One Century: Petrosyan teenis kaheksa mehe kikkpoksiturniiril miljoni

13. oktoober 2019 | Uudised

Tokyos tähistati One Championshipi 100. üritust 13. oktoobril hommikuse ja õhtuse võitlusega, millest võttis osa 28 endist või praegust tšempionit.

Giorgio Petrosyan (101-2-2), kellel hüüdnimeks Doktor ja keda peetakse üheks parimaks kikkpoksijaks maailmas, alistas 70-kiloste kikkpoksijate kaheksa mehe turniiri finaalis kohtunike ühehäälse otsusega WBC tai poksi tšempioni Samy Sana (135-11-2) ja sai auhinnaks miljon dollarit, mis on kikkpoksiajaloo suurim võidusumma.

Petrosyan oli juulis veerandfinaalis alistanud Lumpinee staadioni kahekordse tšempioni ja WMC tai poksi tšempioni Petchmorakoti. Poolfinaalis tuli vastu Lion Fighti kahe kaalu tai poksi tšempion Jo Nattawut, kes alistas legendaarse Andy Souweri.

Sana alistas veerandfinaalis Lion Fighti teise kahe kaalu tšempioni Yodsanklai (Yod polnud kaotanud aastaid) ja siis poolfinaalis seitsmekordse tai poksi maailmameistri Džabar Askerovi, kes oli jagu saanud K-1 tšempionist Enriko Kehlist.

Petrosyan kolis 13-aastaselt Armeeniast Itaaliasse Mägi-Karabahhi konflikti tõttu ja pidas esimese profimatši 16-aastaselt. Võidelnud on ta pea kõikide tähtsamate organisatsioonide üritustel ja kõigi staaridega, samas kui Beyond Kickboxingi maailma edetabeli esikohamees Tenshin Nasukawa Jaapanist väljas ei käi. Mullu sai Petrosyan Bellatoris jagu Tšingiz Allazovist. Viimane kaotus tuli 2013. aastal Andy Ristielt. Petrosyan ilmselt pole Beyond Kickboxingi tabelis esikohal vaid seetõttu, et tal on kaotused ja Nasukawal pole. Petrosyani esimesest kaotusest ei leia videot isegi tai tähtedega guugeldades. Ta sai raskustega kaalu ja võitles nagu haigena, kuid arvab, et võitis sellest hoolimata.

One’i tai poksi tšempion (61 kg) Rodtang Jitmuangnon alistas 2:1 Walter Goncalvesi ja sai karjääri 260. võidu.

22 matšist 18 olid vabavõitlus. 61-kiloste vabavõitlejate kaheksa mehe turniiri võidu võttis viimase viie aasta maailma parimaks vabavõitlejaks peetav Demetrious Johnson ühehäälse otsusega filipiinlase Danny Kingadi (13-1) üle. Järgmiseks loodab DJ ette võtta tšempioni Adriano Moraese (18-3). Aga mitte kohe. „Ma võitlesin viimati kolm korda aasta jooksul 2013. aastal. Ma olen väsinud,“ naeris Johnson.

77-kiloste meeste kaheksa mehe turniiri finaalis sai tšempion Christian Lee (12-3) ühehäälse otsusega jagu Türgis elavast Saygid Arslanalievist (8-1), kelle ainuke kaotus enne seda oli diskvalifitseerimine. Võideldi peamiselt pikali. Lee asus võitlema napi etteteatamisega, sest õige finalist, favoriit Eddie Alvarez sai vigastada. Seekord Lee vöö peale ei võidelnud, kuid tavaliselt tšempionid nii lühikese etteteatamisega ei võistle. Alvarez oli kaotanud avaringis suurüllatusena venelasele Nastjuhhinile, kuid too sai siis vigastada ja Alvarez kutsuti asendama. Poolfinaali avaraundis võitis ta endist tšempionit Eduard Folayangi, kes ka asendas katkist võitlejat. Lee oli võitnud tiitli mais Shinya Aokilt.

52-kiloste naiste tšempion, Christiani õde Angela Lee (9-2) võitis dramaatilise 5. raundi kägistusega Jing-Nan Xiongi (14-1). Singapuri lipu all võistlev Lee puhkes nutma. „Ma ei mäleta viimasest raundist midagi. Kuulsin ainult, kuidas isa ja vend mu nurgas ergutasid. Ma võlgnen kõik neile,“ ütles ta. Nad olid viimati kohtunud 57-kiloste naiste kaalus, kus hiinlanna on tšempion. Seda üritust olevat siis vaadanud 42 miljonit inimest.

102-kiloste meeste tšempion Aung La Nsang alistas 2. raundi tehnilise nokaudiga 120-kiloste meeste tšempioni Brandon Vera (16-7 enne), kes tuli selleks puhuks kaalus allapoole. See oli esmakordne juhus One’i nii raskete meeste ajaloos. Filipiinlane Vera võitles kümmekond aastat UFC-s, siis aga hakkas tulema vanust (Vera on 41) ja kaotusi ning vanameister kolis One’i, kus on viie aasta jooksul pidanud osalema vaid neljas matšis. (Kõik võidud.)

One’i juht Chatri Sityodtong ütles, et UFC võitlejad on oodatud One’i, kuid näiteks Conor McGregor, kes teeb pidevalt pättusi, sellises viisakas kultuuris ilmselt populaarseks ei osutuks.

66-kiloste meeste tšempion Bibiano Fernandes alistas 2. raundi kägistusega Kevin Belingoni. See oli neil juba kolmas matš järjest, kokku neljas. Fernandes oli kaks võitnud.

Üritus oli esmakordne selles mõttes, et neljas matšis läksid Shooto tšempionid vastamisi Pancrase tšempionitega. Nende seas kaotas Hernani Perpetuo (84 kg, 20-7) kõigi kohtunike hinnangul Hiroyuki Tetsukale (7-3).

One’is hindavad kohtunikud tervet matši, mitte raunde.

See oli esimene kord, kui kaheksandat aastat tegutsevast One’ist USA-s teleülekanne tehti. Üritus toimus Ryogoku sumohallis, mis mahutab 11 000 inimest. Jaapanit tabas nädalavahetusel taifuun, mis mõjutas ilmselt pealtvaatajatearvu. Päev varem toimus Jaapanis ka Rizin 19, kus Rizini-debüüdi tegi kaheksa mehe turniiril Patricky „Pitbull“ Freire.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel