GoodFight |
02. märts 2024

GOODFIGHT PODCAST! Markus Mittal: tee nii palju trenni, et iidolitest saavad rivaalid

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Markus Mittal: tee nii palju trenni, et iidolitest saavad rivaalid

Yakuza Fight 6 NEW ERA võitlusõhtul, mis toimub Rakvere Spordikeskuses 16. märtsil, astub kaalukategoorias kuni 71 kg turniiri raames võitlusse Markus Mittal. Mittal lausus, et sattus Yakuza Fight`ile tänu oma treener Kristo Männistule, kes ta sinna kirja panna. Tema ise polnud kõnealusest võitlusõhtust varem kuulnud ja ei teadnud, mida see endast kujutab.

Kaalu võtmine on suur vaimne töö

Mittal tunnistas, et mõtles alguses järele, sest pidi osalema kaalukategoorias kuni 71 kg, tema tollane tavakaal oli aga 80 ligi. Praegu kaalub sportlane umbes 76 kg. Ta sõnas, et kaalu võtmine on hästi suur vaimne töö. „Kui sa võtad kaalu, siis tunned ennast väga tühjalt ja hästi raske on olla. See mõjub ka vaimsele poolele raskelt, sest sul on tunne, et sa ei jaksagi seal ringis midagi teha. Pärastpoole kui saad taastuda, siis kõik läheb korda.“

Iga kaotus muudab näljasemaks

Kui Mittal kaks aastat tagasi sõbra kutse peale poksitrenni läks, siis teadis ta kohe, et tahab ka võistelda. „Kristo ütles mulle teises trennis, et tegelikult klubi läheb kinni. Olin väga kurb. Ütlesin talle tookord, et teeme trenni ja lähme võistlema. Ma tahan võistelda. Saigi tehtud niimoodi, et kahe kuu pärast olid esimesed võistlused. Peale neid jäi suurem paus sisse, sest mul oli varbaluu katki ja tuli hoogu maha tõmmata. Õnneks oli hooaja lõpp,“ lausus ta ja lisas, et võistles tookord Muay Thai Liigal, kus esimese võistluse võitis ja teise kaotas.

Monika Kuzmina ja Markus Mittal. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Mida õpetas Mittalile aga tolle korra võit ja kaotus? „See kaotus oli natuke teistmoodi, sest läksin võistlema siis, kui mul oli varbaluu juba katki. See oli vaimselt raskem. Teine asi oli see, et saime võistluspäeval teada, et vastane on vasakukäeline. Ma ei osanud sellise asja vastu midagi teha. Olen uhke, et kaotasin ekstra raundis, kus mul tegelikult oli jalg juba paks nagu poksikinnas. Mis olnud, see olnud. Iga kaotus muudab näljasemaks. Kõik kaotused, mis mul on olnud, on olnud sellised, et on just motivatsiooni juurde andnud. On andnud õpetusi, et mida järgmine kord paremini teha või mida rohkem teha.“

Iga kaotus muudab näljasemaks.

Sport ja vaimne tervis

Mittal tõdes, et sportlasena oma vaimse poole tugevdamine on kindlasti raske. Veelgi raskem on see siis, kui kõrval pole toetajaid. „Iga päev mõtlen, et sealt voodist on hommikuti ikka päris raske välja saada. Kui sul on lihased kõik valusad ja sa ei saa omale võib-olla mingeid toidulisandeid lubada… Selles mõttes on hea, et kui pigem alguses on see, et tuled hommikuti  külmast voodist või soojast voodist lähed külma nii-öelda jooksma. Kui see, et ärkad kuskil siiditekkide vahel ja sul on kõik olemas,“ leidis ta ja lisas, et see on selline pürgimise koht – pürgid sinna kõrgemale, kus saaksid samuti hommikuti siiditekkide vahel ärgata.

Monika Kuzmina ja Markus Mittal. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Tee, mida sa teha ei taha, aga tee seda nii, nagu armastaksid seda

Mittal tõi välja, et on vaadanud ka mõningaid võitlussportlaste eluloofilme. Näiteks McGregori ja Tommy Fury ning Rocky kõik osad. Ta nentis, et viimases on näiteks väga palju tsitaate, mis väljenduvad ka päriselus. „Instagramis tulevad ka reelsid ette, kus on head ütlemised, mis motiveerivad tegema midagi, mida sa tegelikult teha ei taha. Samamoodi nagu Mike Tyson ütles, et tee, mida sa teha ei taha, aga tee seda nii, nagu armastaksid seda,“ lausus ta ja lisas, et see aga ei tähenda, et ühel hetkel see meeldivamaks muutuks, vaid hoopis vastupidi – alati läheb ainult raskemaks. „Kui sa lööd mingisuguseid lööke… Näiteks nagu mina vahepeal neid kick’e siin, siis sa mõtled ainult sellele, et pool on tehtud ja pool on veel minna. Või kui käid jooksmas pikemat distantsi, siis mõtled jälle, et 5 minutit on joostud, 5 minutit on jälle vähem joosta.“

Mike Tyson ütles, et tee, mida sa teha ei taha, aga tee seda nii, nagu armastaksid seda.

Tee nii palju trenni, et su iidolitest saavad sinu rivaalid

Küsimusele, kui Mittali vastaseks satub Allan Volosatõh, kellele esimene taipoksi meistrivõistlustel kaotas, siis kas Mittal on jõudnud teha ka vigade parandust, vastas Mittal, et eelmisel korral jäi tal arvatavasti puudu julgusest. Ta teadis, et Volosatõhil on palju kogemust ning oli teda näinud suurtel sündmustel fight`imas. „See ongi see koht, mida olen ise ka mõelnud, et tee nii palju trenni, et su iidolitest saavad sinu rivaalid. Täpselt see päev ongi kätte jõudnud, kus saab hakata juba suurte poistega madistama.“

Markus Mittal. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Ka maailma ei tehtud ühe päevaga

Markus Mittal ja tema treener Kristo Männistu postitasid mõnda aega tagasi sotsiaalmeediasse ka üleskutse. Nimelt toimub 31. mail Kreekas rahvusvaheline taipoksi MM, kuhu Markus ja Kristo soovivad minna Eestit esindama. Reisi ja võistlustega kaasnevad aga märkimisväärsed kulutused, mis võivad takistada võistlustest osa võtmist. Seega pöördus Kristo kõigi võitlusspordihuviliste ja kaasaelajate poole palvega kaaluda neid MM-ile sõidus abistada. Mittal nentis kampaania kohta, et vaikselt koguneb – ka maailma ei tehtud ühe päevaga. “Usun, et saame selle raha ilusti kokku ja saame tulema sealt koos medaliga.“

Ettevalmistused Yakuza Fight`iks

Mittal nentis, et ettevalmistuste ja trenni tegemisega on see pool raske, et ei oska tunnetada oma limiite – koguaeg tahaks hoogu juurde panna, aga tegelikult oleks võib-olla aeg puhata. Hetkel on ta teinud trenni 2-3 korda päevas olenevalt sellest, milline ta päev välja näeb. „Kõik oleneb palju mul on vaja trenne anda ja treeningkoormusest samamoodi. Mõni päev teen kaks trenni – ühe trenni natuke raskema ja teise kergema, et lihtsalt liigutaks ennast,“ lausus ta ja lisas, et see on aasta, kus tal on võimalus ennast heast küljest näidata, et saada suurtele võitlusspordi sündmustele.

Monika Kuzmina ja Markus Mittal. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Reegel „võitja võtab kõik“

Küsimusele, mida arvab Mittal reeglist „võitja võtab kõik“, vastas ta, et leiab, et see on aus. Samas on see tema sõnul ka kurb olla selle mehe nahas, kes matši kaotab. „Aga see on jällegi see, et teine oli järelikult parem. Midagi ei ole teha – see on aus“

Võita tuleb nagunii kõik matšid

Kui tavaliselt teab võitleja oma vastast, siis seekord saavad võitlejad Yakuza Fight 6 vastase teada alles päev enne ehk kaalumisel. Seega võib Mittali vastaseks sattuda nii Allan Volosatõh, kui üks Ukraina päritolu sportlastest. Mittal lausus, et ettevalmistuste juures ei muuda vastase mitte teadmine midagi. „Väga vahet ei ole, kes tuleb. Võita tuleb nagunii kõik matšid.“

Väga vahet ei ole, kes tuleb. Võita tuleb nagunii kõik matšid.

Milline näeb välja Mittali nädal enne võitlusõhtut?

Mittal sõnas, et nädal enne võitlusõhtut keskendub ta rohkem tehnikale, proovib puhata ning taastuda. Ka kaalu võtta, et kaal oleks õigeks momendiks piisavalt madal.

Markus Mittal ja Monika Kuzmina. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Kelle jätaks Mittal finaali?

Mittal tõi ka välja, et kui saaks ise valida, siis finaalis jätaks ta enda vastaseks Volosatõhi, sest teab, et kui nad esimesena kokku lähevad, siis teine matš tuleb raskem. „Meil oli juba viimane kord Muay Thai Eesti meistrivõistlustel suhteliselt kõva madin. Mõlemad olime igatepidi tegelikult katki –  Allan jääks kindlasti finaali.“

Mittal tänab:

Mittal rääkis, et esiteks tänab ta oma peatreener Kristo Männistut, kes ei ole andnud alla, kui esimesel on olnud madalseis. „Alguses oli ikka väga, väga raske, nagu ta mulle öelnud on. Muidugi ka KRVA klubi, kus Kevin on hästi palju aidanud. Ja Zee ka, kellega oleme koos trenni teinud ja kes õpetab siis põhiliselt tai tehnikaid. Võib-olla ongi ainult see, et teatud eesmärgid, mida tahan ise täita. Kõik ongi nii, nagu olema peab.“

GALERII: GOODFIGHT, EVELIN KRUUS

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?