Gert Goršanov ja Annika Goršanova. Foto: Siim Kinnas

Miks on oluline kasvatada lihasmassi?

02. jaanuar 2024 | Trennid, Uudised

UFN peakorraldaja, kulturist, spordiklubi Corsagym omanik ning personaaltreener Gert Goršanov leiab, et iga inimene peaks kasvõi kaks korda nädalas umbes tund kuni poolteist jõusaalis trenni tegemas käima. Nimelt hoiab jõusaali treening meid toonuses – tugevad ja toonuses lihased aga toetavad meie luid ja liigeseid ning hoiavad rühti. Gert toob välja, et see, et suurt lihasmassi saavutab ainult steroididega on puhas müüt ning selgitab, kui oluline on toitumine lihasmassi kasvatamisel.

Foto: Siim Kinnas

Suure lihasmassi saavutamine on pikk ja vaevarikas protsess

Gert lausub, et see, et suurt lihasmassi saavutab ainult steroididega, on maailmas üks levinumaid müüte. Ta selgitab, et ringi vaadates ei näe ta neid suure lihasmassiga inimesi just eriti palju ringi liikumas. „Kui see nii oleks, et võtad mõne tableti või teed mõne süsti ja paisud nagu pärmi peal, siis oleksid 95% inimestest väga vormis. Kahjuks see nii aga ei ole, vaid on hoopis vastupidi. Ka mulle endalegi on pidevalt öeldud, et kasutan steroide,“ sõnab ta ja lisab, et kui aga võrrelda teda ennast ja neid näpuga näitajaid poejärjekorras, siis tema poekorvis on munad, riis ja kana, aga näpuga näitajate omas coca-cola, sai ja krõpsud. „Suure lihasmassi saavutamine on pikk ja vaevarikas protsess, mille teekonna võtavad ette vähesed. Enamusel puudub distsipliin selle saavutamiseks. See on sama võrdlus, et parimad poksijad istuvad alati ringi ääres, mitte ei poksi ringis.“

Foto: Siim Kinnas

Miks peaks kasvatama lihasmassi?

Gert toonitab, et kohe kindlasti ei pea end meeletult suureks kasvatama. Piisab sellest kui inimene näeb oma normaalkaalus fit ja toonuses välja. Küll aga peaks tema sõnul käima iga inimene jõusaalis kasvõi 2 korda nädalas 1 – 1,5 h  korraga. „Iga spordiala baas on jõusaal – tahame seda või mitte. Samuti hoiab just jõusaali treening meid toonuses. Tugevad ja toonuses  lihased toetavad sinu luid ja liigeseid ning hoiavad rühti.“

Iga spordiala baas on jõusaal – tahame seda või mitte. Samuti hoiab just jõusaali treening meid toonuses. Tugevad ja toonuses  lihased toetavad sinu luid ja liigeseid ning hoiavad rühti.

Gert sõnab, et on näinud paljusid inimesi, kes ütlevad, et nad käivad parem jooksmas. „Nad küll näevad saledad välja, aga nende lihased on justkui luude küljest lahti ja toonus puudub.“

Lihasmassi kasvatamise kaks põhitõde:

  • Söö 7-8 korda päevas ning palju ja kaalutult.
  • Treeni 4 -6 korda nädalas ja suurte raskustega.

Gert toob välja, et ilma toitumiseta pole olemas ka lihasmassi kasvatamist – see on koguni 70% sellest, ülejäänud 30% on treening.

Gert Goršanov (Foto Siim Kinnas)

Gert Goršanov. Foto: Siim Kinnas

Lihase kasvatamine ei toimu treenides, vaid treeningujärgselt süües ja magades

Just massikasvatuse perioodil ongi Gerdi sõnul ületreening kõige lihtsam tulema. Ta toob välja, et vanakooli kulturistid on öelnud, et pole olemas ületreeningut, vaid on kehv toitumine, vähene treening ning vähene magamine. „Saan sellega osaliselt küll nõustuda, aga puhkama peab ka,“ lausub ta ja lisab, et seda sellel lihtsal põhjusel, et lihase kasvatamine ei toimu mitte treenides, vaid just treeningujärgselt süües ja magades. „Parim viis lihase kasvatuseks on elada nagu beebi – sööd, oled aktiivne ja teed päeval uinakuid pluss muidugi öine korralik magamine.“

Kuidas kasvatada lihasmassi?

Gert lausub, et lihasmassi kasvatuseks on parim viis treenida väga suurte raskustega, kus ühte harjutust jõuaksid teha kuskil 4-6 kordust.  Heaks alustalaks on tema sõnul ka baasharjutused nagu kükk, jõutõmme ja rinnalt surumine. „Täna moodsas maailmas näeme Instagramis kuidas tehakse mingeid veidraid harjutusi kummide ja ei tea millega veel. Võin julgelt väita et massikasvatamisel see ei tööta!“

Ta lisab, et üks oluline asi mida teha, kui tahad valida personaaltreenerit massikasvatamisel, on vaadata treeneri tausta. Mõistlik on valida treener kes on ise selle läbi teinud ja saavutanud ka lihasmassis olulisi muutusi. „Tema saab rääkida puhtalt kogemuse pealt. Olen kindel et ainult teooria pealt seda teha pole võimalik!“

Monika Kuzmina

Vaata veel