GoodFight |
28. november 2023

GOODFIGHT PODCAST! Oskar Pärle: Eesti võitlussport seisab paljuski fanattide õlgadel

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Oskar Pärle: Eesti võitlussport seisab paljuski fanattide õlgadel

25. novembril toimus Eesti Muay Thai Liiga, kus live-ülekande korraldaja ja võitlusspordifanatt Oskar Pärle rääkis GoodFight podcast’ile, miks ja kuidas live-ülekanne loodi. Pärle sõnul seisab Eesti võitlussport paljuski fanattide õlgadel. Kõik teevad asja südamega ja on hea kogukonna tunne. Ta andis ka üleskutse – kui oled noor inimene ja tahad õppida sotsiaalmeediat või videograafiat, kirjuta julgelt Oskar Pärlele Facebook’i. Saad käed külge panna ja õppida!

Kuivad spordialad ei meeldi

Pärle tõdeb, et kui ta oli 8-9 aastat noorena korvpalli mänginud, ütles arst, et sporti ta enam teha ei tohiks, sest põlved on läbi. Noorele mehel tundus see jabur ja ta läks hoopis poksitrenni. Järsku kadusid ka põlvevalud, mis tihti öösitigi üles äratasid.

Ta hakkas Tai poksiga tegelema uuesti pärast kaitseväge Hannes Ilmjärve kursusel Arigatos. Ta kiidab, et Ilmjärv on üks parimaid treenereid, kes talle väga palju motivatsiooni andis.

Monika Kuzmina ja Oskar Pärle. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Poks aitas väga maandada ka stressi – ta sai end müügitöö ja talvedepressiooni kõrvalt välja elada. Sealt edasi läks ta Kevin Renno Võitlusspordiakadeemiasse.

Aga miks võitlussport? Pärle kirjeldab, et on elava loomuga inimene, kellele kuivad spordialad ei meeldi. „Discgolf ja murdmaasuusatamine on mu õudusunenägu,“ muigab ta.

Tai poksis on eriti oluline ka see, et see pole meeskonnasport – nii palju kui sinna sisse paned, nii palju ka välja võtad. Võitlussport turgutab vaimset ja füüsilist tervist. „Kui sa ei suuda ära kulutada energiat, mida päeval endale sisse laed, siis peab see energia kuskile minema. Siis oledki kella kolmeni öösel üleval ja pendeldad oma mõttetuid mõtteid,“ räägib ta.

Võitlussport turgutab vaimset ja füüsilist tervist.

Mõte luua videoformaat

Pärle oli Muay Thai Liigal üks vabatahtlikest. Ta selgitas, et trennis ikka räägitakse – ta hakkas korraldaja Kevin Rennole rääkima, et võiks olla ka videoformaat. See oleks aga maksma läinud 2000-3000 eurot. See oli liiast ja nii hakkas Pärle hoopis ise nokitsema.

Alustati renditud kahe GoPro kaameraga, mis saadi Kõpsist. Seda kohta soovitab Pärle väga – nad on välja aidanud mitu korda, kui on näiteks kaabel üles öelnud või tekkinud muud probleemid.
Sealt edasi tulid juba suuremad kaamerad.

Monika Kuzmina ja Oskar Pärle. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Pärle tõdeb, et 43 fight’i monteerida töö kõrvalt on keeruline – see on 1,5 kuud ajakulu. Seetõttu mõeldi, kuidas saaks edastada matše laivis. Ta hakkas töö kõrvalt YouTube’ist õppima, kuidas seda teha.

Üks eesmärk oli ka, et juba amatöörvõitlejad saaksid päris tunde kätte – kui valgus läheb põlema, on kommentaatorid, toetajad jne. Et juba noorest peast teataks, kuidas käituda ja tegutseda. Ta muigab, et kodus oleme kõik Mike Tysonid, aga kui valgus läheb põlema ja kaamerad käima, tuleb ikka närv sisse.

Renno arvates oli hea mõte, et võitlejad ise näeks, kuidas matš läks, et aru saada, mida võiks paremini teha. Aga samas on ka tore vaadata sugulastel, kes ei saa parajasti kohale tulla kaasa elama. Eriti suur vaatajate arv on Pärnus.

GALERII: INNA KIRILLOVA

HÄID MÕTTEID PODCAST‘IST:
  • Mentaalsele tervisele mõjus poks hästi. Tegelesin müügitööga ja oli palju stressi. Poksiga sai end välja elada. Jään igavesti tänulikuks!
  • Tai poks ei ole meeskonnasport – nii palju kui sa ise sinna sisse paned, nii palju ka välja võtad.
  • Mentaalne ja füüsiline tervis käivad käsikäes. Kui sa ei kuluta ära seda energiat, mis sa päeval endale sisse laed, siis kuhugi see energia peab minema.
  • Suur ambitsioon on, et väike Liiga oleks tee The League’ile. Et amatöörvõitlejad saaksid juba tunde kätte – kui valgus läheb põlema, on kommentaatorid, toetajad. Et see tee ei oleks nii äkiline, et oled väikeses Punase tänava Garandi saalis ja järsku Tondirabas. Et see tee oleks sportlasele sujuvam.
  • Kodus peegli ees me oleme kõike Mike Tysonid.
  • See on kõik fanatism, mitte keegi ei tee seda raha pärast.
  • Siin on ainult fanatid, inimesed, kes teevad asja südamega.
  • Lõpetame palun spordialade üritustel alkoholi müümise ära.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?