KLASSIKALISED VIDEOD I Palenque – poksimeistrite koduküla

19. mai 2021 | Uudised

Palenque on 1980. aastal ligi 3000 elanikuga linnake Colombias, kust pärinevad 1970. aastate meistrid Kid Pambele, Rodrigo Valdez ja Ricardo Cardona. Seda, et nii pisikesest kohast tuleb kolm poksiässa, ei juhtu kuskil mujal.

Pambele kaotas WBA tiitli Wilfred Benitezile. Seejärel võitis ta selle tagasi, kuid kaotas Aaron Pryorile. Ajakiri Ring valis Pambele 80 aasta 80 parima poksija hulka.

WBC ja WBA meistri Valdezi valis Ring ajaloo 100 parima lööja seas 29. kohale. Valdezile sai saatuslikuks see, et ta poksis ühel ajal Carlos Monzoniga.

WBA meister Cardona võttis tiitli mitmekordselt meistrilt Soo-Hwan Hongilt. Kahjuks ei eksisteeri sellest matšist eriti videopilti. (Ricardo vennast Prudenciost saab WBC meister 1982. aastal.)

Palenque on nagu Colombia Sparta. Palenque esimesed elanikud põgenesid Aafrika orjalaevadelt ja selle paiga elanikud on elanud 400 aastat kedagi usaldamata.

Pambele pilt ripub peaegu igas Palenque kodus, veidi allpool Jeesusest ja kõrgemal Colombia vabastajast Simon Bolivarist. Pambele õige nimi on Antonio Cervantes. Kodupaiga eest hakkas ta kõnelema 1972. aastal, kui võitis tiitli. Uhkusest pakatav valitsus uuris riigi esimeselt meistrilt, kas too soovib midagi. „Valgust meie inimestele,” palus Pambele. Kaks aastat hiljem saabus Palenquesse elekter. Veevärki tuli oodata veel neli aastat.

1980. aastaks on torustik katki ja veevõtmine käib taas vanal viisil: puhta vee saamiseks tuleb kruusa sisse kätega auk kaevata. Seejärel seda kaitstakse. Valitsev meister on 9-aastane Gertrudis. Tüdruk. Talle esitab väljakutse 10-aastane Antonia. Algul kõneldakse. See on rituaal. Seejärel kakeldakse. See kõik on ettevalmistus ajaks, kui kodupaigast kunagi linna lahkutakse.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel