Uku Leitham katsetas EM-i vormi Frankfurdis

13. mai 2019 | Uudised

Frankfurdis toimus 10.-11. maini juunioride UWW kalendriturniir Brandenburg Cup, kus 4. koha saavutas kreeka-rooma maadluse värske Eesti täiskasvanute ja juunioride meister Hans Uku Leitham (-82 kg, Korrus3).

„Brandenburgi võistlus oli viimane kontrollvõistlus enne juunioride EM-i juunis Hispaanias. Ütleksin, et oli hea võistlus. Sain maadelda viis matši, millest kaks võitsin ja kolm kaotasin tasavägiselt. Matšid andsid hea eelaimduse, kuidas nüüd viimased nädalad veel parandada vigu ja lihvida taktikat,“  ütleb Uku, kellel EM-idelt kodus juba pronks.

Tema kaalus oli seitse maadlejat, kes loositi kahte alagruppi. Esimene matš oli Hollandi esindaja Tyrone Sterkenburgi vastu. Uku läks esimesel perioodil juhtima 3:0, kuid teise perioodi lõpu poole sooritas vastane heite ja Uku kaotas 3:5. Teine matš oli rootslase Oscar Manssoniga. Uku võitis ülekaalukalt 8:0. Kolmandas matšis läks ta vastamisi horvaatlase Karlo Kodriciga, keda võitis 8:2.

Seejärel tuli poolfinaalis maadelda teise alagrupi võitja Anton Viewegiga (Saksamaa). Uku pidi leppima 0:2 kaotusega. Kolmanda koha matšis läks ta vastamisi soomlase Otto Ketoneniga ja pidi taas vastu võtma valusa tasavägise kaotuse (2:2).

Uku isale Vellole kuulub kohvikutekett Kehrwieder, mis on aastaid ehtinud näiteks ka Apollo raamatupoodi. Kuidas sai siis Ukust maadleja?

See lugu on juhuste kokkusattumus. 13 aastat tagasi läksid Leithamid perega restorani, kus Vello haaras ajalehe ja luges, et Kristjan Palusalu Spordikool kutsub noori maadlustreeningutele. Järgmisel päeval läks Uku koos oma kolme vennaga Audentesesse maadlustrenni.

Vello maadluskogemus jääb aegadesse, mil ta veel Kanadas koolis käis. Tema treener oli kunagine Eesti maadleja Nikolai Karklin. Nüüd korraldab ta igal aastal Euroopa suurimat maadlusturniiri Tallinn Open (üle 2000 osavõtja) ja on välja andnud ka ajakirja Maadlus. „Maadlus on meie peres kujunenud elu üheks tähtsaks osaks,“ ütleb Uku.

Brandenburg Cupil saavutasid 3. koha Andreas Välis (-87 kg, MK Juhan/Audentese SG) ja Richard Karelson (-97 kg, MK Nelson/Audentese SG). Teistest meie sportlastest said matšivõidud veel Ranet Kaljola (-77 kg, MK Nelson, kaks võitu, 5. koht) ja Randel Uibo (-72 kg, MK Leo, üks võit, 7. koht).

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel