GoodFight |
23. jaanuar 2024

GOODFIGHT PODCAST! Jakov Peterson: Yakuza ringi astuvad Themas, Šults, Salamatin ja Aukštikalnis

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Jakov Peterson: Yakuza ringi astuvad Themas, Šults, Salamatin ja Aukštikalnis

Rakvere Spordikeskuses toimub 16. märtsil võitlusspordiõhtu Yakuza Fight 6. Eesti Poksiliidu juhatuse liige, hinnatud poksikohtunik nii Eestis kui välismaal ja üks sündmuse korraldajatest Jakov Peterson rääkis Goodfight podcast`is, et viimati toimus kõnealune võitlusspordiõhtu ehk Yakuza Fight 5 2019. aastal. Vahepeale jäi Covid-19 ning sellest tulenevad piirangud ja toibumised. Nüüd on Yakuza Fight aga tagasi.

Rakveres on unikaalne publik

Peterson sõnas, et Yakuza Fight`i raames toimus esimene võitlus Tapal, kus mees ise tollal elas ning vedas ka poksi populariseerimiseks Tapa poksiklubi. Esimene võitlusõhtu kandis nime Tapa Boxing Cup. Rahvale pakkus sündmus huvi, publikut oli palju ning edasi koliti juba Rakverre. Kui Tapal olid ainult olümpiapoksi matšid, siis Rakveres läks võitlusspordiõhtu suuremaks ning kaardiga laiendati profitaseme sportlastega. “Rakvere mulle väga meeldib. Isegi kui elasin Tapal, siis käisin tihti Rakveres ja võistluskorraldus seal edenes hästi,“ lausus Peterson ja lisas, et Rakveres on unikaalne publik – kohalikul rahval on poksi vastu suur huvi ning elatakse väga ägedalt kaasa. „Alguses kaalusime natuke ka Tallinna mõtet, aga see tagasitulek ütleme ausalt, on selline riskantne ettevõtmine. Väike ärevus on sees ja otsustasime, et käime proovime Rakveres ära ja siis vaatab tulevikus edasi. Tallinnas pole ka väga palju saale – on kas väga suured saalid, kus toimuvad juba nime loonud võistlused või siis väike saal. Sellist keskpärast nagu Rakvere Spordikeskus, mis on täpselt paras, Tallinnas ei ole.“

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Võitlusspordi sündmuse korraldamine on suur töö ja vastutus

Peterson tõi välja, et võitlusspordi sündmuse korraldamise juures on oluline otsida kontakte, panna paika idee, mida tahad publiku ette tuua ning arvestada ka võimalustega, mida ja kuidas sa saad. „See on suur töö. Alates sellest, et millist saali soovid, milline täituvus võiks olla, mida saad publikule pakkuda, kas see on amatöörsport või profisport, kus sa neid võitlejaid saad… Alguses ei oska ka riskidega päris peensusteni arvestada, võib ju mida iganes juhtuda. See on suur vastutus.“

Võitlusspordi sündmuse korraldamise juures on oluline otsida kontakte, panna paika idee, mida tahad publiku ette tuua ning arvestada ka võimalustega, mida ja kuidas sa saad.

Yakuza Fight 6 uus reegel

Eesti Poksiliidu juhatuse liige selgitas, et vahetunud on ka partnerid, kellega sündmust korraldatakse. Eelmisel sügisel sattus Peterson arutellu Jan Lipinskiga, kes on samuti suur võitlusspordi huviline ja kellega huvid kattusid ning viimasel oli kaasata Andrei Senek, kes on samuti spordis sees ja olnud 20 aastat treener. Mehed istusid maha ning arutasid omavahel läbi, kellel millised võimalused on ning kes ja mida organiseerimisse panustada saab. Jan Lipinski pakkus välja, et Yakuza Fight 6 poleks mitte selline sündmus, milles on tasud ja vastased kokku lepitud, vaid et osaleda saaksid kõik – tingimused oleksid võrdsed ja samamoodi ka tasud. Teise partneri Senekiga mõtted kattusid. Nii Peterson kui ka Senek soovivad üles ehitada süsteemi, kus saaksid osaleda ka noored ja kõik, kes soovivad. „Et aastas oleks mitu sündmust. Mitte siis ühe õhtu jooksul näiteks 8-mehe turniir, vaid et üks õhtu oleks teatud matšid ära, võidad, saad tasu ja liigud edasi. See on aga rohkem tuleviku muusika,“ lausus Peterson.

Monika Kuzmina ja Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Monika Kuzmina ja Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Kes astuvad ringi?

Hinnatud poksikohtunik sõnas, et nelja mehe turniiril kuni 80 kg astuvad ringi Hendrik Themas, kes on osalenud kõikidel Yakuza Fight võitlusõhtutel, Dmitri Salamatin, Marko Šults ning Lätist Raimonds Aukštikalnis. Peterson lisas, et Themas ja Raimonds on juba korra koos varasemalt The League`l ringi astunud ning loodab, et Themas võtab Yakuza Fight`l revanši.

Järgmisel nelja mehe turniiril ehk kuni 71 kg osalevad Petersoni sõnul Allan Volosatõh, Markus Mittal, Ukrainat esindav Bohdan Oliinyk ja neljas mees on hetkel veel kinnitusel. „Kaalumine toimub 15. märtsil ning sinnani säilitame intriigi, kes kohtuvad omavahel poolfinaalis. Mehed tõmbavad loosi ja saavad üks õhtu varem teada, kellega nad esimesel matšil kohtuvad,“ selgitab ta.

Mehed tõmbavad loosi ja saavad üks õhtu varem teada, kellega nad esimesel matšil kohtuvad.

Sportlaste tagasiside uue süsteemi kohta

Peterson tõdes, et sportlaste tagasiside uue süsteemi kohta ehk kaotaja ei saa midagi, on olnud erinev. Need, kelle nimi pole veel nii tuntud, võtavad asja rahulikumalt ning pigem sellest vaatenurgast, et saavad endale nime teha ning võimaluse raha teenida. Rahanumber, mille võitja aga endale saab, on Eesti kohta üsna arvestatav summa. „Siin tulebki arvestada, et selle summa saab võitja.“

Monika Kuzmina ja Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Monika Kuzmina ja Jakov Peterson. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Ringi astub ka Sigrid Kappanen

Peterson rääkis, et võitlusspordiõhtu eesmärgiks on võimalikult palju sporti ja minimaalselt meelelahutuslikku show`d. „Olen organisaatorina läbi teinud sündmusi ja tegelikult on tihtipeale see, et kui teed mingi meelelahutusliku pausi, siis inimesed kasutavad seda ka enda pausiks ära. Hetkel oleme mõelnud niimoodi, et pigem on rohkem sporti,“ lausus ta ja lisas, et kuna mehed tahavad vahepeal puhata, siis hetkel on kindlaks määratus üks matš veel. Nimelt astub ringi Viljandist Kondor klubist Sigrid Kappanen, kelle vastane on hetkel veel kinnitamisel.

GALERII: INNA KIRILLOVA

HÄID MÕTTEID PODCAST‘IST:
  • Rakveres on unikaalne publik – kohalikul rahval on poksi vastu suur huvi ning elatakse väga ägedalt kaasa.
  • Võitlusspordi sündmuse korraldamise juures on oluline otsida kontakte, panna paika idee, mida tahad publiku ette tuua ning arvestada ka võimalustega, mida ja kuidas sa saad. See on suur töö ja vastutus.
  • Yakuza Fight 6 pole mitte selline sündmus, milles on tasud ja vastased kokku lepitud, vaid osaleda saavad kõik – tingimused on võrdsed ja samamoodi ka tasud.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?