Raiko Hiis. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

KEVAD BATTLES I VIDEO! Maadlusklubi Leo president Raiko Hiis: ilma maadluseta ei oskaksi elada

27. mai 2024 | Uudised

Spordifestivali ”Kevad Battles” raames korraldas maadlusklubi Leo 25. mail Pärnu rannas Düüni alal Pärnumaa meistrivõistlused rannamaadluses noortele ja täiskasvanutele. Maadlusklubi Leo president Raiko Hiis ütles Goodfight`ile antud intervjuus, et maadlusklubi on tegutsenud aastast 2000 ning nii temale, kui ka paljudele teistele, on see olnud väga südamelähedane ala. ”Ilma selleta ei oskakski elada.”

Ilma spordipisikuta maadlusega tegeleda ei saakski

Hiis nentis, et maadlus on tegelikult väga raske ala ning ilma spordipisikuta sellega tegeleda ei saakski. Ta leidis, et väga suur töö on siinkohal ka väikestel kodukoha treeneritel, kes esimesed sammud selgeks õpetavad ning kui sealt juba pisiku külge saab, siis see jääb külge eluks ajaks. ”See on väga oluline!”

Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Hiis tõi intervjuus välja, et igapäevaselt nad rannamaadluse jaoks eraldi ei harjuta – klubis tegeletakse rohkem Kreeka-Rooma, vaba- ja naistemaadlusega, aga ka sumomaadlusega. ”Suvistel aegadel ja ilusate ilmadega on alternatiiviks ka rannamaadlus. Samuti on meil Pärnumaal tekkinud Jõulumäele väga hea liivahall, kus saab rannamaadlust harrastada,” lausus ta ja lisas, et rannamaadlus on maadlusest väga erinev. ”Võidud ja kaotused on siin ettearvamatud, sest oleme ju harjunud maadlema mati peal, kus on suhteliselt tasane pind. Liiva sees aga vajub jalg teistmoodi ning näiteks starti pole liiva sees nii hästi võimalik teha.”

Raiko Hiis. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Rannamaadlusel võib matši aeg olla ka 5-10 sekundit

Küsimusele, kas rannamaadlusel on vastase tunnetamine ja vaatlusperiood pikem, vastas Hiis, et selle ala puhul on see vastupidiselt just kiirem. ”Rannamaadlusel võib matši aeg olla ainult 5-10 sekundit ja asi on otsustatud. Maksimaalselt kestab matš 3 minutit – see on kõige pikem aeg. Alati lõppeb matš aga kiiremini,” tõdes ta.

Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Hiis lausus, et kuna ollakse ebatasasel maapinnal, siis viib see maadeldes tasakaalu või rütmi paigast ära ning seetõttu võib mis iganes natukene segamini minna. ”Kui vastane selle ilusasti õigel ajal ära kasutab, siis ongi punktid läinud ja kaotus käes.”

Hiis sõnas lõpetuseks, et kindlasti plaanitakse ka järgmisel aastal taas kohal olla ning rannamaadluses meistrivõistlused korraldada. Kas Hiisi ka ennast siis maadlemas näha saab? ”Mind ka? Siis peame veteranidele eraldi maadlusklassi tegema,” vastas ta naljatledes.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel