Ajalugu. Tahte triumf

14. juuni 2018 | Uudised

Tõenäoliselt pole wrestling’u ajaloos olnud värvikamat kuju kui Ultimate Warrior. Värvikad säärised ja käepaelad, eredavärvilised püksid. „Ultimate Warrior“ oli Yul Brynneriga 1975. aasta film laastatud tulevikus ja ka maadleja Ultimate Warrior karjus promodes tavaliselt end kähedaks pööraselt mingit apokalüptilist soga ajades.

Tundus, et kohe tema silmamunad plahvatavad. Ringi tuli Warrior hüperenergiliselt maailma vägevaima kitarririfi saatel (Jim Johnston), raputas maaniliselt nööre, tegi matšis nobeda töö ja lahkus väledalt enne, kui keegi oleks suutnud ära jagada, mis juhtus. Supersonic bionic robot voodoo power.

Warriori populaarsus kasvas järsult, kui ta alistas 1988. aastal Intercontinental tšempioni matšis rekordilise ajaga Honky Tonk Mani. Kuna WWF-i üldtšempion oli Hulk Hogan, mees, kes osales sellistes filmides nagu „Suburban Commando“, võisid fännid üle tüki aja rahuliku südamega magada, teades, et kaks peamist tiitlit on heades kätes.

1990. aastaks hakkas aga koitma, et tipus jagub ruumi vaid ühele. Warrior ja Hogan kohtusid üritusel Wrestlemania VI. See oli esimene kord, kui Wrestlemania toimus väljaspool Ameerikat, Toronto uues Skydome’is, ja esmakordselt peeti matš, mille võitjat ootasid mõlemad vööd. Kohtumine oli algul nii tasavägine, et kommentaator Gorilla Monsoon lausus kuulsa lause: „Peatumatu jõud on sattunud vastamisi liikumatu esemega.“

Hulkster tõstis lõpuks oma kuulsa jala ja Warrior prantsatas siruli. Kargas siis aga kohe kärmelt püsti ja ise Hoganile otsa. Alistatud Hogan võttis vöö kätte. Mõeldi, et mida ta nüüd teeb. Valab kaussi mehele, kes tundus temast 20 aastat noorem, kuigi vanusevahe oli vaid aasta? Hogan ulatas vöö uuele tšempionile.

„Minu arvates oli võlts, kuidas Warrior Hoganilt tiitli võitis,“ räägib Ted DiBiase. „Ta polnud seda ära teeninud. Tal olid lihtsalt vägevad musklid ja kõik. Talle anti tiitel ja ta ei osanud seda hinnata. Nõudis rohkem raha.“

Eks matšide lõpuks kulus Warrioril ka värv maha ja siis ta enam nii cool polnud.

Warrior võitis Summerslamil Rick Rude’i ja maadles siis „Million Dollar Man“ DiBiasega. Warrior võitis, ent ringi tormas Randy Savage ja ründas teda. Mida metslane tahtis? Teatada, et tema on värvikam? Võimalik. Igatahes sai sealt alguse üks unikaalsemaid rivaalitsemisi, mis maksis Warriorile lõpuks tiitli. Tundus, et võistlus on lähenevate kuude jooksul vältimatu, kuni Savage sai vigastada. See andis võimaluse ootamatule väljakutsujale.

Sgt Slaughter oli kunagi, 1984. aasta paiku olnud WWF-is kangelane. Nii populaarne, et Hasbro pakkus talle viieks aastaks lepingut ja Slaughter lahkus WWF-ist. Slaughter sai nii tuntuks, et kogu Ameerika teadis teda, aga siis leping lõppes. Helistas WWF-i sahkerdaja nr 1 Vince McMahon: „Oled sa valmis tagasi tulema? Mul on üks idee.“ Slaughteri lõug kukkus põrandale: McMahon tahtis Slaughterist teha kõigi aegade vastikuima kurikaela, Iraagi toetaja.

Warriori ja Slaughteri matš peeti 1991. aasta Royal Rumble’il. Õhus hõljus suurem vaen kui Jelena Välbe ja Larissa Lazutina vahel. Warrior domineeris kogu võistluse vältel, kuid segama saabus Savage. Macho äsas. Warrior vajus kokku. Slaughter vormistas. Minut varem hüsteeritsenud rahvas oli šokis. Loodeti, et Slaughter ikkagi diskvalifitseeritakse.

Everybody knows the fight is fixed,“ laulis Leonard Cohen.

Kui Slaughter tahtis pärast matši hotelli sööma minna, teatas kokk, et tema riigireetjaid ei teeninda. Slaughter läks magama tühja kõhuga. Võttis hotellitoas vöö välja ja vaatas. Nõmedate vägivaldsete värvidega vöö, mõtles Slaughter. Warriori värvidega.

Warriorile rohkem vöösid ei antud. Warrior palju pärast ka ei maadelnud ja eks wrestling’u kuldaeg oligi möödas. Suri see värvikas kangelane vaikselt James Hellwigi nime all 2014. aastal, vaid 54-aastasena. Nii minnakse. Macho Man läks 2011. aastal, Mr Perfect 2003. aastal. Peaasi, et ei unustata. Liiguvad viimasel ajal ju LeBron Jamesi t-särgid, kus talle on tehtud Warriori maaling.

Konstantin Kuningas

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel