Jäämees Wim Hof: peale viie välise meele on ka teisi meeli

08. september 2021 | Uudised

Hingamisharjutused, külma käes viibimine ja pühendumine ei ole eraldi nii võimsad kui koos, aga kui sa suudad hingamisharjutuste ja külma käes viibimise kaudu oma kehaga ühendust saada – kui pühendud sellele ja praktiseerid seda meetodit –, suudab neuroloogiline lihas „tahe“ järsku tööle hakata ja oma imelist tööd teha. Tahe on sinu entusiasm ja eluenergia. See on su imelise meele jõud. Sellest saab midagi imelist, sest sina otsustad. Kuhu sa minna tahaksid?

„Kas teadsid, et peale viie välise meele – haistmine, nägemine, maitsmine, kuulmine ja puudutamine – on sul ka teisi meeli? Teadus tunnistab neid teisi meeli, nagu näiteks propriotseptsioon ehk süvatundlikkus ja interotseptsioon,” kirjutab Wim Hof raamatus „Wim Hofi meetod” (Helios, 2021).

Interotseptsiooni võib laiemalt defineerida kui teadlikkust sellest, mis toimub meie kehas. Interotseptsioon on see, mis ütleb meile, millal meil on kõht tühi või täis, millal meil on külm või palav või peame minema tualetti. On tõendeid, et see võib olla kurikuulus „kuues meel“, „sisetunne“, mida teame, et peaksime kuulama. Nii nagu lihastes ja liigestes on liikumist tajuvad propriotseptorid, nii on ka meie siseelundites, muu hulgas nahas retseptorid, mis saadavad ajju signaale. Pikalt usuti, et see meel, interotseptsioon, ei ole meie teadliku kontrolli all, aga suudame seda mõjutada. Meel võib minna kehas kõikjale, olla seal toimuvast teadlik ja seda mõjutada.

Wim Hofi interotseptsioon hingamisharjutustega

Kuidas oleks, kui sa treeniksid oma interotseptsioonimeelt ja lihviksid interotseptiivset fookust? Kui teed juba hingamise põhiharjutusi, oled sinnapoole teel. See visualiseerimisharjutus viib su järgmisele tasandile.

  1. Istu või lama turvalises mugavas kohas ja pane silmad kinni.
  2. Hinga normaalselt, aga keskendu hingamisele. Pikalt sisse ja välja.
  3. Hinga seejärel teadlikult nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. Ära sunni end tagant.
  4. Visualiseeri kopse ja tunneta teadlikult, kuidas hapnik kopsudesse jõuab. Interotseptsioon algab.
  5. Hinga veel mõned korrad sügavalt sisse-välja. Nina kaudu sisse, suu kaudu välja. Rahulikult.
  6. Hinga mõned korrad ja siis visualiseeri kehagaaside liikumist. Kujutle, kuidas hapnik liigub kopsudest läbi kapillaaride verre ja kuidas süsihappegaas välja hingates kehast väljub.
  7. Kui märkad, et mõtted lähevad uitama, keskendu uuesti hingamisele. Aja jooksul õpid olema teadlikum ja valitsed oma meele üle paremini, nii et mõtted segavad vähem.
  8. Tee seda harjutust mitu minutit.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel