JUBA LAUPÄEVAL I Sonja Anderson astub Bangkokis ringi

10. juuli 2024 | KRVA, Uudised

2023. aasta sügisel Türgis U23 vanuseklassis Eesti Koondist esindanud ja kolmanda koha saavutanud Sonja Anderson treenib alates aprilli lõpust Tais, Bangkokis PK Saenchai Muay Thai Gym`is. Samas klubis treenib ka One Championshipi meister Tawanchai. Juba sellel laupäeval astub Sonja Bangkokis Lumpinee Stadiumil Fairtex Fight promotionis ringi Hong Yok Lek´i vastu, kelle kohta sõnab Sonja, et vastasel on olnud üle 40 fight`i.

Teekond poksini

Sonja, kelle karjäär on alguse saanud Eesti Muay Thai Liigalt, lausub, et huvi võitlusspordi vastu tekkis tal umbes 12-13-aastasena. Kuigi tema huvi poksi vastu oli suur, aga kuna ta tol ajal tegeles võistlustasemel tennisega, siis polnud tal võimalik liituda taipoksi trenniga. Sonja toob välja, et kasvas üles Viljandis ja tol ajal polnud taipoks seal ka veel kuigi populaarne.

„Alustasin treeninguid 17-aastasena, ehk nüüdseks olen alaga tegelenud üle 6 aasta ja alustasin Viljandis. 2020. aastal asusin Tallinna Ülikooli kehakultuuri õppima ning kolisin Tallinnasse, kus pärast väikest pausi taipoksist leidsin tee Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemiasse, kus hakkasin alaga tõsisemalt tegelema ning sealt sai ka alguse mu sportlasekarjäär,“ räägib sportlane.

Eeskujud võitlusspordis

Küsimusele, kes on võitlusspordis tema suurimad eeskujud, vastab Sonja, et Eestist on selleks kindlasti tema treener Kevin Renno ning “Eesti taipoksi emand”  Andra Aho. „Välismaalt olen viimased paar aastat palju jälginud Tawanchai’d, kelle juures köidab mind väga tema puhas taipoksi stiil ning kõrge fight IQ. Legendidest on kindlasti suurim eeskuju Saenchai. Ja ei saa ära unustada meie oma legendi Zee’d.“

Arusaam, et soovib elada fighter`i elu

Alates selle aasta aprillist elab ja treenib Sonja Tais. Ta sõnab, et esimest korda läks ta Taisse treenima eelmise aasta novembris, kus esimesed kaks kuud veetis Koh Phangani saarel treenides ning kolmanda kuu Bangkokis. Viimasel kuul Bangkokis teadis ta kindlalt, et peab sinna tagasi tulema. „Siinne gym ning siinsed inimesed pugesid mulle kuu ajaga väga hinge. Sel ajal jõudsin selgusele, et tahan seda fighter’i elu elada, ennast sellele spordialale 100% pühendada ning kus oleks seda parem teha ja oma unistusi ja eesmärke ellu viia, kui mitte Tais,“ leiab ta.

Ettevalmistused võitluseks Hong Yok Lek`i vastu

Laupäevase võitluse kohta Hong Yok Lek`i vastu, nendib ta, et ettevalmistus on sama nagu enne igat fight’i – lihtsalt Tais elades ja treenides on ettevalmistusperiood kordades pikem, raskem ja intensiivsem kui Eestis treenides. „Treeningud toimuvad esmaspäevast laupäevani kaks korda päevas, hommikuti 2 tundi ning õhtuti 2-2,5 tundi,“ lausub ta ja lisab, et treeningud koosnevad jooksust, üldkehalisest ettevalmistusest ning eraldi taipoksist (lapatrenn, kotitrenn, clinching ja sparring). „Kuna treenin gym’is, mille eesmärk on treenida kõrgel levelil fighter’eid, siis puuduvad tavapärased grupitreeningud. Igaüks teeb oma treeningu ise koos kogenud treenerite ning trennikaaslastega vastavalt oma eesmärkidele ja vajadustele.“

Sonja toob välja ka 4 põhjust, miks võiksid noored poksiga tegeleda:

  • Taipoks on suurepärane kogu keha treening. Järjepidevalt treenides areneb  nii vastupidavus, jõud, kiirus kui koordinatsioon ning painduvus.
  • Võitlusspordialad kujutavad endast oma mugavustsoonist väljas olemist, seda nii treeningsaalis kui võitlusringis. Iga treening on võitlus iseendaga, mis kasvatab inimest kui indiviidi.
  • Lisaks füüsilisele tervisele hoiab taipoks kontrolli all ka vaimset tervist. Treeningu ajal, näiteks poksikotil treenides lülitub aju nii-öelda “välja”. Kogu energia ja fookus on sellel ühel kombinatsioonil või harjutusel, mis hetkel käsil on. Kuna treening on väga intensiivne, siis millelegi muule mõelda sel hetkel lihtsalt ei jõua. Nii teebki aju trenni ajal väikese Aju on hetke puhanud ning mured või probleemid, mis enne trenni pead vaevasid, võivad tunduda väiksemad või vähemtähtsad.
  • Võitlusspordiga tegelemine õpetab enesekaitset ning tõstab enesekindlust.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel