GoodFight |
27. oktoober 2023

GOODFIGHT PODCAST! Andra Aho: kui sa ei lõpeta, mida sa teed, on võimalus heaks saada

00:00

GOODFIGHT PODCAST! Andra Aho: kui sa ei lõpeta, mida sa teed, on võimalus heaks saada

14. oktoobril toimus Eesti Muay Thai Liiga, mille korraldustiimi liige Andra Aho võitis oma esimesed 10 matši ja oli üks naistest, kes naisi tõenäoliselt Muay Thai juurde tõi. Aho meenutab, et võistlustel ei olnud tollal palju naisvõistlejaid ja nad õega olid ühed vähestest, kes sellega tegelesid. Nüüd on asi kõvasti paranenud – on isegi noortegruppe, kus tüdrukuid on rohkem kui poisse.

Ristsed sai just Muay Thai Liigal

Aho esimesed ristsed olid ka Muay Thai Liigal. Ta mäletab oma esimest matši selgelt. See oli 2014. aasta veebruaris ja Kevin Renno helistas talle päev varem, et kas ta saab homme võistelda.

Aho oli selleks ajaks tegelikult juba tükk aega tahtnud võistelda, kuid vastast ei leidnud. Ta ütleb, et oli iseenesest valmis, aga polnud valmistunud sellisel kujul võistlemiseks.

Ta ütleb, et kui oled järjepidevalt kogu aeg trenni teinud, siis võtadki pakkumise vastu ja annad endast parima. Muud ettevalmistust teha ei saagi.

Kui oled järjepidevalt kogu aeg trenni teinud, siis võtadki pakkumise vastu ja annad endast parima.

Eesmärk panna kokku võimalikult võrdsed vastased

Aho pani kokku Muay Thai Liiga fight card’i. Ta selgitab, et kuu aega enne antakse võimalus sportlasi registreerida. Paare pannakse kokku nii, et nad oleksid võimalikult võrdsed. Ei vaadata ainult vanust ja kaalu, vaid ka treeningkogemust, matšide arvu.
Kui keegi jääb paariliseta, ongi põhjus selles, et ei olnud tema kogemustega sarnast võitlejat. Ei soovita panna kokku kogenud võistlejat päris algajaga.

Kui sa ei lõpeta, mida sa teed, on võimalus heaks saada.

Küsimuse peale, kas ta treenerina tunneb ära noored, kellel on mingisugune eriline särts, kes võiks ringi minna ja maailmas tegusid teha, vastas Aho, et inimesed on väga erinevad. Mõni saab kiirelt tehnikast sotti, teisel läheb natuke rohkem aega. Viimased võivad aeglasemalt areneda, aga saada väga heaks. „Kui sa ei lõpeta, mida sa teed, on võimalus heaks saada,“ ütleb ta.

Aho ise on üsna rahulik. Ühel Eestisse tulnud võitlusspordiõhtul ütles Kevin Renno, et no ei tule see lõvi sealt välja, aga võidab ta ikka. Ta ise kommenteeris, et on märganud, et kes on rahulikud, teevad üldiselt oma asja väga hästi ja on tihti järjepidevad. „Kui lähed ringis närvi, võid teha palju vigu. Pigem hoida tasakaalu,“ arvab ta.
Lähiaastatel ta siiski ringi astuda ei plaani.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?