Shukokai-karate klubi Impact: loeb löögi jõud

22. veebruar 2019 | Uudised

Impact tõi eelmistelt karate Eesti meistrivõistlustelt seitse kulda. Enam suutis vaid Eesti karate behemoth Budo. Laupäeval peetakse tänavusi meistrivõistlusi.

Impact propageerib shukokai-karatet, mille harrastajad algul Eesti Karateföderatsiooniga seotud polnud. „Oleme neid kutsunud oma võistlustele. Tulgu ja näidaku, mida suudavad! Ma ei usu, et nad Marko Luhamaa ja Alo Pormeistri tasemel on,“ provotseeris föderatsiooni peasekretär Priit Seli, omaaegne tippkarateka.

Me ei taha nii tihedalt võistelda, paarist võistlusest aastas piisab, vastas shukokai-seltskonna eestvedaja Rene Toome ja lisas, et tähtsaim on harjutamine täieliku enesekontrolli saavutamiseks. Shukokai’s nõrgad löögid võistlustel arvesse ei lähe. Võistlejatel on paksud kehakaitsed ja tavalisest paksemad kindad. (Varem olid. Enam ei ole.) Reeglid võimaldavad täiskontakti ehk jõuga lööki kehasse.

Aasta oli siis 1998. Juba järgmisel aastal loodi Impact, mis veab oma Impacti liigat, kuid mille karatekad käivad kogemuste saamiseks ka sportliku karate võistlustel. Rõhuvad nad siiski pigem kata’le ehk üksikvõistlusele. Mullu sai täiskasvanute kata’s kulla Albert Gabriel. Tema on vabariigi aastapäeva eel aga tööl ega saa osaleda. Impact loodab tänavu noortele.

Shukokai’s on vähe teised reeglid ja täiskasvanud osalevad shukokai-võistlustel. Aga osaleb meilt küll Kerli Hänninen nii kumite’s kui ka kata’s,“ räägib treener Margus Lillinurm, Euroopa meister ja MM-i hõbe, Toome õpilane. Lillinurm on lastega töötanud juba üle 20 aasta ja tema käe alt on tulnud mitmeid Euroopa ja maailmameistreid, näiteks Mikk Ilves. Impacti treenerid on kuulsad mehed: EM-i kullad Imre Pauklin ja Madis Kostabi, MM-i pronks Gunnar Krivun.

Margus, keda peate klubi suurimateks karatekateks hetkel?

Praegu on meie noortekoondis väga edukalt esinenud suurvõistlustel. Suured lootused on Tan Markus Ojalal, kes on väga palju medaleid võitnud rahvusvahelistel võistlustel. Randel Vaiksalu sai eelmisel aastal hõbeda. Tüdrukutest on meil Marii Räpp, kes on veel väga vähe harjutanud, aga juba häid tulemusi saavutanud, ja Katariina Helena Vahtra.

Mitu medalit loodate tuua võrreldes eelmise aastaga?

Ka eelmise aasta tulemustega võisime rahule jääda, kuid see aasta loodame ehk mõne medali rohkem saada.

Kui palju teil treenijaid on klubis?

Üldse kokku on meil peaaegu 200 harjutajat, aga suur osa harjutab endale, mitte võistlemise eesmärgiga. Vanimad on üle 60-aastased.

Millal viimati hindu tõstsite?

Sügisel seoses uue saali avamisega.

Mitu karateklubi mahub Tallinna?

Häid lambaid mahub ühte lauta palju.

Kuidas te reklaamiks karatet lapsevanematele, kes mõtlevad, miks laps trenni panna?

Karate on keha ja vaimu koostöö, õpetab ja arendab lastes lisaks sportlikele oskustele distsipliini ja nii endast kui ka teistest lugupidamist.

Millist spordiraamatut soovitaksite?

Ühte kindlat on raske välja tuua. Ise olen lugenud palju venekeelseid võitluskunstide raamatuid. Samuti on ka eesti keeles head kirjandust spordivigastustest ja spordipsühholoogiast. Aga minu lemmik läbi aegade on Miyamoto Musashi „The Book of Five Rings“, mis on võitluskunstide raamat. Eks igaüks leiab oma.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel