GoodFight |
01. märts 2024

GOODFIGHT PODCAST! Jan Lipinski: Yakuza Fight`il on kõik võitlejad võrdses seisus

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Jan Lipinski: Yakuza Fight`il on kõik võitlejad võrdses seisus

Võitlusõhtu Yakuza Fight 6 NEW ERA toimub Rakvere Spordikeskuses 16. märtsil. Võitlusõhtu üks peakorraldajatest, ettevõtja Jan Lipinski nentis Goodfight podcast`is, et otsustas liituda kahe teise korraldaja, Eesti Poksiliidu juhatuse liikme ja hinnatud poksikohtuniku Jakov Petersoni ning 20 aastat treeneri ametit pidanud Andrei Senekiga, sest teda köitis Yakuza Fight`i idee.

Kuidas tekkis huvi Yakuza Fight võitlusõhtu vastu?

Lipinski lausus, et huvi professionaalsete võitluste korraldamise vastu tekkis tal juba aastaid tagasi. Siis tuli aga COVID-19 vahele ning idee lükkus tahaplaanile. Kui COVID-19 aeg lõppes, hakkas maailm, kaasa arvatud sport, tagasi elule pöörduma. Sellega koos naasis ka huvi. „Olin Yakuza Fight turniiridel mitmel korral käinud. Ka need väga meeldisid, korraldus oli professionaalne ja rahvast tuli palju kohale. Juhtus nii, et meie teekond tollase Yakuza Fight korraldaja Jakov Petersoni ja nii Eestis kui ka välismaal väga tuntud treeneri ning võitleja Andrei Senekiga, ristusid. Tekkis väga hea meeskond ja kasutasin seda hetke ära.“

Olin Yakuza Fight turniiridel mitmel korral käinud. Ka need väga meeldisid, korraldus oli professionaalne ja rahvast tuli palju kohale.

Jan Lipinski. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Hea füüsiline vorm võimaldab paremini taluda stressirohkeid olukordasid

Lipinski tõi välja, et on ka ise umbes 10 aastat tegelenud kikkpoksiga. Alustas mees põhjusel nagu suurem osa seda teeb ehk saada natuke paremasse vormi. Poks köitis teda aga väga kiiresti ning ta armus sellesse spordialasse. „Võitluste korraldamine ja see, millega ma tegelen – need harmoneeruvad omavahel,“ lausus ta ja lisas, et poksi ja ettevõtluse vahel võib tuua omavahel ka teatud paralleele. Ka äristrateegia on üles ehitatud ja on võetud väga palju asju sõjakunstist, kaasa arvatud võitluskunstidest. Lipinski leiab, et need on omavahel tihedalt põimunud. „Poksiga tegelemine annab mulle äris füüsilist enesekindlust. Füüsiline enesekindlus läheb üle psühholoogiliseks enesekindluseks ja jõuks. Hea füüsiline vorm võimaldab paremini taluda stressirohkeid olukordasid, mida nii tööl kui ka läbirääkimistel kogeb. Nagu spordis nii on ka äris oma taktika, oma strateegia.“

Poksiga tegelemine annab ka äris füüsilist enesekindlust. Füüsiline enesekindlus läheb üle psühholoogiliseks enesekindluseks ja jõuks. Hea füüsiline vorm võimaldab paremini taluda stressirohkeid olukordasid.

Alati tuleb edasi võidelda

Võitlusõhtu peakorraldaja sõnas, et nii nagu poksiski, kui said löögi, aga ei kukkunud ega ole nokaudis, siis tuleb alati edasi võidelda. Tõsta käed kõrgemale ja edasi minna. Samamoodi on ka äris. Kui sind tabavad probleemid, aga sa ei ole pankrotis ega hulluks läinud, siis tuleb Lipinski sõnul sellest olukorrast lihtsalt välja tulla.

Jan Lipinski. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Võitluskunste, sealhulgas poksi, tuleks rohkem populariseerida

Kui sind tabavad probleemid, aga sa ei ole pankrotis ega hulluks läinud, siis tuleb Lipinski sõnul sellest olukorrast lihtsalt välja tulla.

Lipinski rääkis, et analüüsis võitlusõhtute turgu üsna hästi ja peamiseks probleemiks, mis paistis silma, oli see, et professionaalsed võitlused pole Eestis piisavalt populaarsed. Inimeste arv, kes nendele võitlustele kogunevad, võiks olla palju suurem.

Teise probleemina tõi ta välja, et professionaalsetel võitlejatel on liiga vähe võitluseid. „Parimal juhul saavad nad aastas 2-3 korda võidelda. Sellega aga kaob motivatsioon, eriti noortel võitlejatel. Kui võitleja on saavutanud amatöörina teatud taseme, siis mõtleb ta, et hakkab sellega professionaalselt tegelema ja sellest elama. Isegi kui võitleja saab 3000 eurot võitluse eest ja tal on aastas üks võitlus, siis pole mõttekas pühendada oma elu dieedile ja järgida režiimi,“ nentis Lipinski ja lisas, et sellisel juhul on võitlejad sunnitud otsima võitlusi välismaalt. Eestis on aga palju noori võitlejad, kes tahaksid poksida. „Minu arvates tuleks võitluskunste, sealhulgas poksi, rohkem populariseerida. Praegu toimubki natuke poksi populariseerimise taaselustamine ja peaks korraldama rohkem turniire.“

Jan Lipinski. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Ettevalmistused Yakuza Fight`iks

Lipinski tõi välja, et ettevalmistused võitlusõhtuks Yakuza Fight käivad väga intensiivselt ning suureks abiks on ka Goodfight meeskond, kes aitab väga palju. „Võitlejad treenivad ning valmistuvad võitluseks. Meil on selle sündmuse jaoks natuke ebatavaline struktuur. Ebatavaline ka võitlejate jaoks ning ettevalmistused käivad täie hooga.“

Ettevõtja sõnas, et sellise võitlusõhtu korraldamine on alati väljakutse ning see hõlmab väga erinevaid organisatsioone, inimesi ja sportlaseid. „Loodan, et meil on nüüd tänu meie meeskonnale, natuke harmooniat. Iga spetsialist on oma ala parim. Me püüame alati üksteist kuulata. Meid ümbritseb meeskond – see on väga huvitav protsess.“

Kes astuvad ringi?

