Ilmar Koort. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Ilmar Koort: kui sa ei kaota, siis sa ei oska ka võita

28. november 2023 | Muay Thai Liiga, Uudised

Laupäeval toimus Eesti Muay Thai Liiga teine etapp. Kohal olid ka Võru võitlejad Meridemmi klubist koos treeneri Ilmar Koortiga.

Ilmar Koort. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Treener pole amet, vaid kutsumus

Koort on olnud võitluskunstimaailmas üle 40 aasta ja ta ütleb, et treener olemine pole mitte amet, vaid kutsumus.

Tema spordihuvi sai alguse 16-aastaselt Nõukogude ajal. Ta leidis esimese raamatu karatest – tegu oli viletsa ja vana raamatuga, aga see sütitas temas kire võitluskunstide vastu. Ta oli 15 aastat karate treener, aga see jäi liiga pehmeks ja ta hakkas tegelema kikkpoksiga.

Koort tõdeb, et ehkki tema tegutsemisaja jooksul on Eesti poksimaastik muutunud märksa professionaalsemaks, on võitluskunstid siiski rahva seas suhteliselt taunitud. Ta ütleb, et võitluskunste saavad harrastada ainult väga erilised inimesed – neil ei saa olla kartust lähikontakti ja vahetu kaotuse ees. Võitluskunstidega tegelejad teavad, et iga kaotus arendab sind edasi. Kui sa ei kaota, siis sa ei oska ka võita.

Võitluskunstidega tegelejad teavad, et iga kaotus arendab sind edasi. Kui sa ei kaota, siis sa ei oska ka võita.

Poks on tehniline ja täpne spordiala

Koort soovitab noortel poksiga tegeleda eelkõige sellepärast, et see on lõbus ja huvitav! Kas see noorte distsipliini kasvatab – tema arvates nii ja naa. Ta ise on ka keerulisema lapsepõlvega ja mõtisklenud selle üle, kas sport teda aitas. Siiski leiab ta, et see on inimese enda sees – kui ta tahab olla hea inimene, siis ongi, spordist see niivõrd ei sõltu. Ka ei saa Koorti arvates võitluskunstiga tegeleda pätt – see on väga tehniline ja täpne spordiala ja kui hakkad rumalusi tegema, lihtsalt kaotad.

Ilmar Koort. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Ka nõuab võitlussport mehisust. Ta tõdeb, et paljud noored võistelda ei taha, sest on raske ja paras väljakutse – iga mees ei ole võimeline seda vastu võtma.

Koort leiab, et Eestis üleüldse on piisavalt võimalusi võistelda, maakondades on see aga probleem. Harju maakond on kaetud, aga lõunas on võimalusi palju vähem. Võistelda soovitab ta aga kindlasti, kui on soov saada kõrgemale tasemele. Jah, enda kaitsma õppimine on tõhus, aga võistlemine on täiesti omaette sportlik väljund. Ja kui treener on hea ning ise töökas, tulevad ka tulemused!

Nõuandeid treenerilt

Kuidas saada edukaks poksijaks? Koort ütleb, et vaja on häid füüsilisi eeldusi ja peab olema töökas. Sellest piisab.

Ilmar Koort. Foto: GoodFight, Inna Kirillova

Kuidas võita? Koort sõnab, et eeldus on, et sa ei saa ise pihta. Üks korralik täpselt tabatud vastase löök võib võitluse kiiresti lõpetada. Ta leiab, et Tai poks on keeruline spordiala – peab suutma pingeolukorras võidelda, end kaitsma, vastu ründama ja see on raske.

Ta soovitab enne võitlust magada, minna jalutama või tegeleda ükskõik mille muuga, mis mõtted võitluselt eemale viib. Kui tekib pinge ja see venib, võib enne võitlust tekkida läbipõlemine ja siis minnakse ringi juba kaotama. Siis teha korralik soojendus ja minna ringi võitma, mitte kaotama.

Pole tähtis, kas võidad või kaotad. Võitle hästi enda jaoks!

Kui Koorti võitleja ringi läheb, ei ütle ta talle enam midagi. Kõik asjad on varem öeldud. „Tuled võitlema ja teed seda, mida teed. Ära tee endale häbi, näita head võitlust! Pole tähtis, kas võidad või kaotad. Võitle hästi enda jaoks!“ annab ta sportlastele edasi mõtted.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel