Jevgeni Laševski ei saa Valgevenes elada / Евгений Лашевский: все недовольны в Беларуси

05. mai 2021 | Uudised

Valgevene kikkpoksija Jevgeni Laševski töötab ja treenib praegu Ukrainas.

„Olen siin koos oma treeneri Juri Valerjevitš Bulatiga,” teatab ta. Miks pole nad kodumaal? Viimase aasta jooksul on Valgevene langenud turvaliste riikide edetabelis 98 kohta.

Jevgeni elab Ukrainas oktoobrist. Ülevaate praegu kodumaal toimuvast saab uudistest, aga helistab sageli ka Valgevenest pärit sõpradele. Näiteks hiljuti vabanes vanglast pärast 15-päevase karistuse kandmist tuttav, kes oli kõndinud lihtsalt töölt koju ja peatati 100 meetrit enne kodu. Juhtus lihtsalt valel ajal valesse kohta… Tuttava sõnul „võeti kõik järjest”.

Kodumaale jäänud kaaslased on tekkinud olukorra pärast väga vihased. Viha põhjustavad valimistulemused, põhjustavad arusaamatud trahvid ja ühepäevased arestid (võidakse anda ka 10, 15, 30 päeva), mida jagatakse punavalgete tossude, sotsiaalmeediapostituste või isegi akna peal asuva LG teleri eest. „Kõik on väga õnnetud ja ootavad olukorra muutumist, kuid tänavatele pahameelt näitama minna, nagu suvel (ja sügisel), enamik juba kardab, sest see pole ohutu,” selgitab Laševski.

Mullu pidi ta võitlema The League’il Hendrik Themasega, viimasel hetkel ei saanud aga osaleda. Väga sooviks Themasega siiski matši ära pidada ja ootab kutset.

Mis võistlusel viimati osalesite?
Youtube’i projektis Pit Bull Fight. Poksisin tai poksi reeglite järgi, kuid kinnaste asemel olid sidemed. Ida-Euroopa riikides populaarsust koguv rusikavõitlus on minu arvates enamasti labane taktikata kaklus, mis võib põhjustada traumat. Tai poks pakub arsenali mitmekesisuse tõttu palju võimalusi, kuidas vältida enda vigastamist ja näidata kogu võitluskunsti ilu. Üldiselt üsna huvitav formaat. Koostasime treeneriga plaani ja treenisime spetsiaalselt selle formaadi jaoks. Seda, kas õnnestus või mitte, saate peagi vaadata. Enne video avaldamist on mul keelatud tulemust öelda.

Võitlesite eelmisel aastal kaks korda sarjas BFC ja võitsite mõlemal korral. Kumb raskem oli?
See on Valgevene sari, mis toimub Minskis. Ma tahtsin juba ammu kodus poksida. BFC täitis soovi.
Võistlus üritusel BFC 60 oli raskem. Esiteks on Jevgeni Mjahkov tituleeritud sportlane. Teiseks lükkus meie kohtumine kahe kuu jooksul kolm korda ja mitte meie tõttu. Seepärast oli valmistumine häiritud. Lisaks oli mul kaks ja pool nädalat enne kohtumist probleeme seljaga ja ma ei treeninud. Kohtumises andsin endast siiski 100% ega lubanud tal oma parimaid külgi demonstreerida. Tõsi, pärast olin nii läbi, et paar tundi ei suutnud saalist väljuda…

King of Kingsil 2019. aastal Leedus tegite viigi Karolis Liukaitisega, kuigi publikule tundus, et võitsite. Kohtunikud toetasid oma sportlast?
Liukaitis on tiitlitega võitleja ja korraldajad ilmselt eeldasid, et ta võidab. Me treeneriga analüüsisime aga teda ega andnud talle võimalust oma oskusi näidata. Isegi kohalikud tulid pärast ja ütlesid, et ma võitsin.
Praegu on tendents selles suunas, et 90% juhtudest võidab kohalik. Kes maksab, see tellib ka muusika. See ei üllata enam kedagi ja seda võetakse juba kui normaalsust, kuigi see on vale. Lühidalt: nokaudita ei võida. (Naerab.)

Teil on kaks WAKO pronksi ja üks IFMA hõbe. Rääkige neist.
Ma pole tänaseni aru saanud, kuidas WAKO kohtunikud tegutsevad. Mu arust on seal erinevatel kohtunikel erinevad arusaamad sellest, mille eest punkte anda. 2019. aasta MM-il Bosnias kohtusid Itaalia ja Bulgaaria esindajad. Võib-olla oli üks neist eestlane. Ei mäleta enam. Igatahes käisid viimased sekundid, seis tundus viigis, viimane lööja võidab. Itaallane tabas ilmselge low-kick’iga. Bulgaarlane üritas vastata, aga blokeeriti säärega ära. Punkt anti bulgaarlasele! Matš läbi, bulgaarlane võitis, itaallased ja kõik vaatajad olid šokis.
Sõidust IFMA MM-ile Mehhikos sain teada kolm nädalat enne. Võtsin maha 8 kilo, avamisele ei läinud, lamasin hotellis, nii halb oli olla, ent võistluste käigus kogusin jõudu. Finaalis poksisin Vasja Sorokiniga Ukrainast. Hea võrdne kohtumine tuli. Kohtunikud eelistasid teda. Muidu oli lahe MM. Hotell oli väga hea. Seal toimusid ka võistlused, nii et võisin riietuda numbritoas, laskuda alla poksima ja pärast duši all käia jälle toas.

Kuidas Valgevene meistrivõistlustel tase ja medalisaak on? Mullu saite jälle kulla.
Ma neid enam ei loegi – iga kord olen midagi saanud. 2019. aastal õnnestus pidada ainult üks kohtumine, finaal WAKO Euroopa ja maailmameistri Dima Baranoviga, 2020. aastal poolfinaal Mjahkoviga ja finaal Zulfigar Gadžijeviga. Mõlemal korral sain kulla.
Nagu näha, langeb kikkpoksi populaarsus. Mäletan, et 2015. aastal osales tai poksi meistrikatel 280 võistlejat ja kõik rääkisid, et Venemaal osaleb palju rohkem. 4. mail algasid just tänavused meistrivõistlused ja seekord osaleb umbes 50 juunioride ja naistega… Meil on ühine tai poksi ja kikkpoksiliit, mis korraldab kahed meistrivõistlused aastas: tai poks ja kikkpoks.
See on minu subjektiivne arvamus, aga minu arvates väheneb populaarsus – lisaks sellele, et lapsed arvutis istuvad -, kuna sport pole paljudele praegu taskukohane. Kui tuled kuskilt Gomelist Minskisse meistrikatele, pead maksma elamise, söögi ja reisimise eest. Sinna läheb 100 dollarit + 25 dollarit aastamaks liidule + umbes 10 iga meistrivõistluse eest. Kui maal on keskmine kuupalk 250 dollari ringis, ei suuda igaüks sellist summat välja käia.
2015. aastal selliseid liikmetasusid polnud. Võib-olla pole need seotud, aga tundub, et populaarsus on hakanud langema just pärast tasu kehtestamist. Kokkusattumus?

Kes taipoksijatest meeldivad?
Vaatan ainult koondisekaaslaste kohtumisi. Kedagi konkreetset ei jälgi. Varem meeldis Buakaw. Kui ta alustas. Tema kohtumistest kokkuvõtteid võib vaadata.

Kikkpoksi avastasite 7. klassis. Millised kikkpoksijad meeldisid 7. klassi Jevgeni Laševskile?
Musashi ja Remy Bonjasky. Miskipärast on ainult nemad meelde jäänud. Muide, sügavat muljet avaldas kohtumine, kus Bonjasky nokauteeris sumomaadleja.

Mis võistlused plaanis on?
Pit Bull Fight. Kuupäeva veel ei tea. Anatoli Šponarski või Valeri Võgonski on vastane. Praegu koroona tõttu palju turniire pole. Ootan meeleldi kutseid.

Так где вы сейчас и почему? Что вы думаете о ситуации в Беларуси?
Сейчас я в Украине работаю и тренируюсь, тут я вместе со своим тренером Булатом Юрием Валерьевичем. Причина… За прошлый год Беларусь потеряла 98 позиций в рейтинге безопасных государств… Исходя из этой информации можно всё понять…
Сам в Украине я с октября, поэтому картинку, что конкретно сейчас происходит, узнаю из новостных лент. Я часто созваниваюсь с друзьями из Беларуси. Вот недавно знакомая вышла из тюрьмы, отсидев 15 суток. Просто шла с работы и не дошла до дома буквально 100м. Просто оказалась не в том месте не в то время… По её словам, «Забирали всех подряд». Опять же, ориентируясь на мнение товарищей, все сейчас очень озлоблены на ту ситуацию, которая происходит, начиная от несогласия с объявленными результатами выборов, заканчивая, непонятными штрафами и задержаниями на сутки (могут дать 10, 15, 30 суток), за красно-белые кроссовки, пост в социальной сети или коробку от телевизора LG на окне. Все очень недовольны и ждут, когда ситуация изменится, но выходить на улицы и показывать своё недовольство, как выходили летом (и осенью), в большинстве народ уже боится, тк это не безопасно…

В каком соревновании вы участвовали в последний раз?
Крайний раз я участвовал в Ютуб проекте Pit Bull Fight, там боксировал по правилам тайского бокса (руки, ноги, локти, клинч, колени), но вместо перчаток бинты. Сейчас в странах восточной Европы набирает популярность формат драк на голых кулаках или бинтах (только удары руками), моё отношение к этому… ну как правило это просто драка и рубка без каких-то грамотных тактических действий, в добавок это очень травмоопасно. Формат тайского бокса за счёт разнообразия арсенала дает много вариантов, как избежать травматичность для себя (не разбить незащищенные руки и голову себе), а также показать всю красоту боевого искусства, а не просто рубку на руках. В общем довольно интересный формат. К этому бою мы с тренером подобрали тактику и тренировались именно заточено под данный формат, а получилось или нет, можно будет в скором времени посмотреть (до выпуска видео результаты рассказывать запрещено)))

Что вы скажете о BFC 60? BFC 53? Что было сложнее?
BFC это белорусский турнир, который проходит в Минске, на самом деле очень давно хотел побоксировать дома и BFC воплотило это желание.
Получилось так, что 60ый турнир выдался сложнее, сразу по нескольким причинам:
1. Евгений Мягков довольно-таки титулованный спортсмен.
2. Бой наш за 2 месяца переносили 3 раза и по желанию не нашей стороны, поэтому график подготовки был абсолютно разбитым + за 2,5 недели до боя были проблемы со спиной, и я не тренировался, по итогу перед боем потренировался 7 тренировок.
Но в бою выложился на все 100, сделал свою работу, не дал сделать и проявить свои лучшие стороны Евгению. Правда после боя был настолько без сил, что ещё часа 2 не выезжал из зала…

King of Kings 2019, Люкайтис – поддержали ли судьи литовского спортсмена?
Люкайтис – это местный спортсмен и титулованный, и по идее он должен был выиграть по мнению приглашающей стороны. Но мы с тренером хорошо разобрали соперника и не дали ему в целом попасть по себе, если бы хоть какой-то намек был на попадание по мне, то ничью точно не дали бы)
В том числе местные зрители после боя подходили и говорили это.
Сейчас в целом такая тенденция, что на 90% всех существующих турниров в мире, где боксирует местный боец с приглашенным – «чей праздник, того и музыка», т.е. то, что приглашающая сторона как правило тянет своего спортсмена (как в плане судейства, так зачастую и в плане работы рефери). Это уже никого не удивляет и это воспринимается как норма, хоть это и неправильно… Короче: нет нокаута – нет победы))))

У вас есть две бронзы WAKO и серебро IFMA? Какие воспоминания? Кто были конкурентами?
WAKO….. Честно говоря, не до конца понимаю, как там судят, да и, по-моему, там даже встречается такое, что у разных судей свои принципы, за что давать бал, а за что нет)))
Помню, на ЧМ 2019 в Боснии боксировал итальянец и болгар (или эстонец, точно не помню вторую страну), последние секунды боя, идут бал в бал, кто наберет последний, тот и выиграет. Итальянец попадает чёткий лоукик, болгар пытается ответить и попадает чисто в блок (поднятая голень итальянца), и бал дают…. болгару!!! Всё, бой закончен, болгар выиграл, итальянцы и все, кто видел это, в шоке.
IFMA. На ЧМ в Мексику, то, что я еду, узнал за 3 недели до чемпионата, согнал 8 кг, на открытие не пошел, тк лежал в номере и было плохо, но походу чемпионата набрал форму, в финале боксировал с Васей Сорокиным из Украины, получился хороший и очень равный бой. Получилось так, что судьи были более благосклонны к нему. Хотя бой равный и можно было его отдать и мне). В целом чемпионат в Мексике был очень крутой, жили в очень хорошем отеле, в котором и проходили бои. Т.е. я мог одеться для боя в номере, спуститься вниз побоксировать и после боя душ принять у себя в номере, это очень круто!

Какие у вас медали на чемпионате Беларуси? В прошлом году снова золото. Насколько популярен кикбоксинг в Беларуси? Сколько было конкурентов?
Медали на чемпионате Беларуси я не считаю уже, с каждого чемпионата что-то есть))
Из последнего: в 2019ом году был один бой и сразу финал с Димой Барановым (Чемпион Европы и Мира WAKO), в 2020ом полуфинал снова с Евгением Мягковым (с которым за пару недель до этого боксировал на BFC 60) и финал с Зульфигаром Гаджиевым. 2019 и 2020 я выиграл чемпионаты.
По количеству боев в 2019 и 2020 видно, что популярность данного вида спорта, к сожалению, падает. Помню в 2015ом на чемпионате по тайскому было 280 человек, и все говорили, что в России гораздо больше. В 2021ом (сегодня начался чемпионат) это уже около 50 с учетом юниоров и женщин…
У нас одна федерация, называется «Федерация тайского бокса и кикбоксинга». И она проводит 2 чемпионата в год, соответственно по тайскому боксу чемпионат по кикбоксингу чемпионат.
Это моё субъективное мнение: мне кажется, что падение популярности данных видов спорта, кроме того, что дети больше сейчас в компьютерах, так это то, что заниматься спортом сейчас многим не по карману… Банально, чтобы приехать с условного Гомеля на чемпионат Беларуси, надо оплатить жильё в Минске на время чемпионата, питание, дорогу… Это уже около 100 долларов + 25 долларов годовой взнос в федерацию с человека + около 10 за каждый чемпионат. Когда в регионах зарплата у людей не больше 250 долларов, то не каждый сможет столько выплатить или тем более отправить своего ребенка.
К слову, в 2015 таких взносов не было (и 280 человек билось), да и в целом, с одной стороны, может показаться, что взносы с падением участников не связаны, но если анализировать сейчас количество участников в чемпионатах, то замечаю, что падение численности совпадает именно после ввода взносов. Совпадение?

Какие тайские бойцы нравятся?
Если смотрю бои, то только товарищей по сборной, вот они и нравятся))) а так конкретно ни за кем из бойцов не слежу, правда раньше Буакав нравился (когда только начинал заниматься), по крайней мере смотреть его highlights))

Кто из кикбоксеров понравился в 7 классе?
Мусаши и Реми Боньяски, почему-то только их запомнил) Кстати сильное впечатление произвел бой, когда Боньяски нокаутировал сумоиста))

В каком соревновании планируете участвовать дальше?
Pit Bull Fight, но дату ещё не знаю. Должен в следующем бою боксировать либо с Анатолием Шпонарским, либо с Валерием Выгонским. Сейчас турниров в связи с коронавирусом не много… Буду очень рад, если появятся предложения побоксировать на турнирах.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel