Foto: Erakogu

Invicta peatreener Henri Hiiemäe: kes ringi lähevad, on nagunii võitjad

14. oktoober 2023 | Muay Thai Liiga, Uudised

Laupäeval toimus Muay Thai Liiga, kus oli kohal ka Pärnu spordiklubi Invicta peatreener Henri Hiiemäe 8 sportlasega.

Foto: Spordiklubi Invicta

Klubiga käiakse tihedalt võistlemas

Hiiemäe on olnud poksimaailmas sees juba 15-aastasest saadik. Pärast oma viimast profimatši 2014. aastal on ta olnud tõsisemalt treeneriameti juures. Kuna tema südamelähedasem teema on MMA, toob ta välja, et ajaga on palju muutunud. Kui toimus veel võitlussari Raju, oli palju profi-fighter’eid. Kui see läbi sai, hakkas kasvama amatöörsport.
Kas see on hea või halb – Hiiemäe sõnul nii ja naa. Kui pole suuri profieeskujusid, on pealekasvu raskem peale kasvatada. Samas kui amatöörsport kasvab ja käiakse aktiivselt noorte suurvõistlustel, tuleb lähiaastatel uus profikontingent peale. Ta toob näiteks, et Raigo Kutsar tegi XFS-il profidebüüdi ja Maikel Astur tuli MMA-sse. Nii võib lähiaastatel tulla hüpe, et paljud kogenud amatöörid liiguvad edasi profisporti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Henri Hiiemäe (@coachhiiemae)

Hiiemäe ütleb, et Invicta spordiklubil läheb väga hästi. Kuna tegeletakse nii MMA kui Tai poksiga, on tööd päris palju. Võistlemas käiakse tihedalt – pärast liigat on järgmisel nädalavahetusel plaanis sõita võistlema Leetu, kus on MMA ja K1 turniir. Seal astub muuhulgas üles Olavi-Tanel Kask, kes on Hiiemäe sõnul üks tema pädevaimatest kasvandikest, kelle edu saladused on, et ta on oma kaalu kohta pikk, kiire, plahvatuslik ja tehniliselt kiiresti arenenud. Eriliseks muudab võitleja ka see, et ta on vasakukäeline, mis on vastasele ebamugavam.

Kuskilt peab alustama!

Hiiemäe toodud sportlastest tegid 2 oma elu esimesed matšid. Ta ütleb, et võistlemine on oluline, sest kuskilt peab ju alustama. Ka tema ise alustas väiksest amatöörvõistlusest. Ta ütleb, et see on hea keskkond, kus esimene matš kirja saada – turvaline keskkond, kogenud kohtunikud, tuttavad klubid. Kõik teavad, mida teevad.

Klubiga on jõutud ka sinna, et sportlastel võistelda paluma ei pea. Pigem sportlased avaldavad soovi, et tahavad võistelda ja treener vaatab üle, kas noor on valmis.

Kuidas on esimest korda ringi astuda? Hiiemäe kirjeldab, et tihti võib esimesel võistlusel minna nii „tunnelisse“, et pärast matši ei mäletagi midagi, alles videost hiljem vaadatakse. Kogemus tuleb ajaga. Mida rohkem ringis käiakse, seda tuttavamaks tee saab.

Foto: Spordiklubi Invicta

„Närv jääb, aga tuleb õppida sellega toime tulema. Närv ei kao. Vastased lähevad aina suuremaks ja võistlused tõsisemaks. Samas on paljud tipud öelnud, et just närvilises hetkes oled kõige tugevam,“ ütleb ta.

Mis mindset’iga ringi minna? Hiiemäe ütleb, et pole küsimustki – tuleb minna võitma! Tuleb endasse uskuda. Kuidas läheb, seda ei tea muidugi kunagi. Kui kaotad, tuleb sellest järeldused teha. Mis sai valesti tehtud? Äkki oli midagi valesti ettevalmistuses, treeningutel, võibolla oli liiga tugev vastane või liiga vara võistlema minna.

Tuleb minna võitma! Tuleb endasse uskuda. Kuidas läheb, seda ei tea muidugi kunagi. Kui kaotad, tuleb sellest järeldused teha.

„Ütlen oma õpilastele alati, et võistlussport pole mitte karm, vaid aus. Ringis on kaks varianti, kas su käsi tõstetakse ja sa võitsid või siis kaotasid. Kes ringi lähevad, on nagunii võitjad,“ ütleb ta.

Merje Miller

Vaata veel