejad miljonite vaatajateni

22. jaanuar 2021 | Uudised

Sportlik vabavõitlus ehk MMA on üks populaarseimad spordialasid. Veristel ja kirgikütvatel UFC matšidel saad kaasa elada legendaarsetele vabavõitlejatele. Mis on the Ultimate Fighting Champinshipi eduni viinud ning millised staarvõitlejad on enim publikut teleri ette naelutanud?

MMA eelkäijad

MMA eelkäijaid võib otsida juba Antiik-Hiinast. Atleedid võitlesid leitai nimelises võitlusspordis, mis oli kombineeritud erinevatest Hiina võitluskunstidest, poksist ja maadlusest. MMA elemente oli samuti Antiik-Kreeka pankrationis näha. Sarnased võitluskunstid tärkasid ka Vana-Egiptuses, Indias ja Jaapanis.

Hüppame ajateljel sajandeid edasi ning jõuame Brasiilia jiu-jitsu ja vale tudoni. Vale tudo on Brasiiliast pärit võitluskunst, kus on praktiliselt kõik võtted lubatud (millele viitab ka selle nimi). Just need liikumised andsid hoogu tänapäevasele vabavõitlusele. Terminit mixed martial arts kasutati esimest korda 1993. a Colorados, kus toimus maailma esimene ametlik The Ultimate Fighting Championship .

Barbaarsed UFC algusaastad

Esimest UFC-d reklaamiti kui päris elu videomängu, mis on sarnaneb Street Fighter ja Mortal Kombatiga. Reegleid oli suhteliselt vähe, kui üldse. Kaalukategooriatest ei olnud veel haisugi, mis viis UFC 3-s omavahel puuri võitlema 180 kg kaaluerinevusega Keith Hackney ja Emmanuel Yarbrough .

UFC populaarsuse kasvades tõusis ka kriitika. Võitlust nimetati seadusetuks barbarismiks. Halva maigu kaotamiseks ja võitlejate tervise kaitseks on aastate jooksul UFC vabavõitluses siiski niimõnigi reegel kehtestatud. Korraldajad ei osanud aimatagi, kui populaarseks taoline turnament saab. Alates esimesest UFC-st levis MMA kuulsus kulutulena.

UFC 1 võitluse vaieldamatu võitja oli Royce Grace , keda peetakse kõige paremaks ja mõjukamaks MMA-võitlejaks läbi aegade. Kui Bruce Lee tegi revolutsiooni võitluskunstides filmimaastikul, siis Royce Grace tutvustas tõelist võitluskunsti päris elus. Oli see ju Grace’de pere, kes 20ndatel Brasiilia jiu-jitsu perfektsuseni lihvis ning mille elementide kasutame Royce Grace ka võiduni viis.

UFC legendaarsete vabavõitlejate matšid purustavad kõik pay-per-view rekordid

UFC matše vaadatakse pay-per-view lahendusel ehk makstes ülekande vaatamise eest ühekordset tasu. 2006. a rematši poolraskekaallaste Chuck Liddelli ja Tito Ortize vahel vaatas rekordarv inimesi kogu pay-per-view ajaloo jooksul. Eliitvõitlejate Conor McGregori ja Nate Diaze legendaarne matš 2016. a purustas ka selle rekordi. Tasu maksid 1.65 miljonit inimest ning matši on nimetatud üheks maailma parimaks. Kaks aastat hiljem elas matšile kaasa veelgi rohkem inimesi, kui Conor McGregori ja Khabib Nurmagomedovi verist võitlust vaatas pealt vähemalt 2.4 miljonit inimest.

Üheks maailma parimaks MMA-võitlejaks tituleeritud Anderson Silva ja oskusliku Chael Sonneni 2010. a matš ei jäänud alla ning nende legendaarne võitlus on kaasaelajatel siiani meeles. 2020. a pandeemia ei takistanud MMA fänne UFC-d vaatamast. Ülekande lõpumatšide vaatajaid oli keskmiselt miljon. Kuulus Kanada võitleja Georges St-Pierre ja võimas ameeriklane Jon Jones toovad teleri ette samuti sadu tuhandeid MMA entusiaste.

Oskuslikud ja parimate tehnikatega eliit vabavõitlejad on teinud UFC-st ühe kõige populaarsema spordiala maailmas. Esimest korda toimus Naiste MMA 2012. a ning staarvõitleja Ronda Rousey tõi televiisori ette veelgi kaasaelajaid. UFC-s on kasutusel minimaalselt reegleid, mis toovad vaatajateni põnevad matšid, mida alguses ei osanud tahtagi. Omajagu erutust lisab fakt, et võitlejatel ei ole puurist pääsu enne, kui vastane on lüüa saanud. Väga vähesed UFC matšid lõppevad viigiga.

UFC spordiennustuste tõus on astronoomiline

Miljonid MMA fännid üle maailma tegelevad põneva spordiennustusega. 2019. a oli globaalse spordiennustuse turuväärtus üle 85 miljardi dollari, millest UFC ennustused genereerivad küllaltki märkimisväärse osa. Turuväärtus tõuseb järgmiste aastatega veelgi. UFC spordiennsutusi saad ka Eestis teha. Selleks pakub Sulle kiireid ja lihtsaid võimalusi online kasiino .

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel