GoodFight |
05. märts 2024

GOODFIGHT PODCAST! Hendrik Themas: võitlusspordi aluseks on eneseusk

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Hendrik Themas: võitlusspordi aluseks on eneseusk

Hendrik Themas, kes on osalenud kõikidel Yakuza Fight võitlusõhtutel, astub 16. märtsil Rakvere Spordikeskuses toimuval Yakuza Fight 6 NEW ERA ringi kaalukategoorias kuni 80 kg turniiri raames.

Ringis võitled sa selle nimel, et võita

Küsimusele, kui keeruliseks teeb mentaalselt asja see, et Themasi vastaseks võib tulla Marko Šults – mees, kellele Themas on ise ringi nurgas olnud ja õpetussõnu jaganud, vastas Themas, et ringis võitled sa ikkagi selle nimel, et võita. „Teinekord sparrimisel on nii, et teed seda koos sõbraga ja tead, et tal on mingisugune vigastus. Sellisel juhul hoiad ennast tagasi. Lõpuks saad aga ise kogu selle surve ja löögid peale. Kui sa lähed poole jõuga võitlema, siis sealt ei tule midagi välja. Lõpuks kannatad ise,“ leidis ta ja lisas, et pole vahet ka sellel, kui tema vastaseks satub Salamatin või Raimonds, kellele ta aasta tagasi kaotas. „Statistiliselt on 33,33% tõenäosus, et sa ühega neist lähed kohe vastu. Eelistusi ei ole. Lõpuks lähed parima vastu finaalis.“

Kui sa lähed poole jõuga võitlema, siis sealt ei tule midagi välja. Lõpuks kannatad ise.

Mida arvab Themas reeglist „võitja võtab kõik“?

Themas nentis, et eks mingi risk on alati – poksis pole kunagi ükskõik, kes sul vastas on, mütsiga lööma ei minda. „Kui võtta nüüd reegel „võitja võtab kõik“, siis see tähendab ka seda, et võitja võtab rohkem kui muidu. Mina ei ole sellised summasid kunagi varem näinud, et see on väga hea, riski väärt.“

Monika Kuzmina ja Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Valmistub võitlema

Sportlane tõi välja, et kõik kolm vastast on väga erinevad. „Kõigiga olen vastamisi läinud, vähemalt sparringus. Raimondsiga ka kaks korda ringis käinud. On erinevused, mis mõne vastu toimib rohkem kui teise vastu. Aga see baas ehk see, mis ma ise teen, on ikka sama. Mu treenerid on eksperdid, kes oskavad soovitada teatud asju mõne mehe puhul, et seda tasub kuulata. Ma valmistun võitlema.“

Kas Themasi kümnevõistleja taust on eeliseks?

34-aastane Themas sõnas, et poksijad, kes alustavad 16-17-aastaselt on umbes 25-aastaselt samas faasis, kus tema praegu. Kunagi ta mõtles, et 34 on suur vanus, aga tegelikult see seda pole. „Mõtlesin seda, et mul amatöörkarjääri ei olnud. See ei pakkunud pinget. Mulle ei pakkunud põnevust, et lähed võistlustele ja publikut ei ole ja kuidagi võistled. Mul kergejõustikus oli sadu kui mitte tuhandeid võistlused. Minu võistluskogemus on nii suur, olen osalenud nii suurematel kui väiksematel võistlustel kergejõustikus, et siin poksis pakuvad põnevust ainult profimatšid. Kergejõustiku võistluskogemus, reisimine, erinevad võistlused… Ma arvan, et see on minu eelis jah,“ lausus Themas oma kümnevõistleja tausta kohta.

Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Töö kõrvalt pole lihtne olla tippsportlane

Võitlemisega tegeleb Themas oma põhitöö kõrvalt. Ta nentis, et töö kõrvalt pole tõepoolest lihtne trenni teha ja olla tippsportlane. „Kindlasti on mul väga vedanud. Sain esimese Yakuza Fight`i jaoks hommikud vabaks, et trenni teha. Mu töökoht sobib selle töö kõrvalt. Miljonäriks Eestis ei saa, kui sa just Glory`s, The League`l või ONE`il ei võitle ja raha ei teeni. Aga kauaks? Kui sa midagi sellega teha ei oska, siis see ei ole nagu mingi fond.“

Poks kui osa elust

Themas selgitas, et kui ta võistleb, siis on tal tekkinud nüüdseks mõned väga head sõbrad, kes teda toetavad. „Olen väga tänulik neile, aga need ei ole jällegi summad, millest nii-öelda ära elab. Spordiga ma tegelen, sest olen võitleja. Mulle meeldib poks ja võistlustele minek… Kogu valmistumine ja trenn üldse – see on osa mu elust. See raha ei ole nagu motivaator seal.“

Mulle meeldib poks ja võistlustele minek… Kogu valmistumine ja trenn üldse – see on osa mu elust. See raha ei ole nagu motivaator seal.

Kõige aluseks on eneseusk

Sportlane rääkis, et võitlusspordi juures meeldib talle asjaolu, et kikkpoks toob välja inimese iseloomu ja selle, kas viimane on võitleja. „Kui tal on valus, kas ta võitleb või annab alla,“ lausus ta ja lisas, et kõige aluseks on eneseusk – kõik algab peast. „Sa võid olla füüsiliselt tugev, aga mõnikord on nii, et kes trennis sparringul on väga hea poksija, aga võistlustel tal lihtsalt ei tule midagi välja. Ta ei talu pinget, aga see on väga oluline. Ja muidugi sportlastel peab rutiin olema su sõber.“

Monika Kuzmina ja Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Themas toob näitena välja Uku Jürjendali. „Ukul on see rutiin väga tähtsal kohal – iga päev sama asi ja see on viinud väga kaugele. Sellepärast, et ta ei tee nii, kuidas tuju on, vaid ta teeb kogu aeg ja läheb kogu aeg edasi.“

Ettevalmistused Yakuza Fight`iks

Treeningust on kasu siis, kui sa ka taastud sellest.

Themas sõnas, et kui valmistub võistlusteks, siis on ta hetkel käinud kolm korda nädalas poksis. Kaks trenni on tehnika trennid, kus tehakse kombinatsiooni ja üks neist on sparring.Sparring on nagu võistlusmatš, aga treeningmatš, et sa ei ürita päris üksteist ära tappa,“ selgitas ta ja lisas, et jõutrennid on ta enda jaoks ära tükeldanud. Iga hommik teeb sportlane ühe harjutuse 5 seeriat. Tema jaoks on aga ka tähtis, et nädalas oleks kaks puhkepäeva. „Mingi aeg treenisin ma üle. Me ei ole robotid, et mida rohkem teed, seda tugevam oled. Tegelikult vähem on rohkem, eriti meestel. 2018. aastal ma olin nii ületreeninud. Ma tegin 15 trenni nädalas, siis mul olid kodus lapsed ja käisin ka tööl. Mõtlesin tollal, et mida rohkem ma teen, seda kõvem mees olen. Siis aga käisin veretesti tegemas ja olin nagu 100-aastane mees. Treeningust on kasu siis, kui sa ka taastud sellest.“

Jooksmine kui psühholoogia

Themas rääkis, et jooksutrenni lõpetas ta ära. Jooks meeldis talle aga sellepärast, et see oli nagu psühholoogia – kui jooksed, siis oled oma mõtetes. „Mõtled läbi igast situatsioone, võib-olla enne võistlust juba mõtled strateegiad. Ta on selles mõttes hea, aga treeninguna sa ju ei jookse, vaid sörgid. Kui sörgid, siis ütleme su keha reageerib sellele, mis stiimuli sa talle annad. Kui treenid nagu maratoonor, siis sa ei ole 100 meetri jooksus kiire ja vastupidi. Ma treenin rohkem selliseid kiireid asju nagu jõusaalis kiired rasked seeriad. Või poksis tugevad löögid, see volüüm on väiksem.“

Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Toitumine peab olema jätkusuutlik

Rääkides toitumisest ja võitlusspordist, siis Themas nentis, et toitumine peab olema selline, mis on säilitatav – ei saa olla nii, et otsustad, et nüüd lähed dieedile. Ehk hakkad sööma asju, mis sulle üldse ei meeldi ainult vormi saamise nimel. „Toitumine peab olema jätkusuutlik. Pead sööma neid asju, mis sulle maitsevad. Ehk ma söön kõike. Ma ei väldi midagi ja ei söö asju, mis mulle ei maitse.“

Toitumine peab olema jätkusuutlik. Pead sööma neid asju, mis sulle maitsevad.

Ka riske tuleb võtta

Themas tõdes, et enne kui otsustas vastu võtta kutse osaleda Yakuza Fight võitlusõhtul, siis arutas ta seda ka oma tiimiga. „Oligi see asjaolu, et võitja võtab kõik. Muidugi riske tuleb võtta ja ma võtsingi. Ikkagi kaks meest lähevad ju käed taskus minema. Spordis juhtub palju asju,“ leidis ta ja lisas, et esimene Yakuza Fight andis talle väga palju – läbi selle sai Themas omale võitleja identiteedi. Lisaks avanesid ka mitmed uksed ning sportlane sai võistelda. „Kui sa käid võistlustel, siis sul on adrenaliin laes. Pärast võistlust sul ei tule hommikuni und. Ka esimesel Yakuza Fight`il oli samamoodi. Sinna sündmusele läksin kogu oma perega. Tegin selle matši ära ja olin nii uhke. Pärast hotellitoas ei tulnud und ja olin põnevil. Otsisin, kas kuskilt näeb videot. Tahtsin näha, mis ma tegin seal. See oli kõige algus ja see oli väga lahe,“ meenutas Themas oma esimest Yakuza Fight`i.

Monika Kuzmina ja Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Themas treener Kevin Rennost

Themas tõi välja, et treener Kevin Renno puhul meeldib talle asjaolu, et Kevin on ise olnud sportlane. „Ta väga arvestab, mis sa ütled. Näiteks, et mul on täna see ja ma ei jaksa seda teha. Siis ta korrigeerib. Mulle väga meeldib temaga koos trenni teha.“

Millest Themas unistab?

Rääkides tulevikust ja sellest, millest Themas unistab, siis tõdes ta, et turniiril osalemine oligi tema järgmiseks eesmärgiks. „Võtan seda nagu investeeringut, et tuleb ehk veel turniire. Ja see on uus põnev väljakutse teha ühel õhtul mitu matši. Ja need võita muidugi.“

See on uus põnev väljakutse teha ühel õhtul mitu matši. Ja need võita muidugi.

Mentaalne pool kas on või ei ole

Sportlastel peab ka mentaalne pool tugev olema. Mida arvab sellest Themas ja kuidas tema seda tugevana hoiab? Sportlane lausus, et see kas on või ei ole. „Kuskilt õhust seda ei võta. See on kogemus, eks see aitab,“ selgitas ta ja lisas, et oma esimese võidu peale ehitas ta üles ka oma mentaalse poole ning suhtumise, et ta võidab. Themas tunnistas, et kui paljud tippsportlased visualiseerivad oma võitu, siis ka tema on seda teinud. „Enne matši mulle meeldib teha võistluspäeval uinak. Öösel on nagunii uni kohutav. See uni annab sulle natuke energiat. Aga enne matši ma elan kogu selle õhtu läbi ja selle, mis mind seal ees ootab. Kui sul on midagi väljakutsuvat ees ja sa oled juba selle läbi teinud, siis see on palju lihtsam.“

GALERII: GOODFIGHT, EVELIN KRUUS

 

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?