Fit 360 toetab Vahtang Tšumburidzet

20. mai 2019 | Uudised

Kaido Leesmanni pood Fit 360 otsustas toetada Vahtang Tšumburidzet, kes treenib Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemias.

Kaido, miks otsustasite toetada võitlussportlast?

See on meil kokkuleppe raames Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemiaga. Me tahame toetada inimest, kellesse me usume ja kes usub ise ka sellesse, mida ta teeb. Me panemegi hetkel kokku väikest paketti, milles on BCA, mida kasutatakse trenni ajal turrituse parandamiseks. Samuti ka valk, mis sobib pärast trenni ja ka muul ajal. Lisame ka väiksemaid asju, mis raskeid trenne toetavad.

Vabavõitlejate kestvus on pikem kui poksijatel. Mis on need asjad, mida peaks selline sportlane kindlasti tarbima tavatoidu kõrvalt?

Ma usun, et inimese süsivesik peab olema väga kõrge, sest sealt tuleb ju energia. Selleks, et kesta poksimatšil 5 minutit, peab olema all väga tugev treeningpõhi. Usun, et sealt see algabki. 5 minutit me kannatame tegelikult kõik ära, aga küsimus on selles, et KUIDAS. Kui seda teha maksimaalselt, siis peab olema all maksimaalselt tugev trenn ja põhi. Sellele aitavad kindlasti kaasa amiinohapped, mille ma ka siia paketti kohe lisan.

Kui palju te jõutreenerina ise vabavõitlust jälgite?

Ma jälgin seda, sest see on mõnes mõttes selline ala, kus saavad väga paljud võitluskunstnikud kokku. Kui küsitakse, kumb on tugevam, kas maadleja või poksija, siis seal selgub.

Olete Vahtangi matše näinud?

Kahjuks jäin hiljaks sellele matšile, kus ta kiiresti võitis. See on väljakutse sportlasele: ära teinekord võida nii kiiresti. Publik ju ka tahab matši näha. Tegelikult ma tean, millise sportlasega on tegemist. Väga andekas ja tahtejõuline inimene.

Vabavõitlus on Eestis tegelikult uusi tiibasid saamas. Te teate jõutõsteliidu presidendina ja sportlasena, kui oluline on sportlaste toetamine. Sportlane toetajateta hakkama ei saa. Vastab tõele?

Ma usun, et see sõltub, kust inimene pärit on. Ütleme ausalt: meil on Norras üks maailmameister, kelle isa omab poolt linna. Selline inimene ei vaja mitte midagi. Kui me nüüd räägime tavalisest inimesest, kes tahab ikkagi tippu jõuda, siis tal on kindlasti vaja toetajaid. Tean omast käest, kui raske on neid toetajaid leida. Iga juurde lisandunud toetaja annab ka sportlasele lisamotivatsiooni.

***

Kevin, öelge endise tippsportlasena ja praeguse treenerina, kas sportlastel on rahaliselt keeruline saada võistlustele ja leida toetajaid.

Jah, kindlasti on. Igasugune abi on alati teretulnud, eriti toidulisandite poolelt, sest neid peab tegelikult kasutama iga sportlane. Paljud ütlevad, et see on ikkagi keemia ja kõik saab kätte toidust, kuid inimene puhtfüüsiliselt ei jõua päevas süüa nii palju, et kõik need vajalikud ained kätte saada. Me teame, et kui inimene teeb sporti, eriti tippsporti kaks korda päevas, siis tarbimine ja pingutamine on suurem kui tavainimesel.

Kui raske on Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemial toetajaid leida? Millega saab toetada?

Saab toetada teenuste ja rahadega. Rahalisi toetusi on alati väga raske leida, kuid need on kõige vajalikumad. Kõik MM-idel ja treeninglaagrites käimised on tulnud suuresti tänu toetajatele erasektorist.

Kui sportlasel üldse raha pole, siis on väga raske?

Jah. Väga paljud on seepärast pooleli ka jätnud. Noored poisid ja tüdrukud käivad keskkooli lõpuni ja peale seda on vanematel selline suhtumine, et noored peavad siis hakkama ise raha teenima või ülikooli minema. Üldiselt nõuab ülikool ise ka raha. Olen ka ise selle läbi teinud. Käisin ülikoolis, trennis, samal ajal sündis laps ja seda kõike oli korraga natuke liiga palju.

Üldiselt tulevad kõigil toetajad tutvusringkonnast. Meil on samamoodi. Ettevõtted, kes on meid toetanud, on kas lapsevanemad või sõbrad, tuttavad, aga kõik on kuidagi isiklikult seotud, kas spordiklubi, toetatava sportlasega või siis minuga. Erasektorist keegi üldiselt sulle raha andma ei tule, eriti kui sellest alast midagi ei tea.

Kõige rohkem toetusi on vaja välisreisideks, et käia MM-idel ja treeninglaagrites. Näiteks MM-ile minek, kõige kulukam reis, maksab umbes 2000€ nägu. Kui lähme kaks õpilast ja mina, siis kokku on see juba ligi 6000€. See on väga suur summa. Seda raha üldiselt kellelgi taskust võtta ei ole.

Räägime Vahtangist. Uus mees võitlussporditurul. Kuidas ta teie klubisse jõudis? Milline on tema potentsiaal? Mida see klubile tähendab, et on teise riigi kodanik, kes tahab meie riigis ja meie lipu all treenida, kuigi meie lipu all ta täna treenida ei saa?

Potentsiaal on tal tõesti tohutu. Ta on saanud alles 22, ta on väga noor. Kahjuks on Eesti vabavõitluse poole pealt hetkel väga nõrk, seega meil on Vahtangile väga raske matše leida. Paar tükki on ta küll teinud ja väga edukalt. Ta käis treenimas Rootsi ühes tippklubis, kus on Rootsi kõige tuntum UFC fighter. Öeldi, et tegemist on väga andeka poisiga ja kutsuti tagasi. Pakuti juba ka matši, kuid pidime sellest loobuma. Etteteatamisaeg oli liiga lühike. Me poleks jõudnud piisavalt kaalu langetada ja sellest taastuda.

Ta jõudis Eestisse nii, et tal on Eestis üks lapsepõlvesõber, kes on talle kui oma vend. Sõber kutsus Vahtangi Eestisse, sest Gruusias jääb tal areng seisma. Seal on vabavõitlus veel nõrgem kui meil. Vahtang käis siin proovimas ja talle meeldis. Ta oli Eestis suve lõpuni, kuni viisa kehtis, ja hiljem pidi siis Gruusiasse naasma. Ta otsustas siiski, et tahab Eestis olla ja tegime klubi abiga talle viisa. Nüüd on tal aastane viisa olemas ja annab selle aja siin tuld.

Eesti omad kadedaks ei saa, et tuleb Gruusia poiss ja pood hakkab teda toetama?

Pood ei toeta ainult Gruusia poissi, vaid ka teisi sportlasi. See, kellel on neid toidulisandeid vaja, saab samamoodi toetuse. Vahtangi näol on hetkel lihtsalt tegemist noore andeka sportlasega, kellel pole siin toetavat peret ja kes vajab hetkel igasugust abi. Tema sõber kolib samuti varsti Gruusiasse tagasi ja siis pole Vahtangil siin enam kedagi. Seega ta vajab toetust, abi. Ta peab nägema, et temasse usutakse ja teda hinnatakse tehtud töö eest.

Kommenteerige tema viimast matši, The League’il, mis sai läbi kiiremini, kui kommentaator jõudis kommenteerima hakata.

Kommentaator oli natuke aeglane ka. Siis näitas küll Vahtang oma tõelist potentsiaali. Tema viimane matš enne seda oli Eestis King of Kingsil. Selle pakkumise saime liiga hilja ja vastane oli väga tugev ja kogenud. Seal ta kahjuks kaotas, kuid nüüd tegi väga kiire vigade paranduse.

***

Vahtang, mis muljed Eestist on?

Kõik on fantastiline. Inimesed on väga soojad ja lahked.

On siin paremad treeningtingimused?

Jah, Kevin on parim. Ta aitab mul iga päev paremaks saada.

Kui tähtis on sponsor sportlase jaoks?

Väga tähtis. Sama tähtis kui vesi ja söök. See aitab mind palju ja ma olen väga tänulik selle eest.

Millal on järgmine matš?

26. mail Eesti Muay Thai Liigal. Vastane on Riiast. Tahan esindada Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemiat parimast küljest.

Kui tugev on vastane?

Väga tugev ja kogenud. Ma näitan talle, mida oskan. Näitan, mida oleme Keviniga harjutanud iga päev.

Monika Kuzmina

Vaata veel