Märt Sults: poks aitab tugevdada vaimu

12. märts 2020 | Uudised

„Poks aitab tugevdada vaimu. Võitluskunst hakkab pihta filosoofiast. See on tähelepanu inimese vaimsele ja füüsilisele tervisele, et ta suudaks kaitsta ennast ja oma lähedasi. Inimene, kes on vaimult ja füüsiliselt tugev, ei pea ise kartma ega ole endale ega teistele ohtlik,” ütleb Märt Sults.

Poks kui selline pole Sultsi jaoks mitte ainult spordiala, vaid hingeseisund, olgu see siis poks, tai poks, taekwondo, mõni muu võitluskunst või kontaktspordiala. „Kui neid tehakse õigete treeneritega, siis on see äärmiselt vajalik asi meie ühiskonnas. Treeningu kaudu saavutatakse see, et inimese sisemine mina on tugev ja vastupidav. Inimene on ainuke loom, kes teeb teadlikult rohkem haiget teisele inimesele kui vaja. Vot selle tahaksin ma ära lõpetada läbi selliste aadlikuvõtete: poks, vehklemine, ratsutamine,muusika,” räägib Sults.

„Kui inimene saab iseenda tugevuse kätte, siis ta on võitmatu. Sa võid talle teha, mis sa tahad. Sa võid teda kasvõi kõrvetada tuleriidal, aga sa ei saa tema tahet murda,” jätkab ta.

Sults arvab, et poksi peaks koolis õpetatama, aga see ei pea olema ainult poks. „Poks pole see, et sa lähed peksad vihaselt kotti või saad mõne võtte selgeks ja lähed siis tänavale kohe seda proovima. Võitluskunst hakkab pihta filosoofiast. See on tähelepanu inimese tervisele, vaimsele tervisele, mis kõige tähtsam: ta oskab kaitsta perekonda ja riiki. Inimene, kes on vaimult ja füüsiliselt tugev, pole endale ja teistele ohtlik. Tema lapsed saavad tema peale kindlad olla. Laps saab mõelda: minuga ei saa midagi juhtuda, mu isa on siin. Kui paljud lapsed praegu nii tunnevad? Kus nende isad on? Millega nad tegelevad? Mulle meeldib meeletult see distsipliin. Minnakse võisteldakse ringis, enne matši surutakse kätt ja pärast surutakse kätt. Viisakus pole kuhugi kadunud. Kui jään võistlusel teisele alla, lähen trenni ja pingutan veel enam. See õpetab jääma väärikaks ka kaotades,” lausub ta.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel