Fotod: Lii Raasuke

Raiko Atspoli jaoks oli liiga väga suur kogemus ja eneseületus

04. november 2021 | Muay Thai Liiga, Uudised

Raiko Atspol (Mosa Muay Thai) sai nädalavahetusel Eesti Muay Thai Liigas jagu Timo Wackermanist (KRVA).

Raiko alustas rahulikult, et paika saada distantsitunnetus ja et aru saada, millise vastasega tegu on. Kuna tema jaoks oli see esimene võistluskogemus, mõtles ta oma liigutused ja rünnakud hoolikalt läbi, et end üleliigsete liigutustega mitte väsitada.

„2. raundis olin juba veidike enesekindlam, kuid siiski ei alahinnanud vastast, kuna rasked poisid, nagu me oleme, võib matši lõpetada vaid üks tabav löök. Seoses sellega tagasi mõeldes ja võistluse videosid analüüsides jäi küll palju võimalusi kasutamata, kuid üldiselt jäin oma sooritusega rahule, kuna ma ei võtnud üleliigseid riske ja suutsin jääda rahulikuks. Raundi lõpust jäi meelde üks paremsirge, mis minu õnneks ei tabanud, sest jõudsin eest ära astuda. Kui see oleks tabanud, siis võib-olla ei oleks me viimase raundini jõudnudki,” ütleb ta.

3. raundis märkas ta, et Timo oli kurnatum, kuid jäi endale kindlaks ega hakanud riskeerima. Sellegipoolest suutis ta Timol tagurpidikäiku sees hoida matši lõpuni.

Liiga oli Atspoli jaoks väga suur kogemus ja eneseületus. Võistelda otsustas ta täpselt kuu aega enne võistlusi. Siis algasid ettevalmistused ja dieet, kuna ta kaalus ligi 100 kilo, võistles aga kuni 91-kiloste meeste kategoorias. Lisaks igapäevastele tai poksi treeningutele alustas ta päevi enne tööd hommikujooksudega. „Tundub, et see täitis eesmärki, sest ringi astudes olin üsna kindel, et olen teinud kõik endast oleneva, et ringis oleks võimalikult mugav ja et vastupidavusega probleeme ei tekiks. Suur kummardus Timole ja kõigile, kes kaasa elasid!” tänab ta.

Kuidas suhtub ta sellesse, et liigas ei saa mitu kuud ette vastast teada?

„Matš Timoga tuli minu jaoks väikese üllatusena, kuna peale kaalumist öeldi, et minul matši ei toimu. Kuid umbes tunnike hiljem teatati mulle, et ma siiski lähen ringi. Kindlasti on eelnevalt oma vastase teadmisel mõningad plussid, kuid valmistasin end nii füüsiliselt kui ka vaimselt ette ja lühikese etteteatamisega ringi astumine polnud minu jaoks probleem.”

Mosa Muay Thaid esindas ka Reili-Riin Vessmann. Raiko ütleb, et Reili-Riin oli väga tubli juba enne ringi astumist ettevalmistuste ajal, sest tegi kõik endast oleneva, et võistlustel võimalikult hästi hakkama saada. „Reili-Riini fight oli väga intensiivne ja seda oli väga huvitav jälgida. Arvan, et tema vastasel ei tulnud see võit kergelt,” sõnab ta.

Mosa juures hakkas Raiko treenima umbes aasta tagasi. Talle on alati silma jäänud Mosa tehnilisus, rõõmsameelsus ja võime tehnikat edasi õpetada olenemata keelebarjäärist. Väga palju on õpetanud ka Kris Kozenevski, rääkimata tervest Mosa tiimist, kes treeningutel alati motiveerivad üksteist, vajadusel parandavad ja nii edasi.

Mosa õpilane Karoliina Arm peab sel pühapäeval järjekordse kohtumise Tais. Raiko hoiab end kursis, kuidas Karoliinal läheb ja elab Karoliinale kaasa. „Olen teda mõnel korral trennis näinud, kuid tüüpiline tagasihoidlik Eesti mees, nagu ma olen, siis me väga juttu ei teinud,” lausub ta.

Neidudel on sellega muidugi keeruline, aga kui tõsiselt täidab Raiko kui suur mees kohustust, et taipoksija siseneb alati ringi üle ülemise nööri?

„Seoses sellega, et see on traditsioon, ei võta see mult tükki küljest, et ringi siseneda üle ülemise nööri.”

Beyond Kickboxing tõstis Superboni sel kuul oma maailma parimate kikkpoksijate tabelis esimeseks. Superbon on üks parimaid võitlejaid Raiko arvates. Liiga ettevalmistuste ajal jälgis Raiko teda üpris palju ja suures osas võttis eeskujuks. Superboni ja Giorgio Petrosyani matši ajal oli ta loomulikult Superboni nii-öelda nurgas ja elas kaasa.

„Kindlasti meeldib mulle Mosa juures treenides see, et ta toob Tai kultuuri meile lähemale, räägib oma kogemustest ja nii edasi. Siinkohal tahaks tänada tervet Mosa punti, Wiru Treeningut ja KRVA-d, kus sai mu huvi tai poksi vastu alguse. Suur kummardus,” tunnustab Raiko.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel