Harjutusi Aleksander Karelini hingamistreenerilt

17. september 2019 | Uudised

USA hingamisguru Dan Brule korraldab koostöös hingamisjuhendaja Heiki Tomsoniga Tallinnas 9.-14. novembrini teadliku hingamise meisterlikkuse kursuse.

Brule on õpetanud teadlikku ja vabastavat hingamist enam kui 125 000 inimesele 55 riigis. Kuigi maailmas on palju hingamiseksperte, eristub Brulé nendest kogemuspagasiga. Teadliku hingamise meisterlikkus peitub tema ammendamatus energias ja kohalolus. Need kaks omadust on koos teadmiste ja oskuste kombinatsiooniga toonud Brulé juurde sellised tippkliendid nagu maadleja Aleksander Karelini, vabasukeldumistšempioni Stig Åvall Severinseni ja arktilise ekstreemujuja Wim Hofi.

Hingamisharjutused:

Vahetult enne treeningut on hea teha mõniminutiline ruuthingamine. Harju oma hingamist kontrollima. Harjuta seda.
Ruuttehnika: sa hingad sisse, lugedes neljani, hoiad hinge kinni sama kaua ehk lugedes neljani; hingad välja, lugedes neljani; ja hoiad taas hinge kinni, lugedes neljani. Oluline on, et sissehingamine, hinge kinnihoidmine, väljahingamine ja sellejärgne hinge kinnihoidmine oleks kõik võrdse pikkusega.

Harjuta tähelepanu ja ärevuse kontrollimist. Asja mõte on vaimse ja emotsionaalse seisundi juhtimises. Brule rõhutab, et kehalistest võimetest ja sportlikkusest kaugeltki ei piisa. Endale ei tohi lubada jõudu vähendavaid kujutluspilte ega negatiivset sisedialoogi. Lubatud on vaid positiivne sisedialoog ja edu visualiseerimine. Jõuduandvad mõtted on näiteks: „Täna tuleb hea päev“, „Ma saan sellega hakkama“.

Pärast treeningut on hea lõõgastumiseks hingata istudes 22 minutit keskendunult läbi nina. Alusta rütmiga 3-6-6-3 (sisse, lugedes kolmeni; hoiad kuus, hingad välja kuus, siis hoiad taas kolmeni lugedes) ja tee seda 5 minutit. Siis aeglusta hingamist 10 minutiks rütmile 4-8-8-4 (sisse neli, hoia kaheksa, välja kaheksa, hoia neli). Seejärel aeglusta hingamist veelgi: 5-10-10-5. Kui oled seda teinud 5 minutit, pöördu 2 minutiks tagasi rütmi juurde 3-6-6-3. Hingamise ajal kasuta positiivset sisedialoogi ja visualiseeri edu.

Veel mõned hingamisharjutused mõne trenniharjutuse ajal. Lülita need trennirutiini, et uusi väljakutseid esitada ja areneda.

  • Esimene samm: hinga sügavalt kopsud õhku täis ja hoia hinge nii kaua kinni, kui saad.
  • Teine samm: hinga kopsud õhust täiesti tühjaks ja hoia hinge nii kaua kinni, kui saad.
  • Kolmas samm: hinga pikalt ja sügavalt sisse ja hoia hinge kinni nii kaua, kui saad.
  • Neljas samm: hinga õhk kopsudest põhjalikult välja.
  • Viies samm: hinga paljude pisikeste sõõmude kaupa sisse seni, kuni kopsud on õhku täis. Hinga paljude pisikeste sõõmude kaupa välja seni, kuni kopsud õhust tühjad on.
  • Kuues samm: hüperventileeri.
Monika Kuzmina

Vaata veel