Tony Hitrov on Astrid Johanna Grentsi treener ja vorminud Maksim Vorovskit. Tony aitab ka teistel soovijatel trenni teha Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemias.
„Meie trennides on põhireegliks austus. Austa oma treenerit ja austa oma trennikaaslasi ning kindlasti pea lugu treeningsaali kodukorrast. Ära hiline trenni, sest siis ootavad sind ees kätekõverdused iga hilinenud minuti eest,” hoiatab ta naerdes.
Mille järgi võiks üks võitluskunstidest huvituv inimene teha enda valiku?
Kõige lihtsam on kuskilt alustada ja vaadata, kas valitud stiil on sobiv. Võitluskunste on palju erinevaid, millest kaks põhilist stiili on püstivõitlus ja maasvõitlus, kuid lisaks on ka nendel mitmeid variatsioone. Ma usun, et baas on kõikidel võitlusaladel sama: distsipliin, enesekontroll ja hea füüsiline koormus.
Millega peab arvestama või valmis olema inimene, kes tuleb teie juurde trenni?
Arvestada tuleb sellega, et kindlasti avastad endas võimed, millest sa varem teadlik ei olnud ning õpid iga korraga midagi uut ja põnevat.
Hea painduvus on oluline?
Hea painduvus tuleb kindlasti kasuks, aga olulisem on tehnika. Õige tehnika on kõige alus!
Õige tehnika on kõige alus!
Kas poks sobib kaalu langetamiseks?
Poks on parim kaalu langetuseks, kuid lisaks kaalulangusele õpid ka enesekaitset, distsipliini ja leiad uusi sõpru. Siin on olemas nii liikumine, tehnika, vastupidavus kui ka vaimne areng.
Kui kiiresti on võimalik saada end tippvormi, kui anda endast maksimum?
Kõik sõltub inimese eesmärgist. Ma ütleks, et normaalsesse vormi on võimalik saada kolme kuni viie kuuga: sa oled kiire, vastupidav ja energiat on palju, mis ongi oluline. Kõige lahedam selle ala juures on see, et sa jäädki seda tippvormi taga ajama, sest tehnikat saab alati paremaks treenida. Arenguruum ei saa kunagi otsa. Ma olen selle alaga tegelenud juba 10 aastat ja mul on endiselt väga palju õppida ja lihvida.
Kõige lahedam selle ala juures on see, et sa jäädki seda tippvormi taga ajama, sest tehnikat saab alati paremaks treenida.
Kas vanemast peast on raskem alustada poksiga?
Kui inimene on sporti teinud ja olnud aktiivse elustiiliga, siis ma ei näe, et vanus rolli mängiks. Põhiline on alustada ja step by step ennast vaikselt üles ehitada. Kõik inimesed on erinevad ja vanus ei ole siin määrav. Mul käib trennis paar vanemat mees, kellel on vastupidavus oluliselt parem kui neist kaks korda noorematel meestel.
Kas varasem kogemus on oluline rühmatreeningutega liitumisel?
Õnneks on meil mitu erineva tasemega rühma, millest endale sobiv leida. Hakkama saab igaüks, kellel vähegi tahtmist on. Kuna sport üleüldiselt suurendab keha kontrolli, siis varasem kokkupuude spordiga on alati eeliseks. Küll aga ei tasu karta kogemuse puudumist, sest kui trennides korralikult kohal käia ja teadlikult kaasa teha, tulevad oskused peagi iseenesest.
Hakkama saab igaüks, kellel vähegi tahtmist on.
Miks valida just personaaltreening?
Personaaltrennis on fookus ainult sinu peal, trenni tempo käib sinu võimekuse järgi. Läbi sellise lähenemise on kiirem areng garanteeritud. Lisaks saad ise valida endale kõige sobivamad treeninguajad. Rühmatrennides valib treener üldise tempo kogu grupi taset arvestades ja kõikide treenitavate individuaalsetele vajadustele ei ole võimalik üheaegselt keskenduda.
Kas algaja peaks sidemeid kasutama?
Kindlasti peaks. Sidemed fikseerivad sinu randmed ja aitavad hoida käsi õiges asendis. Sidemeteta on eriti algajatel enda vigastamine lihtne, kuna löögitehnika pole veel selge ja oma jõudu ei osata hinnata.
Kas tai poks on kulukas spordiala?
Kvaliteetne varustus maksab 150–200 eurot. Kindlasti saab ka soodsamalt, kuid nõrga kvaliteediga varustus on ohtlik nii endale kui ka teistele. Enne täisvarustuse soetamist soovitan kindlasti nõu pidada treeneriga, kes aitab vastavalt sinu võimekusele leida parima lahenduse. Kvaliteetne varustus kestab suure treeningkoormuse korral (5-10 trenni nädalas) vähemalt kaks aastat.
Mille poolest erineb tai poks kikkpoksist?
Tai poks on mänglevam, taktikalisem ja tehnilisem. See on kõikidest püstivõitlusaladest tugevaim. Kikkpoks on täiesti teistsugune, väga agressiivne ja kiire. Tehakse palju lööke ja liigutakse palju. Sellepärast sai see ka loodud, et publikul oleks põnevam vaadata. Kikkpoksis on püstimaadlus keelatud ja tänu sellele on tempo kiirem. Lisaks on keelatud küünarnukilöögid, mis aga tai poksis on lubatud.
Kas selle alaga tegeledes on võimalik ära elada võisteldes?
Võistlejatel puudub kindel sissetulek. Nad teenivad raha võistluste eest ja toetajatelt.
Professionaalsetel võitlejatel peab olema tugev tiim, kes neid promob ja toetajaid otsib, et võistleja ise saaks keskenduda treeningutele. Kui tahta tippu jõuda ja pühenduda, siis peab arvestama, et trennide kõrvalt tööl käia ei ole võimalik. Kogu see aeg, mis sa investeerid kuhugi mujale, on raisku läinud aeg treeningutel.
Erlis Laur
Monika Kuzmina
Toimetaja
info@goodfight.ee