Foto: Shutterstock.com

Kuulsaima tai poksi klubi juht taandub kihlvedude tõttu matšidest

07. aprill 2021 | Uudised

PK Saenchai boss Sia Kaek ei lähe järgmised kolm kuud Channel 7 matšidele, kuna fännid süüdistavad teda kohtunike mõjutamises.

Kaek, kes andis klubi juhtimise üle pojale, armastab matšide peale kihlvedusid sõlmida. 21. märtsil peetud Nompraewi ja Klapajoni kohtumise tulemuse teatamine võttis mitu minutit, kuna seda muudeti. Arvatakse, et tulemuseks pandi 49:48 sooviga vältida viiki ja anda 2:1 võit CH7 51-kiloste meeste meistrile Nompraewile.

Kuskil mujal pole panustamine nii tähtis kui tai poksis, kirjutab Main Stand. Tais ei saa visata kivi üheski suunas ilma, et see tabaks mõnd panustajat. Panuseid tai poksi kohtumistele tegid juba 18. sajandil kuningad. 1950. aastatel loodi elukutseliste reeglid ja asuti matše korraldama. Tai poks oli riigi populaarseim ala. Parimad võitlejad olid suured staarid ja publik tuli vaatama neid, mitte panustama. Siis staarid hääbusid ja panustamise tähtsus tõusis.

Veelgi vähem teenitakse koroonapiirangute ajal. Eks seepärast võttis ju sõjavägi ka Lumpinee üle. Võitleja teenib kohtumise pealt 1000-90 000 bahti (270-2420 eurot). Vähesed teenivad üle 100 000. Peerapat saavutas 2. aprillil üllatusvõidu Chanalerti üle ja talle anti kingituseks 230 000 bahti, karjääri suurim teenistus, mille eest rõõmust särav Tai mees plaanis kohe maja ehitada. Võitlejad, keda kihlavedajad sponsoreerivad, kannavad nende särke. Korraldajad on olnud sunnitud tõstma piletihindu.

Tai poksis pole kerge panustada, sest puudub konkreetne punktisüsteem. Hinnatakse stiili ja tundeid. Samuti kipuvad kohtunikud toetama võitlejat, kelle nurgas on tuntud panustaja. Kui suur meister võitleb keskpäraselt, antakse võit ikkagi temale, kui teda nokauti ei löö. Võitlejad ei taha tihti esimestes raundides riskida. Kui nurgast öeldakse võitlejale, et tagane, siis võitleja taganeb. Vaesuses võitlejad sõltuvad kihlavedajatest, kes annavad neile enne kohtumist veidi raha.

Probleemile ei paista praegu lahendust. Kihlavedajate peale vaadatakse küll viltu, samas on nad aga ühed vähesed, kes käivad praegu matšidel ja toetavad seega sporti.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel