Foto: Shutterstock

Treener Tõnis Aljas: hirm on selleks, et sellest üle saada

04. september 2020 | Uudised

Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treener Tõnis Aljas alustab sügisel Olümpia stiilis poksi treeningutega. “Tundidesse on oodatud kõik huvilised, kellele pakub huvi poksitehnika omandamine ja oma kehaliste võimete arendamine,” kutsub ta trenni. Treeningud toimuvad aadressil Pirni 12, esmaspäeviti ja kolmapäeviti kell 20.

Poks õpetab distsipliini ja pühedumist eesmärgile

Tõnis ise on tegelenud poksiga pea 20 aastat, vahepeal ka taipoksi ja kikkpoksiga. “Üldiselt on need alad sarnased, kuna need on kontaktspordialad, poksi suurim erinevus on tehnika täpsuses ja distantsivalikus,” selgitab ta.

“Võistluskunstidega tegelemine on mulle andnud väga hea kehatunnetuse, kontrolli keha üle ja arusaama, kuidas seda tervikuna kasutada, kuna löökide ja tehnikate sooritamiseks on vaja suunata kogu keha energia ja mass jalatallast alates löögi sihtmärki, lisaks tuleb tunnetada distantsi ja sooritusi teha nii, et ise võimalikult vähe, kui üldse, puhtaid tabamusi sisse saada.”

Poks on Tõnise sõnul talle õpetanud distsipliini ja pühedumist eesmärgile, kuna poksi tehnika täielik omandamine nõuab pikaajalist täit pühendumist ja pidevat harjutamist. “Lisaks on poks ja võistluskunstid üldiselt väga suuresti aidanud mul vaimselt tugevamaks kasvada, olen saanud parema kontakti hetkes olemisega ja arusaama selle tähtsusest, kuna poksitehnikat õppides, treeningutel sparrides või siis võisteldes ei jää absoluutselt aega üle argielus toimuvaga tegelemiseks ja kui isegi tulevad mõtted, millega tegelema tahaks hakata, siis kaob kohe voolavus ja sellega ka enesekindlus, mis siis kindlasti kiiresti ära karistatakse,” räägib ta.

Tähtis on usk endasse

Kui inimene poksitrenni tuleb, on Tõnise sõnul lähedaste toetus kindlasti oluline, kuna see aitab areneda eneseusul ja annab lisajõudu eriti algajatele, ent teiste toetusest olulisem on sisemine usk oma võimetesse. Poks on individuaalspordiala ja see kasvatab isiksuse iseseisvust ja usku iseendasse,” selgitab ta.

Kogenud treenerina on ta näinud, et paljudel algajatel on alguses väga raske keha oma tahte järgi liikuma panna. “Ma arvan, et esimene asi, mida poksima õppides omandatakse, on keha tunnetus ja selle kontroll vastavalt tahtele,” räägib ta. “Poksi tehnikas tuleb kasutada keha kui tervikut, löök saab alguse päkapöördest, mis paneb liikuma puusa, sealt edasi õlavöö ja siis alles tuleb löök, kuhu liigub kogu keha energia oma massiga.”

See on vaid üks näide, kuidas poksis tuleb kasutada keha kui tervikut. Kindlasti annab poks ka enesekindlust iseenda võimetesse, kuna poksis ei ole nii oluline füüsiline jõud, vaid pigem tehnika ja liikumine. “Kui see hästi omandatakse, suudetakse trennis endale tõestada, et suurus ei ole oluline ja hirm on selleks, et sellest üle saada,” räägib ta ja lisab, et tenn on kindlasti ka koht, kus igapäevaelu teemad saab ära unustada ja iseendaga kontakti leida, et siis see jõud endaga kaasa võtta ja argielus oma sihtide teostamisel ära kasutada.

Püsivus, järjepidevus ja austus

Esimese asjana poksitrenni tulles tuleb omandada distsipliin tehnika õppimisel ning tehnika tuleks omandada täpselt ja terviklikult, et hiljem ei oleks vaja ümber õppima hakata. “Kui midagi poolikult omandada, siis hiljem on kordades raskem seda ümber õppida ja poks on selles suhtes väga aus spordiala, kuna kõik vead saavad ringis ära karistatud,” selgitab treener.

Olulised on ka püsivus ja järjepidevus alaga tegelemisel, kuna tehnika ja füüsiliste võimete omandamine võtab aega. “Vajalik on järjepidev harjutamine, et keha harjuks liigutustega ja et need kujuneksid automaatseteks,” toob ta välja.

Ka pole poksisaal Tõnise sõnul koht, kus oma üleolekut näidata, vaid peab teisi austama ning kaaslastega koos oma võimeid arendama. “See pole koht, kus kaklema õppida, vaid koht, kust saada piisavalt enesekindlust, et mitte sellistes olukordades pead kaotada ja neist üldse hoiduda,” räägib ta.

Tõnise sõnul sobib poks kõigile. “Teada saamiseks, kas see ka sulle sobib, tuleb lihtsalt kohale tulla,” ütleb ta. Küll aga tuleks tema sõnul kindlasti arvestada, et kohe ei pruugi midagi hästi välja tulla, kuna poksi omandamine võtab aega ja nõuab usku oma võimete arendamisesse.

“Kui mõtled, et minule see ei sobi või ma ei oska, siis nii ongi, kui aga mõtled ja usud, et saan sellega hakkama ja olen valmis sellele oma täit tähelepanu pühendama, siis kindlasti saad hakkama,” kinnitab ta. “Inimeste võimed ja kehatunnetus on väga erinevad ja sellepärast ei ole kunagi mõtet ka ennast teistega võrrelda. Ainuke, kellega tegelema peaksid, oled sina ise. Kui nii mõtled, siis saad kindlasti hakkama ja kui kaldud veel endas kahtlema, siis on trenn koht, kus oma kahtlused seljatada.”

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel