Eneli Sõmer

Treener Eneli Sõmer: poks annab juurde julgust enda eest seista

11. september 2019 | Uudised

Eneli Sõmer sai Eesti Muay Thai Liiga lõppenud hooajal jagu vastastest vasakult ja paremalt. Nüüd on ta Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treener.

Mis on tai poks ja kui hästi see naistele sobib?

Tai poks on universaalne püstivõitlussport. Lubatud on löögid käte, jalgade, põlvede ja küünarnukkidega. Sobib kõigile olenemata soost või vanusest.

Kas selleks, et poksitrenni tulla, peab eelnevalt olema spordiga tegelenud?

Poksitrenn sobib kõigile. Ei ole oluline, et oleksid varem spordiga tegelenud, sest intensiivsuse saab ise valida. Kõiki harjutusi saab teha vastavalt treenitusele kas raskemaks või kergemaks.

Kui tihti sinikatega trennist lahkutakse?

Kuna naiste tai poksi trennis ei lööda üksteist ja löögipindadena on kasutusel lapad ja poksikott, siis sinikaid on raskem saada. Sparringut trennis ei tee. Algul võib natuke valusam olla põlve- ja jalalöökide puhul, aga sellega harjub kiirelt.

Kui kulukas on osta poksitrennivarustust?

Meil trennis on vaja käesidemeid ja poksikindaid. Neid on väga erinevas hinnaklassis, aga meil saab soetada need soodsama hinnaga klubi kaudu.

Kuidas ma tean, milline treener on minu jaoks sobiv?

Iga treeneri trenn on erinev. Tasub proovida erinevaid treenereid, et leida endale just see sobiv.

Kui tihti peaks käima poksitrennis, et saada heasse vormi?

Kolm korda nädalas võiks kindlasti trennis käia.

Väga palju poksijad on suurte lihastega. Kas naistel arenevad siis liiga suured lihased ja kaob naiselik keha?

Suurte lihaste saamiseks on vaja ikka väga palju trenni teha. Pigem on see sportlaste- kui harrastajatetasemel. Tai poks on hea rasvapõletaja ja füüsilise vormi parandaja. Saavutad vormis keha.

Paljud arvavad, et poks on lihtsalt kellegi löömine. Kui palju poksis tegelikult tuleb vaimset tugevust ja tarkust kasutada?

Võistlustel on kindlasti oluline vaimne tugevus ja targalt jõu kasutamine. Ei ole mõtet minna arutult lööma ja vaadata, kumb enne kukub. Pead olema vaimselt ettevalmistunud, et kinni ei kiiluks. Pead vastast lugema, et aru saada, mis tema puhul töötab ja mis mitte.

Mida poksitrenn inimestele eelkõige õpetab?

Õpetab enesedistsipliini, rahulikuks jäämist, püsivust, pühendumist, hingamist. Annab juurde julgust enda eest seista.

Kuidas jõudsite poksi juurde ja miks just tai poks?

Umbes kuus aastat tagasi külastasin bodycombat’i rühmatrenni, mis on võitluskunstidest inspireeritud treening, ja hakkas meeldima. Paar aastat hiljem käisin koolitusel ja tegin ära litsentsi, et ise hakata neid trenne andma. Ja kuna pisik oli juba sees, siis nägin paar aastat tagasi, et uus baaskursus hakkab tai poksis ja sinna ma end ära registreerisingi.

Mida soovitada naistele, kes tahavad tulla tai poksi trenni?

Soovitan kindlasti ära proovida. Ei ole vaja karta, et ei saa hakkama või on liiga raske. Kõik saavad ise valida, kui raskeks see trenn enda jaoks teha. Hea enesetunne on kindlasti garanteeritud.

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

Vaata veel