„Kui otsida, on elus väga palju sellist, mida esimese hooga ei näe. Meie hing. Selle hingega ühendust saades saame teada, et meel ja keha on võimelised palju enamaks,” kirjutab Wim Hof raamatus „Wim Hofi meetod” (Helios, 2021).
Tema jõudis nende arusaamadeni külma vette minnes, harjutades oma vaimu ja keha ümber tõrjuma ürgset eelajaloolist tunnet, et külm on vaenlane ning me peame tegema tuld ja istuma koopas, et sellega võidelda. Meil pole võidelda millegi muu kui iseenda harjumuste ja hirmuga.
Külm ja selle vastandlik jõud ei ole meie vaenlased. Külm teab, kuidas meie veresoonkonda tööle panna. Südame-veresoonkonnahaigused on meie ühiskonna suurimad surmatoojad, aga see ei pea nii olema. Veresoonkond koosneb miljonite aastate evolutsiooni tulemusena miljonitest tillukestest lihastest, mis tõmbuvad kokku ja avavad veene ja veresooni reaktsioonina ilmale. Olenemata sellest, kas on soe või palav, peab meie kehatemperatuur olema 37 kraadi. Seega aitab veresoonkond laienedes ja ahenedes kaitsta meid külma ja kuuma eest, hoidmaks kehatemperatuuri normaalsetes piirides. See on väga habras süsteem.
„Aga mida meie tegime? Panime riided selga. Riided aeglustavad vereringet, seda keerukat süsteemi, mis kannab verd kehas laiali,” ütleb Hof. Kui ilmastik meie kehale mõjub, siis see süsteem laieneb ja aheneb, laieneb ja aheneb ning selle käigus saab veresoonkond treenitud. Riideid kandes, kogu aeg midagi seljas hoides muutub see loiuks. Need tillukesed lihased ei tööta. Ja kes selle eest kõrget hinda maksab? Meie. Kui need väikesed veresoonkonnalihased ei ole heas vormis, ei tööta optimaalsel tasemel, peab meie süda rohkem tööd tegema, tugevamini pumpama, et veri liiguks. See tekitab südamele krooniliselt liigset stressi.
Kuidas selle mõrtsukaga võidelda? See on väga lihtne. Üks külm dušš päevas aitab haigusi eemal hoida. Meie veresoonkond vajab stimuleerimist, et saavutada soovitud lihastoonus. See ei vaja treenimist, ainult ülesäratamist. Kui see on kord äratatud ja optimeeritud, ütleme, nii kümne päeva jooksul, hakkab meie kehas toimuma maagiline tsükkel.
Üks külm dušš päevas aitab haigusi eemal hoida.
Wim Hofi külmaga harjutamine algajatele
Jääkülma veega kokkupuutumine võib olla tõsine šokk, nii et kui tahad seda proovida, õpi oma keha ette valmistama. Kuidas seda teha? Kui lõpetad sooja duši all käimise poole minuti külma vee all seismisega, hakkad tulemusi nägema.
Kõik suudavad ju külma vett pool minutit taluda, eriti pärast mitut minutit sooja või kuuma vee all seismist, olles soojust akumuleerinud. Soe vesi avab veenid, aidates kaasa verevarustusele. Nii et ehkki alguses võib külm vesi olla ebamugav, ei ole pool minutit midagi hullu.
Kui kasutad sooja vee asemel külma, hakkavad veresoonkonna tillukesed lihased ärkama. Need ahenevad ja laienevad ning see korduv protsess paneb paika lihastoonuse, mis korduva kokkupuute korral külma veega saavutab optimaalse seisundi.
Alusta rahulikult, iga päev kõigest 15 sekundit duši all käimise lõpetuseks. Nädala pärast suudad külma vett taluda pool minutit või kauem, sest veresoonkonna lihaste toonus paraneb, areneb. Keha sisetemperatuur on normaalne ja selle tulemusena on vereringe terve päeva kiirem, mis annab sulle rohkem energiat. Kui suudad olla külma vee all juba kauem kui pool minutit, hakkab sul kujunema võime teadlikult külma vee šokile vastu seista. Värisemise ja õhu ahmimise reaktsioon taanduvad. Järsku polegi vesi enam külm. Selle asemel on see jõud ja sina oled selle all seistes vastujõud. Sa oled olukorra peremees. Saad teadlikuks oma keha füsioloogilisest jõust ja neuraalsest tegevusest.
- nädal: pool minutit külma vett sooja duši lõpetuseks.
- nädal: minut külma vett sooja duši lõpetuseks.
- nädal: 1,5 minutit külma vett sooja duši lõpetuseks.
- nädal: 2 minutit külma vett sooja duši lõpetuseks.
Tee seda järk-järgult ja liigu aeglaselt edasi, vähemalt viiel päeval nädalas. Jälgi seda tunnet. Ära sunni end midagi tegema.
Osa külma käes viibimise eeliseid annab endast tunda juba 15 kraadi juures, nii et enamasti on kraanivesi piisavalt külm, et mõju avaldada. Kui veresoonkonna toonus paraneb, absorbeerib see aina enam šokki, kuni viimaks polegi see enam šokk. Veresoonkond tõmbub vajadusel kokku, et kaitsta eluliselt tähtsaid organeid. Märkad, et pulss langeb päeva jooksul, vähendades stressitaset. Sul on rohkem energiat. Paranenud verevarustus viib toitaineid rakkudesse paremini. Avastad, et sa ei jää enam haigeks, sest su keha pole haavatav. Tunned end hoopis tugevana.
Neljanda nädala lõpuks on sinu veresoonkonna toonus selline, et vaim valitseb keha üle. Keerad külma vee lahti ja su organism ei reageeri enam šokiga. See on alles vaimujõu avanemise algus. Kui suudad kontrollida oma veresoonkonda, mis on kehas kõikjal, suudad tahte abil oma keha iga osa kontrollida. Sina oled boss. Ja see kõik saab alguse poolest minutist külma vee all seismisest.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?