Uno Andreas Tavast. Foto: Rain Jüristo

EESTI MUAY THAI LIIGA I Uno Andreas Tavast: poks on hea sinu tervisele ja mõjub ka vaimselt tervendavalt

20. oktoober 2022 | Muay Thai Liiga, Persoon, Uudised

24-aastane Uno Andreas Tavast võtab 22. oktoobril osa FFC spordisaalis toimuvast selle hooaja esimesest Eesti Muay Thai Liiga etapist. Andreas sõnab, et osaleb Eesti Muay Thai Liigal, selleks, et mitte rooste minna. Tema selle aasta suureks sooviks on Eesti Taipoksi Meistrivõistlustel end medaliga ehtida.

Uno Andreas Tavast. Foto: Rain Jüristo

Andreas räägib, et oli 14-aastane, kui talle tehti selgeks, et ta ei oska ennast kaitsta. Nimelt toimus üks vahejuhtum tänaval, kus ta ennast abituna tundis. Peale seda otsis ta võitlusspordi trenne enda lähedal ja leidsin vana nimega Tallinna Taipoksi klubi, mis praegu kannab nime Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia. „Algul erilist huvi spordi vastu ei olnudki, oli suur soov kaitsma ja ründama õppida. Käisin aasta, käisin kaks, lõpuks vorm läks paremaks,“ heidab Andreas nalja ja lisab, et hakkas tehnikat tajuma ja füüsiline võimekus tõusis. „Tundsin end enda nahas hästi, enesekindlalt. Alles siis, paar aastat peale alustamist, sain aru, et ala sobib mulle hästi ja hakkasin trenne tõsiselt võtma. Olin iga kord kohal, varustus kaasas, söönud ja puhanud. Vabal ajal vaatasin kõikvõimalikke Youtube`i tutoriale põnevate uute tehnikate kohta,“ räägib ta.

Uno Andreas Tavast. Foto: Rain Jüristo

Andreas lisab, et poksi juures meeldib talle kõige rohkem sparrimine. „Ettearvamatu ja loominguline sparr, kiire ja jõuline sparr, aeglane ja mänguline sparr, hommikune ja õhtune sparr. Sparr.“

Ettevalmistused Eesti Muay Thai Liigaks

Ettevalmistus Liigaks on Andrease sõnul kestnud aastaid – see tähendab, et on end pidevalt võitlusvormis hoidnud. „Peale enda viimast matchi kevadisel King of Kings üritusel, tegin suvel vigade paranduse ja jätkasin regulaarsete treeningutega. Mitte midagi erilist selleks korraks, ainult järjepidevus,“ tõdeb ta. Andrease treeneriks on Hannes Ilmjärv.

Uno Andreas Tavast. Foto: Rain Jüristo

Suurimad eeskujud võitlusspordis

Andreas räägib, et tema esimeseks eeskujuks oli Hannes, kes oli ka tema esimene treener. „Mäletan, kui tulin mõned minutid enne trenni saali ja tema oli enda trenni lõpetamas. Ta lõi low kicke: tuhat ühe jalaga ja tuhat teisega. Kott oli verine. Enne trenni puhastas ta selle ära ja me hakkasime sama koti peal trenni tegema. See oli inspireeriv,“ sõnab ta ja lisab, et kui võitlusspordist teadlikumaks sai, siis idoliseeris ta poksimaailma suurkuju Mike Tysonit. „Koolis lasti meil palju vabas vormis esitlusi teha, minu teema oli kõigile ette teada. Nüüd vaatan lähemale enda ümber ja püüan meie konnatiigi edukatelt õppida. Sergei Makejev on sportlane, kelle kohta ütlen auga “sõber”. Tema pühendumus ja sihikindlus on aukartust äratavad. Maikel Astur on võitleja, kelle stiilile tahan kõige rohkem sarnaneda, muhe kutt. Aleksei Kurdin on Leader Muay Thai treener ja tema lapsed näitavad rahvusvahelisel tasemel tipptulemusi. Kuna treenin ise ka lapsi, soovin temalt õppida.“

Andrease tulevikuplaanid

Andreas tõdeb, et unistab sellest, et Eesti võitlusmaastikul hakkaksid puhuma tugevamad tuuled. „Meie võitlusspordil on potentsiaali olla populaarsem ja paremini korraldatud, aga selleks on vaja areneda igal rindel. On vaja rohkem spetsialiseerunud lastetreenereid, kogemustega profitreenereid, sportlasi, kes tahavad tippu jõuda, meediatööstust mis viib meie ala kõigile koju ja kutsub nad saali, ürituste korraldajaid, kes ei tee ainult aastas paar suurüritust, vaid ka väiksemaid pistelisi “wow efekt” sündmusi. Müts maha GoodFight tiimi ees, kes kajastavad meie maastikul toimuvat ja puhuvad tuult meie purjesse. Aitäh teile,“ tänab ta.

Uno Andreas Tavast – Trenn. Foto: Rain Jüristo

Andreas toob välja ka mõned põhjused, miks võiks poksiga tegeleda:

Miks tegeleda poksiga? Vastus on väga lihtne: see on hea su tervisele. Spordiharrastaja tasemel on tegemist tervisliku – lihaseid, luid ja liigeseid tugevdava – alaga. Ka vaimselt mõjub see tervendavalt. Esiteks teeb liikumine tuju paremaks ja teiseks on õhtusel tänaval palju enesekindlam olla, kui haaki ja low kicki oskad,“ lausub Andreas.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel