Foto: 3D Treening / Mardo Männimägi

Vabaring 11: esmakordselt võitlevad 12-15-aastased

29. november 2019 | Uudised

Sel laupäeval toimuval sportliku vabavõitluse võistlusel Vabaring saavad esmakordselt Eesti vabavõitluse ajaloos võistelda ka 12-15-aastased noored. Erinevalt täiskasvanutest ei luba reeglid noortel võistlejatel lüüa peapiirkonda. Võistlus toimub Tallinna spordiklubis 3D Treening (Tondi 17).

Kui varem said üle maailma kehtivate ühtsete võistlusreeglite järgi võistelda vaid täiskasvanud, siis käesoleval aastal astus vabavõitluse rahvusvaheline alaliit IMMAF olulise sammu ning pani selgetesse ja ühtsetesse raamidesse ka 12-17-aastaste võistlusspordi.

Kuna mitmetes riikides peetakse laste ja noorte vabavõitlusvõistlusi juba oma reeglistiku järgi, on ühtse arengusuuna väljatöötamine IMMAF-i presidendi Densign White’i sõnul ainuõige käik. Pikkade uuringute ja arutelude tulemusena leiti, et alla 18-aastastel löögikontakti keelamine pähe on laste ja noorte tervise kaitsmise huvides piisavalt põhjendatud.

“Noortesport on iga spordiala arengu oluline alus ja oli juba tagumine aeg ühtsete võistlusreeglite väljatöötamiseks. Ka Eesti sportliku vabavõitluse spordiklubides on treenimas palju noori, trenni tuuakse lapsi juba alates 5. eluaastast ja mingil etapil on suurele osale neist ka võistlusväljundit vaja,” kommenteeris Eesti Sportliku Vabavõitluse Liidu juhatuse liige Ott Tõnissaar.

“Seda, milliseks vabavõitluse noortesport uute reeglitega kujuneb, saame näha järgmise 5-10 aasta jooksul. Eesti liikmesklubide arutelus olime kõik üksmeelel, et 12-15-aastaste puhul on pähe löökide keeld põhjendatud, ja kuna vabavõitluses on tehniline arsenal lai, siis võistluskogemus sellest väga palju vaesemaks ei jää,” kinnitas Tõnissaar.

Kõige kuumem oli arutelu 16-17-aastaste puhul, kus kaalukausi ühel poolel on vahetud meditsiinilised argumendid ja teisel poolel sealt edasi üleminek täiskasvanute klassi: juba 18-aastaselt on need samad noored mõõtu võtmas täiskasvanute klassis täiskontaktsete löökidega pähe. “Kaalusime, kas see pole natuke liiga suur samm, mis võiks tulevikus veelgi suuremaid traumasid põhjustada. Valisime lõpuks ükshäälselt ühtse rahvusvahelise reeglitekomplekti kasuks,” tõdes Tõnissaar.

Alla 18-aastaseid on laupäeval oodata võistlema kolmest Eesti spordiklubist: Englas (Tartu), MMAces (Pärnu) ja 3D Treening (Tallinn).

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel