Foto: Shutterstock

Naised tai poksi trennis: enesekindlus ja tugevus on Katrini arvates väga naiselikud

16. jaanuar 2020 | Naised ja poks, Trennid, Uudised

Katrin Kazakova teekond tai poksi maailma sai alguse lihtsast soovist leida püsiv hobi. Ta tundis, et jõusaalis käimine ja oma kavade järgi treenimine pole piisavalt motiveeriv. Lisaks oli soov proovida mõnda võitluskunsti. Kiire otsing Google’is tõigi mullu kevadel Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia kodulehele, kus Andra Aho ja Astrid Johanna Grents alustasid uue rühmaga.

„Tegemist on väga heade treeneritega. Iga trenn innustavad endast rohkem andma ja edastavad hästi oma tehnikaalaseid teadmisi. Trennis aeg lendab, sest poksimine nõuab väga suurt keskendumist ning niiviisi oledki ainult hetkes,” räägib 25-aastane Katrin, kes töötab e-kaubanduse projektijuhina.

Miks tai poks ja mitte mõni naiselikum spordiala?

Teen sporti eelkõige parema enesetunde ja tervise saavutamiseks. Spordiala valikul ei ole määravaks selle „naiselikkus“, vaid pigem efektiivsus ja meeldivus. Kuid siinkohal mainiks, et enesekindlus ja tugevus on minu arvates väga naiselikud ning seda ka tai poks sinus treenib.

Millised kõige ekslikumad eelarvamused on inimestel tavaliselt poksist?

Et poksiga omandad ainult oskuse kakelda. Ei saa sellega nõustuda. Võitlemisoskus on kõigest üks väljund. Poksiga saavutad suurepärase kontrolli keha üle, sest trennis on suur fookus ka kardiotrennil, vastupidavusel, jõu- ja ringtreeningul. Poksimisega muutud nii füüsiliselt kui ka vaimselt tugevamaks.

Löökidest saadav valu pole pannud trennist lahkuma?

Trennis on adrenaliin kõrge, mistõttu ei pane valu tähele. Ning kõik treeningud on väga kontrollitud ehk puuduvad sellised olukorrad, kus teeksin omale või paarilisele liiga.

Kas oled ka võistlustel käinud?

Ei ole käinud võistlustel. Tegelen tai poksiga harrastaja tasemel ja hetkel ka sellest piisab. Ausalt öeldes ei oska öelda, kas see kunagi muutuma peaks.

Kui tihti käid trennis?

Kolm korda nädalas.

Kuidas on tai poks su sisemaailma mõjutanud?

Tai poksil on olnud väga positiivne mõju. Lisaks sellele, et tunnen end füüsiliselt tugevamana, näen ka väga suurt erinevust oma mõttemaailmal. Eneseusk ja enesekindlus on kindlasti suure arenguhüppe teinud.

Mis on su tugevad küljed tai poksis?

Olen täheldanud, et suudan kiiresti uut tehnikat õppida. Kuna varasemalt sai käidud ka tantsutreeningutes, olen õppinud jälgima koreograafiat selle pisidetailideni. Ehk tai poksis suunan tähelepanu lisaks löögitehnikale ülejäänud kehale ja selle hoiakule.

Millistele naistele tai poks sobib?

Tai poks sobib kõigile, kes soovivad intensiivsemat treeningut. Kuna tai poks on väga mitmekülgne, kaasad trennis korraga mitmeid lihasgruppe. Ja tänu sellele on see ka väga efektiivne viis rasvapõletuseks. Seega need, kes soovivad paremat füüsilist vormi ja tervemat vaimu, peaksid ühinema tai poksiga.

Kas soovitaksid tai poksi teistele naistele?

Jah! Kindlasti! Tai poks on väga sõltuvusttekitav. Iga kord pärast trenni tunnen sellist rahulolu ja eneseuhkust. Olen proovinud mitmeid treeningalasid, kuid pean tõdema, et tai poks on esimene ala, mis on jätnud püsiva jälje. Tai poksiga suureneb enesedistsipliin, keskendumisvõime ja eneseusk ning antud oskused on ka ülekantavad.

Kuidas suhtuda vigastustesse või sinikatesse, mida paratamatult poksiga tegeledes
tuleb?

Tai poks kindlasti testib su piire, aga lõpuks pead ise tunnetama, kui palju keha talub. Kui tehnika pole veel piisavalt tugev, siis ei tasu palju jõudu kaasata. Aga muidu väiksemad vigastused ja sinikad on tavaline nähtus. Suhtun pigem positiivselt: need on märgid sellest, et andsin endast kõik.

Mida ütled naistele, kes kahtlevad tai poksiga alustamises ja arvavad, et see on meestele?

Pole midagi karta ega häbeneda. Tai poks on justkui mitu erinevat trenni ühes. Lisaks jõu- ja vastupidavustreeningule õpid enesekaitset. Pole ühtki põhjust, miks see peaks meestele rohkem sobima kui naistele.

Kui soovite ka kunagi Andra tasemel võidelda, on esimeseks sammuks minek tema trenni!

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

Vaata veel