GoodFight |
04. märts 2024

GOODFIGHT PODCAST! Marko Šults: ringi tagasi viib meid armastus selle ala vastu

00:00

Viimased uudised

GOODFIGHT PODCAST! Marko Šults: ringi tagasi viib meid armastus selle ala vastu

Marko Šults võtab osa Rakvere Spordikeskuses toimuvast võitlusõhtust Yakuza Fight 6 NEW ERA, mis toimub 16. märtsil. Šults astub ringi kaalukategoorias kuni 80 kg turniiri raames. Päev varem ehk 15. märtsil saavad sportlased, kes astuvad turniiri raames ringi, kaalumisel teada, kes nende vastu poolfinaalis võitlema asub.

Arusaam, et see ongi see, mida Šults teha tahab

26-aastane Šults on pidanud 24 fight`i, neist 14 on ta võitnud ja 10 kaotanud. Sportlane hakkas võitlusspordiga tegelema umbes 15-16-aastaselt ning teadis kohe, et see on midagi, mis talle sobib. „Mäletan, et kui esimese treeningu ära tegin, oli see väga raske. Mulle aga meeldis see väga ja tundsin, et pean minema tagasi. Otsest võitlussoovi mul polnud. Kui internetist võitluseid vaatasin, siis mõtlesin, et ei teeks elu sees midagi sellist,“ meenutas ta ja lisas, et tal läks aega umbes 9 kuud enne, kui ta esimest korda võistluste raames ringi astus. „Treener pakkus, et võiks teha. Mõtlesin, et okei, teeme siis. Kui esimesed matšid ära tegin, mõistsin, et tahan seda veel teha – see on minu asi. Adrenaliin oli esimesel korral nii laes, et ma eelmine öö isegi ei maganud.“

Kui esimesed matšid ära tegin, mõistsin, et tahan seda veel teha – see on minu asi.

Mida on õpetanud kaotused?

Šults nentis, et on oma noore mehe sportlaskarjääri jooksul teinekord ka tundnud, et nüüd annaks alla ja enam ringi tagasi ei lähe. Siis on ta endalt aga küsinud, et kui ta loobuks, mida ta tegema hakkaks. „Ma ei ole sellele vastust saanud. Tegelikult, kui emotsioonid alla tagasi lähevad, rahuned maha ja natuke elu üle järele mõtled, saad aru, et tegelikult polnud midagi hullu ning teed seda ikka edasi,“ rääkis ta selle kohta, mida on kaotused talle õpetanud.

GoodFight Podcast salvestus (Foto GoodFight, Evelin Kruus) (143) - Marko Šults

Marko Šults. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Šults treener Aleksei Kurdinist

Šults treenib Liider Muay Thai Club`is treener Aleksei Kurdini käe all. Ta tõi välja, et Kurdin kasutab treenimisel nii piitsa kui ka präänikut, aga pigem siiski piitsa. „Ta on väga hea treener – teab, millal olla karm ja millal tuure maha võtta. Ainult piitsaga ei saa, vahepeal peab präänikut ka natuke olema,“ lausus ta ja lisas, et Kurdin teab, millal on vaja natuke rahulikumalt võtta ja millal on vaja rohkem teha. „Selle koha pealt on ta väga mõistev. Kui ta on karm, siis on karm ja kui on mõistev, siis on ta mõistev. Treener teab, milline on vaja millal olla.“

Võit on võit

Šults rääkis, et tema jaoks on olnud kõik võidud olulised. „Ütleks, et kõik võidud, mis on, on olulised – seal ei ole vahet. Võit on võit,“ leidis ta ja lisas, et kui pole ees ootamas kohe järgmist fight`i, siis tähistab ta oma võite natukeseks aja maha võtmisega. „Veedan aega sõprade ja perega. Vahepeal kui on ettevalmistusperiood, siis sul väga  muuks aega ei jää. Kui vahepeal aja maha võtad, teed lähedastega selle aja niimoodi tasa. Kui fight`ide vahepeal on võimalus minna reisile, siis on ka seda tehtud. Kui saad kõigest eemale, siis see puhkus on justkui topelt.“

Võidud, mis on, on olulised – seal ei ole vahet. Võit on võit.

