Priit Kõrve raamat “Wushu baastehnikad” sobib kõigile võitluskunstide harrastajatele

03. august 2021 | Uudised

Priit Kõrve ja Gleb Muzrukovi raamat Wushu baastehnikad” sobib kõigile võitluskunstide ja spordiharrastajatele, sisaldades peale võitlustehnikate ka palju teisi harjutusi ja näpunäiteid, mida saab kasutada erinevate kehaliste ja vaimsete tegevuste juures.

Läänemaades tuntakse hiina võitluskunste kung fu nime all, kuid tavaliselt ei teata, et hiinlased ise kutsuvad oma võitluskunsti wushu’ks, mis tähendab otsetõlkes “võitluskunsti” või “sõjakunsti”. Kung fu tähendab “oskust” ja “vilumust”, mis saavutatakse pikaajalise praktiseerimise ja õppimise tulemusena.

Wushu‘l ei ole distsipliinita üldse nime. Füüsilise pooleta wushu‘d ei eksisteeri ja spirituaalse pooleta on ta surnud. Wushu aluseks on armastus. Pole ohtlikumat vastast kui uhkus. Wushu on eelkõige vaimu tee.

“Põhiline, millega pidurdame enda arengut, on liigne psüühiline pinge ja aheldatusetunne. Seetõttu tuleks esimese asjana õppida vabanema just neist. Kogu löökide saladus seisneb selles, et tuleb õppida kontrollima ja suunama jõudu,” kirjutab Priit Kõrve.

Ära ole pinges, kuid ole valmis!

Ära mõtle, kuid ära ka maga!

Ära jahtu, ole liikuv ja painduv!

Liikudes ole nagu laine – liigutused sarnanevad lainetega, mis ründavad võimsalt kallast.

Ole rahulik nagu mägi – pead seisma nagu mägi, mida ei suuda keegi paigast liigutada.

Hüppa nagu ahv – hüpped peavad olema kiired ja kerged.

Lange maale nagu lind – pärast hüppeid peavad maandumised olema kerged ja vabad, raske matsuta vastu maapinda.

Ole vastupidav nagu kukk, kes seisab ühel jalal – tähtsaim nõue asendite puhul on püsivus. Olles sooritanud käelöögi, seistes ühel jalal, oleneb löögi tugevus eelkõige asendi kindlusest ja tasakaalust.

Seisa nagu mänd – kasvav mänd kutsub esile jõu- ja rahutunde. Ta ei murdu ka tugevas tuules, kuna tema latv on pandlik samal ajal, kui tema tüvi seisab paigal kindlalt ja liikumatult.

Pöörle nagu ratas – iga pöörlemine peab toimuma ringikujuliselt, peatumata ja murdmata trajektoori, olenemata sellest, kas tegu on käeringi või kehapöördega. Selles peitub kogu keha löögijõu ühte punkti koondamise saladus.

Paindu nagu vibu – pingutatud vibus on tunda tugevat jõudu. Ta paindub, kuid ei murdu. Tema painduvus aitab vastu seista jäigale jõule. Vöökohast painutatud keha peab endas peitma tohutut jõuimpulssi.

Ole kerge nagu leht – leht langeb puult kergelt ja vabalt, joonistades õhus liueldes ringe. Ta näib sügiseses tormis kaalutuna ja märkamatuna. Võitleja peab liikudes ja tegutsedes olema sama kerge ja märkamatu nagu leht sügiseses tormis.

Ole raske nagu raud – löögid, eriti purustavad jala– ja lükkavad käelöögid, peavad vastaseid tabama nii, nagu langeks neile kaela raskeid rauatükke.

Ole aeglane nagu taevalaotuses hõljuv kotkas – aeglaselt taevalaotuses hõljuv kotkas on iga hetk valmis sööstma täie hooga maa ja kivide suunas, kus asub tema saak. Mine aeglaselt liikumiselt üle kiirele just nagu kotkas.

Ole kiire nagu tuul – tuulepuhangud tabavad meid ootamatult ja mööduvad nii kiiresti, et tunneme vaid tagajärgi (jõudu), kui puhangut ennast märgata on võimatu. Pea meeles reeglit, et olla tuleb kiire, kuid mitte rabelev, sest laevagi ei vii edasi mitte kerged tuulepöörised, vaid võimsad puhangud.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel