Laps (Foto Shutterstock)

Foto: Shutterstock

Mida lapsevanemana silmas pidada, kui laps tunneb huvi poksi vastu?

07. oktoober 2022 | Nõuanded, Uudised

Kui laps hakkab tundma huvi poksi vastu, võib paljudel vanematel, kes ehk poksimaailmaga kokku pole puutunud, tekkida kahtlus, kas see spordiala on ikka väikesele poisile või tüdrukule sobilik. Mmachannel avaldas artikli, mis selgitab, mis vanuses võiks lapsed poksitrenni viia, mis on selle kasutegurid, aga ka, mis on poksi miinused. Järeldusele jõuti, et poksitunnid on lastele kasulikud, sest arendavad nende füüsilist ja vaimset tervist. Mõningad ohud on, ent kui laps käib korralikus trennis, kus õigesti poksima õpetatakse, on see ka väga turvaline.

Kui vanalt võiks laps poksima hakata?

Alustada võib niipea kui laps tunneb poksi vastu huvi. Tasub uurida huvipakkuvast spordiklubist, millised on trennivõimalused lastele.

Keskmiselt alustatakse üldiselt tõsisemalt poksiga 7-8-aastaselt, sest noorematel lastel üldiselt napib jõudu, motoorseid oskusi ja koordinatsiooni, mis poksi jaoks vajalikud on. Näiteks Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemias oodatakse trenni lapsi alates 5. eluaastast.

Foto: Shutterstock

Kindlasti ei tasu arvata, et nii pisikesed lapsed kohe sparrima pannakse. Sellises vanuses on eesmärgiks suurema huvi tekitamine, lõbutsemine ja kasulik trenn.

9-10-aastaselt võib juba öelda, et lapsed saavad aru poksi tehnilistest külgedest. Kõige enam pannakse lapsi poksitrenni 12-13-aastaselt, kus on piisav arusaam oma kehast ja koordinatsioonist ning tugevam distsipliin.

Poksi kasulikkus

Poks on intensiivne ja hea trenn, mis aitab füüsilise poole pealt hoida last vormis. Treenimine aitab hoida ka südame-veresoonkonna tervist ja vähendada stressi, mis omakorda aitab paremini magada.

Lisaks füüsilisele osale on poks väga kasulik ka vaimsele tervisele. See aitab arendada sotsiaalseid oskusi, enesekindlust ja arendab distsipliini. On ka leitud, et poks on kasulik lastele, kes agressiivselt käituvad – see vähendab negatiivseid tundeid ja leevendab viha.

Foto: Shutterstock

Mõistagi aitab poks ka õppida enesekaitset. Kõik tehnikad toimivad ka päriselus. Esmalt õpetatakse konflikte vältima ja neutraalseks jääma, aga vajadusel oskab laps ka end kaitsta.

Kas poksil on ka miinuseid?

Kõige suurem miinus poksi puhul on, et paratamatult võib tekkida vigastusi. Seetõttu ei alustata sparrimist liiga vara. Ka siis tehakse seda kaitsevarustuses ja alustatakse õrnalt. Riskid on alati olemas, aga ei saa öelda, et poksis oleks rohkem vigastusi kui näiteks jalgpallis.

Vahel kiputakse arvama, et poks muudab lapsed vägivaldseks. See ei ole tõsi, lausa vastupidi. Poks aitab lastel aru saada, et vägivald on ohtlik.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel