Rannamaadlus. Foto: Maria Kilk

KEVAD BATTLES I Maadlustreener Argo Mitt: rannamaadlus annab maadlejatele erinevaid kogemusi

24. mai 2024 | Uudised

23. maist kuni 27. maini toimub Pärnu linna erinevais paigus spordifestival „Kevad Battles“. Spordifestival paneb avapaugu Pärnu suvehooajale ning koondab erinevad spordialad, mis ei kuulu täna Olümpiamängude repertuaari. Ühe alana saab sündmusel näha ka rannamaadlust.

Rannamaadlus kui huvitav ja vaheldust pakkuv ala

Maadlusklubi Leo maadlustreener, rannamaadluse Eesti meister 2018 ning 2022. aastal A-klassi veteranide maailmameistritiitli saavutanud  Argo Mitt rääkis GoodFight`ile antud intervjuus, et jõudis rannamaadluse alani tänu sellele, kui 2000-ndate alguses Eesti Maadlusliit rannamaadluse Eestisse tõi, siis tekkis ka neil huvi selle vastu, sest ala tundus huvitav ja vaheldust pakkuv.

Argo Mitt (paremal). Foto: Maria Kilk

Ta selgitas, et rannamaadlus on nii sumo, vaba kui ka Kreeka-Rooma maadluse elementidega. Suurim erinevus rannamaadluse ja tavalise maadluse vahel on see, et mati asemel võisteldakse liival. „Kui maadlusmatil on matši pikkuseks 2*3 minutit, siis liival poole lühem ehk 3 minutit. Ka punktide arvestuses on erinevuseid. Vabamaadluses pead juhtima 10-ne punktiga ja Kreeka-Rooma maadluses 8 punktiga. Rannas saad võita aga juba ühe heitega, mis annab 3 punkti. Rannamaadlus on kiirem ja lühem.

„Rannamaadlemisel on meestel seljas kas lühikesed või ujumispüksid, naistel lisaks t-särk või maadlustrikoo. Võitja on see, kes saab enne 3 punkti täis või matši aja lõppedes punktidega juhtiv maadleja,“ selgitas Mitt rannamaadluse reegleid lähemalt.

Liiv teeb liikuva pinna tõttu võistluse tulemuslikkuse ettearvamatuks

Mittile endale meeldibki ala juures just see, et maadlusmati asemel käib võistlus liival ning liiv teeb ebatasase ja liikuva pinna tõttu võistluse tulemuslikkuse ettearvamatuks. „Rannamaadlus annab maadlejatele erinevaid kogemusi ja vastaseid, kel ei pruugi maadlusega varasemaid kokkupuuteid üldse olla ja see teeb asja jälle põnevamaks,“ sõnas ta selle kohta, mida annab rannamaadlus maadlejale ja lisas, et väike eelis on nendel maadlejatel, kes on rohkem vabamaadlusega tegelenud.

Rannamaadlus annab maadlejatele erinevaid kogemusi ja vastaseid, kel ei pruugi maadlusega varasemaid kokkupuuteid üldse olla ja see teeb asja jälle põnevamaks

Rannamaadlus on maadlusele hea vaheldus

Mitt rääkis, et suvehooajal korraldavad Eesti erinevad maadlusklubid erinevaid turniire ja võistluseid. Näiteks toimub Pärnu rannas 27. juulil Eesti meistrivõistlused rannamaadluses. „Kui muidu sai ainult suvehooajal rannamaadlust teha, siis nüüd on tekkinud võimalusi ka siseruumides rannamaadlust harrastada. Rannamaadlus on hea vaheldus maadlusele,“ lausus ta selle kohta, kuidas läheb rannamaadlusel Eestis.

Rannamaadlus on hea vaheldus maadlusele.

Küsimusele, kuidas treenitakse rannamaadluse jaoks, vastab Mitt, et eraldi trenne selleks ei tehta. Enamus ajast on trennid maadlusmatil ning suvehooajal enne võistluseid pööratakse rannamaadlusele rohkem tähelepanu, ehk kas tehakse liival mõned trennid või arvestatakse matil rannamaadluse reeglitega.

Mitti nõuanded sportlastele, kes sooviksid samuti rannamaadluse alaga alustada:

  • Kõigil, kes tegelenud kahevõitlus aladega on vahelduseks hea proovida rannamaadlust. „Suurem eelis, meie kogemuste põhjal, on kindlasti vabamaadlejatel,“ lausub ta.
  • Huvilistel kes pole üldse kahevõitlus aladega kokku puutunud võiksid Mitti sõnul alustada maadlusmatil (kreeka-rooma, vaba, judo maadlus).

Kes pole endale veel sobilikku ala leidnud, siis „Kevad Battles“ annab selleks võimaluse

Mitt tõi välja, et maadlusklubi Leo osaleb spordifestivalil „Kevad Battles“, sest soovivad tutvustada maadlust kui ühte maailma vanimat spordiala ja saada ka ise kogemusi. Ta lisas, et maadlusklubi Leo korraldab spordifestivali raames Pärnumaa meistrivõistluseid noortele ja täiskasvanutele. „Osalejaid tuleb kokku kuni 50 kahevõitlusalade sportlast (vaba-, Kreeka-Rooma- ja judomaadlejat).“

„Kevad Battles`i“ suurimaks plussiks peab Mitt seda, et spordifestivalil tutvustatakse erinevaid ranna spordialasid – kes ei ole leidnud endale veel sobilikku ala, siis seal on selleks võimalus. „Samuti on see huvitav ka pealtvaatajale ja vaatamist on kogu perele. Et liikumine ja sport võidaksid,“ sõnab ta.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel