Naised tai poksi trennis: Lii sparriks isegi meestega

22. jaanuar 2020 | Naised ja poks, Trennid, Uudised

22-aastane Lii Tomberg alustas tai poksi trenniga Andra Aho käe all mais. Iga tööpäeva lõpus käib Lii trennis: fitnessi tai poksis või tantsimas.

Vabal ajal üritab ta viibida looduses, vaatab filme ja loeb. „Kui eriti hästi läheb ja aega on palju, haaran võimalusest kinni ja käin reisimas,” räägib Lii, kes töötab Taani saatkonnas, kuid haub mõtet sügisest kehakultuuri õppima minna.

Kuidas sattusid tai poksi juurde?

Enne tegin trenni jõusaalis, sest seda oli kõige mugavam ülikooli graafikuga sobitada. Lõpuks tundsin, et jõusaali trenn on ajaga läinud veidi rutiinseks ja üksluiseks, sest käisin seal üksi ja ei osanud endale huvitavaid treeningplaane koostada, kasutades tihtipeale samu seadmeid ja trenažööre. Interneti abiga leidsin paar kohta, kus oleks võimalik kodu läheduses trennis käia. Nende hulgas oli ka Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia. Akadeemia kodulehel avastasin, et alustamas on uus grupp ja mõtlesin, et selline hea ajastus pakub mulle võimaluse ennast uuel spordialal proovile panna. Juba varsti, täpselt päev enne lõputöö kaitsmist läksin esimesse trenni, kus suutsin mõneks ajaks mured kõrvale panna ja midagi uut õppida. Jäin sellega nii rahule, et teised alternatiivid läksid kiiresti tahaplaanile ja otsus edasise hobi suhtes oli tehtud.

Mis on need asjaolud või omadused, et selle treeningu valisid?

Olen ka varem võitlusspordiga tegelenud ja tänu sellele teadsin, et soovin keskmisest intensiivsemat treeningut. Tahtsin leida sellise ala, mida tehes areneksin füüsiliselt, aga õpiksin ka midagi, mis võiks elus kasuks tulla. Samuti otsisin midagi, mis tooks mu istuvasse tööellu tasakaalu. Lootsin, et saan trennisaalis end välja elada, energiat kulutada ja häid emotsioone vastu saada. Siiani on kõik lootused täitunud.

Kas tai poks pole mitte pigem meestele?

Üldiselt on levinud stereotüüp, et võitluskunstid sobivad rohkem meestele. Kuna tai poksiga tegeledes ei õpi inimene ainult lööma, vaid end ka kaitsma, olen enam kui kindel, et see ala sobib igale spordihuvilisele hoolimata soost ja vanusest. Lisaks suurepärasele füüsilisele ettevalmistusele annab see palju energiat ja hea tuju. Tänu tai poksi mitmekülgsusele võivad nii mehed kui ka naised just enda jaoks trennist midagi sobilikku leida. Loomulikult on kõigil trennis isiklikud eesmärgid, kuid ma usun, et põhieesmärgid on meestel ja naistel ikka samad: eneseareng ja hea emotsioon.

Kas sparrid ka meestega?

Tai poksi trennis treenin naistega. Meestega sparrida võimalust seal kahjuks ei ole.

Kui oluline on peale tai poksi ka mingit muud trenni teha?

Kuna tai poksis läheb vaja erinevaid oskusi ja omadusi, võib tõesti kõrvalt veel muud trenni teha. Iga spordiala on omamoodi hea ja kasulik: jõusaalis saab tugevdada lihaseid, jooga aitaks parandada tasakaalu ja koordinatsiooni, ujumine ja jooksmine suurendavad vastupidavust ja kardiovaskulaarset võimekust. Kõik need tulevad kindlasti tai poksi trennis kasuks. Siiski peaks igaüks oskama hinnata oma võimeid ja ennast treeningutega mitte üle koormata. Oluline on meeles pidada, et kehale tuleb vahel ka puhkust anda ja muu trenni asemel massaaži või sauna kaaluda.

Milliseid olukordi on tulnud ette, kus oled pidanud kasutama oskusi väljaspool trenni?

Tahaks mõelda, et kõike saab lahendada sõnade abil, aga kõike võib juhtuda ja paljuks võiks valmis olla. Keegi pole ohtudest ja ootamatutest kaitstud. Õnneks pole ma väljaspool trennisaali sattunud reaalsesse olukorda, milles oleksin pidanud kasutama tai poksi trennis õpitud tehnikat. Küll aga on trennid muus kasuks tulnud: igapäevaelus on kergem toimetada, ma tunnen ennast enesekindlamalt ja üldine enesetunne on paranenud. Poole aastaga olen muutunud energilisemaks ja tervislikumaks ning olen rohkem heas tujus.

Mille poolest kaalub tai poksi trenn üles nii mõnegi teise treeningu?

Kuna olen tegelenud mitme väga erineva spordialaga, võin öelda, et iga spordiala on omamoodi kasulik, keskendudes mõnele kindlale lihasgrupile, kehaosale või konkreetsete oskuste õppele. Tai poksi võlu seisneb minu jaoks selles, et see võimaldab väga mitmekülgset arengut. Esiteks paranevad paljud füüsilised funktsioonid: tasakaal, reaktsioon, kiirus ja koordinatsioon. Trenni ajal on töösse kaasatud mitmed lihasgrupid korraga, sest keha on pidevas liikumises. Tänu trenni intensiivsusele areneb peale füüsilise ka vaimne vastupidavus. Lisaks, õppides uusi löögitehnikaid ja kombinatsioone on mõte alati töös, trenn on alati huvitav ja rutiinivaba. Viimaseks võib välja tuua selle, et mõne spordialaga tegeledes soovib inimene väga kiiresti näha ja tunda arengut. Tai poks aitab päris kiiresti eesmärke saavutada, sest iga järgmise trenniga tunned end veidi tugevamana ja vastupidavamana.

Mida on tai poks on sulle andnud?

Kindlasti tooks esile motivatsiooni. Usun, et mitte ainult mina, vaid ka mu trennikaaslased pingutavad iga trenniga veidi rohkem, soovivad olla vastupidavamad ja tugevamad, püüdes teha iga kord kas või ühe kätekõverduse rohkem. Motivatsioonil on see hea omadus, et see muutub harjumuseks ja levib igasse eluvaldkonda. Iga uus päev on kui trenn, milles tahaks olla veidi parem kui eile.

Veel üheks väärtuseks on muidugi tervis. Kui rääkida tervisest kui kehalise ja vaimse heaolu seisundist, olen sellega tänu trennile rahul. Argielus on kergem, olen aktiivsem ja lõbusam. Usun, et peale selle, et trennist ainult kasu saada, peaks seda ka nautima. Tai poks annab mulle hea enesetunde nii trennis kui ka sellest väljaspool.

Tai poks on mulle andnud võimaluse enesearenguks ja eneseteostuseks. Ajapikku olen märganud, kuidas mingeid harjutusi on kergem teha, keha ei väsi nii kiiresti ära või hakkavad kombinatsioonid kiiremini välja tulema. Tunda ja näha oma saavutusi ning saada oma kehalt head tagasisidet on hindamatu väärtus.

Karolin Tohv 

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

Vaata veel