Marko Šults. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

„Jah“ ütlemine ei ole raske

Rääkides, kui ruttu otsustas Šults võtta vastu otsuse osaleda Yakuza Fight võitlusõhtul, vastas ta, et kui talle pakutakse matši, siis pole tal väga keeruline seda vastu võtta. Ta kuulas ära ka muud tingimused, aga üldiselt kui kutse juba tehtud on ja hakkab matšist rääkimine, siis tuleb juba ka tuhin sisse – „jah“ ütlemine tema sõnul raske ei ole.

„Teadsin seda, keda enam vähem kaalutakse. Eesti on tegelikult ju väike ja enam vähem ikkagi eeldad, kes seal kaalus võiks olla. Aga selles suhtes pole vahet,“ lausus ta selle kohta, kas mõtles ka sellele, kellega koos loosirattasse satub. Hendrik Themasiga, kes astub samuti ringi kaalukategoorias kuni 80 kg turniiri raames, pole Šults küll sõber, aga nad sparrivad koos. Viimane leidis, et see ei tähenda aga midagi, kui poolfinaalis nad omavahel võitlusse astuvad.

Marko Šults. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Mida arvab Šults uuest reeglist „võitja võtab kõik“?

Võitlusõhtul Yakuza Fight 6 kehtib uus reegel ehk „võitja võtab kõik“. Šults nentis uue reegli kohta, et on nagu on. „Raha on ikka oluline, aga siin on ka muud tähtsad asjad. Näiteks oma võitlustiheduse hoidmine, et saaksid võimalikult palju aktiivselt võistelda. Kuna ma olen sportlane, ma tahan võistelda – see on tähtis,“ lausus ta ja lisas, et võideldakse ka raha pärast, aga inimesed ei lähe kikkpoksi selle mõttega, et raha teenida. „Kui raha tahate teenida, siis minge kooli. Kui me räägime sportlastest või treeneritest, siis oleme seal saalis, sest päeva lõpuks me armastame seda sporti. Sinna saali ja ringi tagasi viib meid armastus selle ala vastu.“

Kui raha tahate teenida, siis minge kooli.

Monika Kuzmina ja Marko Šults. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Ringi minnes ületad sa ennast iga kord

Šults tõi välja, et võitlusspordiga tegelemine on andnud tema elule tugeva suuna. Ka aitab see eluraskustega paremini toime tulla ning iga kord ringi minnes, ületad sa tegelikult ennast. „Sa valmistud igaks uueks fight`iks. Eeldatavasti tuleb uus fight ja aina tugevam vastane. Siis lähedki iga kord justkui uuele levelile – see on minu jaoks köitev. See on elustiil.“

Kui tahad, leiad ka võimalused

Sportlane nentis, et kui teda enam spordisaali ei lubataks, siis treeniks ta kas kodus või pargis. Ta meenutas, kuidas näiteks COVID-19 ajal treenis kodu lähedal pargis. „Seal sai ise trenni tehtud, sparritud või siis trenni antud. Kui tahad, sa leiad võimalused.“

Monika Kuzmina ja Marko Šults. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Miks soovitab Šults võitlusspordi trenni minna?

Šults sõnas, et võitlusspordiga tegelemine kasvatab sind ning kindlasti tutvud ka uute inimestega. „Võib olla kui oled selles halvas kohas… Sa vaatad ringi ja sinu ümber olev seltskond pole kõige parem. Arvan, et kui lähed spordisaali ja käid püsivalt seal, siis leiad uue seltskonna. On okei kui sa ei taha võistlejaks hakata, aga arvan, et leiad läbi selle ikkagi parema sihi oma elule. Läbi kõigi nende omaduste sa leiad kindlasti uue ja parema sihi ning julguse, et oma eesmärgid täide viia.“

GALERII: GOODFIGHT, EVELIN KRUUS

 

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?