Georg Hackenschmidt

Ilmus raamat maailmakuulsa maadleja Georg Hackenschmidti mälestustest

01. september 2022 | Uudised

Kolmapäeval esitleti Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis värsket raamatut tõstesportlasest, maadlejast ja filosoofist Georg Hackenschmidtist. Lugu on koostatud maailmakuulsa maadleja enam kui 70 aastat tagasi kirja pandud käsikirjalistest mälestustest.

Tartus sündinud Georg Hackenschmidt on harukordne tegelane Eesti spordiloos. Vähe, kui üldse, leidub meil sportlasi, kes olnud maailmas omal alal niivõrd domineerivad või globaalselt niivõrd tuntud, kui Hackenschmidt 20. sajandi algul seda professionaalse maadlejana oli – temast tuli rahvusvaheline superstaar.

Pärast oma sportlaskarjääri lõppu pani Hackenschmidt kokku ka ingliskeelse käsikirjalise autobiograafia, mis jõudis küll pärast maadleja surma Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogusse, ent mida pole maailmas seni trükis veel avaldatud. Nüüd on see lõpuks eesti keelde tõlgitud, toimetatud ja raamatuks vormistatud.

See on oluline samm varase Eesti spordiloo talletamisel, mis annab meile rohkesti uut infot Hackenschmidti elu ja tema kaasaegsete kohta ning avab seni vähe teada taustu olulistest hetkedest maadleja sportlasteel. Raamat annab värvika ülevaate maadleja nooruspõlvest Eestis, tema tippatleediks kujunemisest ning teekonnast maailma maadlusareenidel. Juttu tehakse nii treeningutest kui ka võistlustest, pikkadest reisidest, tulistest maadlustest, valusatest vigastustest, suhetest kaasmaadlejatega – aga ka kohtumistest põnevate inimestega teistest eluvaldkondadest, näiteks USA presidendi Theodore Rooseveltiga, kes hüüatab käesoleva raamatu lehekülgedel muuhulgas, et „kui ma poleks Ameerika Ühendriikide president, tahaksin ma olla Georg Hackenschmidt!“

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel