VIDEO I Eesti võitis kolm medalit sumo EM-il

28. juuni 2021 | Uudised

Eesti võitis kolm medalit Kaasanis sumo EM-il, kus 25. juunil peeti U21 võistlused, 26. juunil U23 ja 27. juunil täiskasvanute EM.

Eestist osalesid viis sportlast: Raido Liitmäe, Gea Reimund, Roman Markilov, Ott Heliste ja Romel Seemann. „Jõudsime 23. juuni õhtul Kaasanisse, kus meid võeti kenasti vastu ja paigutati ilusasse hotelli,” ütles Reimund. „Teisel päeval toimus kaalumine, mis möödus kenasti, kuna kõigi kaalud olid paigas. Sellel päeval sai tutvuda ka Kaasani linnaga.” Heliste ja Seemann asusid võistlema juba reedel, kuid esimene päev edukaks ei kujunenud.

Laupäeval U23 vanuseklassi kehakaalus kuni 92 kilo võitis hõbemedali Romel Seemann (Eesti Karud). Kulla sai kaela Ilja Raspitin (Venemaa), pronksid aga Aleksei Gospodarenko (Venemaa) ja Robert Floria (Rumeenia).

Samas vanuseklassis kehakaalus kuni 100 kilo pälvis pronksise autasu Ott Heliste (Jõgeva Ramm). Kulla võitis Daniilo Javnušišin (Ukraina), hõbeda Richard Vegh (Ungari) ja teise pronksi Jakub Nowakowski (Poola).

„Kui esimesel päeval oli poistel närv sees, siis teisel päeval olid nad juba tunduvalt rahulikumad ja enesekindlamad ning läksid ja tegid oma asja,” kommenteeris Reimund. Laupäeval võistles ka Markilov, kes sai 5. koha.

Viimasel päeval võistlesid Heliste, Markilov, Reimund ja Liitmäe. Päeva päästis Raido Liitmäe, kes raskes võistluses krooniti Euroopa meistriks kaaluklassis kuni 92 kilo. Avaringi kohtumine möödus viperusteta ja Raido võttis kindla võidu, vahendas MK Juhan (Liitmäe tuli äsja ka rannamaadluse Eesti meistriks). Poolfinaalis venelase vastu tekitas esimene matš kahtlusi kohtunike seas ja otsustati teha kordusmatš, mille Raido võitis juba kahtlusteta. Finaalkohtumises Bulgaaria maadleja vastu läks samuti tarvis kordusmatši, kuid ka sellest väljus võitjana just Raido.

„Üldiselt võime olla väga rahul, sest Eesti sai kätte kogu medalitekollektsiooni. Suur aitäh tublidele sportlastele, treeneritele ja koondise peatreenerile Meelis Höövelsonile!” kiitis Reimund.

Osalesid ligi 300 sportlast 12 riigist: Aserbaidžaan, Armeenia, Bulgaaria, Eesti, Gruusia, Saksamaa, Ungari, Leedu, Poola, Rumeenia, Ukraina ja Venemaa. Venelased olid edukaimad ja võitsid kolme päevaga 75 medalit, neist 29 kuldset.

Sumo EM pole just kõige lihtsakoelisem sündmus. Kui kaks konkureerivat organisatsiooni ESU ja ESF korraldasid 2012. aastal kumbki oma EM-i, tunnustas maailma juhtiv organisatsioon IFS ainult ESF-i oma Ukrainas, kuhu kogunesid peamiselt Ida-Euroopa riigid. ESF-i peasekretär Riho Rannikmaa ütles 2019. aastal Japan Timesile, et tasapisi on ESU riigid hakanud ESF-i üle minema.

Rannikmaa õpilane oli 14-kordne Eesti džuudomeister Aavo Põhjala. Epp Mäe on 36-kordne Eesti meister sumos.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?