Lipinski rääkis, et võitlusõhtu avab üks nelikutest – ringi astuvad võitlejad kaalukategoorias kuni 71 kg ja kuni 80 kg. Nelja mehe turniiril kuni 80 kg astuvad ringi Hendrik Themas, Dmitri Salamatin, Marko Šults ja Lätist Raimonds Aukštikalnis. Kaalukategoroias kuni 71 kg asuvad võitlusse Allan Volosatõh, Markus Mittal, Ukrainat esindav, aga Eestis elav Bohdan Oliinyk ja Tymur Didiaiev, kes on samuti Ukrainast, aga elab Tšehhis. Võitlusõhtu pärliks on Lipinski sõnul aga kaks võitlejannat, kes samuti ringi astuvad – Eesti oma Sigrid Kapanen ja külalisvõitleja, Tšehhist pärit Tereza Dvořáková.

Nelikus osalevad võitlejad ei tea kuni kaalumiseni, kellega nad võitlusse asuvad

Lipinski selgitas, et kõnealusel võitlusõhtul on mitu eripära. Esmalt eristab neid teistest see, et nelikus osalevad võitlejad ei tea kuni 15. märtsini, kellega nad võitlusse asuvad. See otsustatakse loosi teel, mis toimub Rakvere Põhjakeskuses 15. märtsil kell 18.00. „See annab juurde intriigi. Võitlejal on kolm võimalikku vastast ja ta ei tea kelle vastu ta võitlusse asub. Ta peab ette valmistuma täiesti teistmoodi. Ma tean, et mõned võitlejad töötavad koos treeneriga välja strateegiga iga võitleja vastu,“ lausus ta ja lisas, et kõik võitlejad on väga erinevad.

Elviira Eessaar ja Jan Lipinski. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Võimalus saada raha ja ennast tõestada

Esimene nelik on kuni 71 kg. „Kõik sportlased on heas mõttes väga agressiivsed ja jõulised. See on võimalus saada raha ja ennast tõestada. Ootame väga intensiivseid võitluseid. Teine nelik on kuni 80 kg. Ka nemad on väga erinevad võitlejad nii oma vanuse, kaalu kui ka stiili poolest. Rääkides naiste võitlusest, siis Tereza on kogenum, kui Sigrid, aga viimane on väga sihikindel, tahtejõuline ja iseloomuga tüdruk. Arvan, et meie külalistel ei saa kerge olema. Üldse saab see olema väga tugev võitlusõhtu.“

Kõik võitlejad on võrdses seisundis, olenemata nende reitingust

Lipinski sõnas, et just loosi tõmbamine säilitab intriigi viimase hetkeni. Ühtlasi on kõik võitlejad võrdses seisundis, olenemata nende reitingust – nad võitlevad võrdsetel tingimustel. „Mida see meile tähendab? Pakume võitlejatele võimalust selgitada välja, kes on kõige kõvem võitleja ja see selgub ühe õhtu jooksul. Minu seisukoht on see, et kui sa millegi eest võitled ja näitad, et oled kõige parem ja tugevam, siis pead kõik endale võtma. Antud juhul käib see nii, et neliku võitleja osaleb ühes võitluses. Võitja saab 1000 eurot ja läheb järgmisesse võitlusse. Järgmises võitluses võitja võtab 3000 eurot. Sellise lähenemisega anname igasuguse tasemega sportlastele võimaluse võistelda teise taseme sportlasega. Ja see, et õhtu jooksul toimub vähemalt kaks professionaalset matši, on ka oluline.“

Jan Lipinski. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Vaatajad ootavad tõelist lahingut

Küsimusele, kas tuleb ka Yakuza Fight 7, vastas Lipinski, et nende eesmärgiks on korraldada aastas umbes 3-4 turniiri. Ka soovivad nad sportlastele anda võimaluse ning kõnealune võitlusõhtu on justkui natukene luure moodi. „Inimestele on natuke segane, et miks me sedasi riskime. Aga see on justkui detailide lihvimine. Loomulikult sõltub ka palju sellest, palju tuleb inimesi ja kuidas kõik sujub. Siis on ka meil motivatsiooni korraldajatena neid turniire sagedamini korraldada. Ja nagu ma ütlesin, need ei ole täpselt samas kontseptsioonis. Plaanis on muuta sündmust veel huvitavamaks, aga jätan selle esialgu tulevikuks. Meie vaatajad ootavad tõelist lahingut. Võitleja tuleb kohale kas võtma kõik või saama mitte midagi. Ta mõistab, et kui praegu midagi ei tee, siis saab kogemust. Ja vaatavad näevad tõelisi sõdalasi.“

GALERII: GOODFIGHT, EVELIN KRUUS

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?