Viimased uudised
Marko Šultsi hoolikas ettevalmistus tõi oodatud võidu: vajasin uut perspektiivi, et mugavustsoonist välja astuda
Vabavõitleja Madis Mäeste tee tippu: ära kunagi anna alla – me kõik oleme alustanud nullist
Eesti taekwondo noorsportlased tõid British International Openilt koju kaks pronksi
KATKEND RAAMATUST I Võitlus süsteemi vastu: ülempreester Aivar Sarapiku lugu
FLASHBACK | Kaur Sibbul unistas maailmameistritiitlist juba enne Eesti meistriks tulemist
Sigrid Kapanen WBC Euroopa taipoksi tšempioniks saamise järel: tänan südamest kõiki!
GLORY 100 esimesel päeval toimub Khbabezi ja Maslobojevi kordusmatš
GLORY 100 juubelil astuvad vastamisi Rico Verhoeven ja Artem Vakhitov
FLASHBACK | Maikel Astur 2018. aasta FIGHTLANDil: Themas on täielik gangster!
GLORY 100 ringi astub Rico Verhoeven
VAATA! Sigrid Kapanen saates “Hommik Anuga”: poksiga tegeledes pingutan nii, et veremaitse on suus
EKSKLUSIIV I 2024. aasta Soome meister taipoksis Aapo Akkanen: taipoks on rohkem kui sport, see on eluviis
A.L.O. Crew sportlased särasid EstOpen 2025 Tatami võistlusel
Rahvusvaheline kickboxingu turniir jõuab DAZN-i: „Last Heavyweight Standing” algab aprillis
GALERII! EKSKLUSIIV I The League VIII matši võit Volosatõhile: tahan selles alas edasi liikuda
RAAMATUSOOVITUS I “The Good Son: The Life of Ray „Boom Boom“ Mancini”: üks poksiajaloo mõjusamaid elulugusid
Betr ja GLORY esitlesid uut eksklusiivset kickboxingu sarja: GLORY Underground
GALERII! EKSKLUSIIV I Salamatin pärast The League`i matši võitu: pidin matši käigus strateegiat muutma
GALERII! EKSKLUSIIV I WBC International Muay Thai võitja Ruslan Mitjajev: olen õnnelik, et kõik õnnestus!
GALERII! EKSKLUSIIV I Danil Turilov The League võidust: raske töö tasub end ära!
GOODFIGHT PODCAST! Kristo Männistu: kus on tahe, seal on ka võimalus
Nädalavahetusel toimusid Eesti Meistrivõistlused tai poksis. Treener Kristo Männistu rääkis Goodfight podcast`is, et meistrid sünnivad läbi raske töö saalis.
Võitleja sees peab olema tuli
Männistu tõi välja, et selleks, et ta soovitaks sportlasel ringi või Eesti Meistrivõistlustele minna peab viimase iseloomus olema süda ja südikus, mida ei saa õpetada. „Kõike muud, näiteks tehnikat, saab õpetada, aga kui sul südant ja südikust pole, et minna lõpuni ja võitleja olla, siis… See on kõige tähtsam asi,“ lausus ta ja lisas, et peab selle all silmas asjaolu, et võitleja sees oleks tuli – kas sa ka reaalselt tahad võita ja lähed lõpuni välja, kui sul ka kondid katki on või annad alla.
Kristo Männistu treenerina
Männistu sõnas, et tahab loota, et on samal ajal õiglane, aga ka karm treener. Ta nõuab võistlejatelt palju ning mõlemapoolset austust – kui on vaja kritiseerida, siis ta teeb seda ning ootab sama ka sportlaste poolt vastu. „Kui nad tunnevad, et tänane trenn on natuke hull, siis ma loodan, et nad ütlevad seda. Oma keha tuleb tunda ja sellega koostööd teha. Eelkõige aga arvan, et olen emotsionaalne ja karm.“
Treener peab olema autoriteet, keda sportlane kuulab
Treener selgitas, et sportlase ja treeneri vahele peab aga jääma ka mingisugune piir ning omavahel ei saada olla päris sõbrad. Treener peab olema autoriteet, keda sportlane kuulab. Kui aga omavahel ollakse sõbratasandil, siis kaob austus ära. Männistu tõi näitena välja roundide vahepeal olevad pausid, mille jooksul saab vajadusel sportlase motivatsiooni lakke tõsta ning öelda, mida on vaja tehnilises pooles muuta. „Tihti, kui on olnud raske round, siis on vaja motiveerida. Mul on väga hästi meeles üks adrenaliinivõistlus Markusega, kus ta oli juba täitsa läbi. Ütlesin talle, et oled trennis nii palju tööd teinud ja nüüd siin loivad – võta ennast kokku! Ja mees tuli viimasesse ringi täiesti uue hingamisega,“ meenutas ta ja lisas, et just sellepärast peabki olema treeneri ja õpilase vahel lähedasem side, et esimene suudaks vajutada õiget nuppu ning teaks, millal on seda vaja vajutada ning millal mitte.
Treener peab olema autoriteet, keda sportlane kuulab.
Muay Thai Liiga areng on teinud suure hüppe
Männistu lausus, et kui tema omal ajal 2010. aastal alustas, siis toimus Muay Thai Liigal kokku 11 matši. Kui võrrelda seda käesoleva aastaga, mil mõlemal päeval toimus 60 fight`i ning esimesel päeval 10 matši ainult soojenduseks, siis treener tõdes, et areng on olnud tohutu. „120 sportlast täna, 120 sportlast homme – see on midagi uskumatut. See on äge! On olnud äge olla selles arengus sees. Põnevad ajad on ees. Tahan näha, mis saab 5-10 aasta pärast.“
Töökus võidab alati talendi
Lisaks tuli podcastis juttu ka Rasmus Maivelist, kelle kohta Männistu tõdes, et Rasmuse kasv sportlasena on olnud pigem stabiilne. „Olen talle alati öelnud, et Rasmus – sa oled väga talendikas, aga sa ei ole töökas. Töökus võidab alati talendi. Sa võid olla ükskõik kui talendikas, aga kui sa ei ole töökas, siis töökas mees võidab sind lõpuks niikuinii,“ lausus ta ja selgitas juurde, et Rasmusel on kombeks fight ära teha ning seejärel teha paus. Peale detsembrikuus toimunud UFN-i pole Rasmus aga pausi teinud ning on ilusti trennis käinud. „Loodan, et stabiilne kasv läheb nüüd järsemaks kasvuks.“
Töökus võidab alati talendi. Sa võid olla ükskõik kui talendikas, aga kui sa ei ole töökas, siis töökas mees võidab sind lõpuks niikuinii.
Nurgas olemine on teinekord palju raskem, kui olla ringis
Männistu tõi välja, et olles treenerina nurgas ning elades sportlasele kaasa, taob süda kindlasti kaks korda kiiremini kui muidu. „Nurgas olemine on teinekord palju raskem, kui olla ringis. Mida lähemale võistlus jõuab, seda higisemaks lähevad peopesad – mis sest, et olen seal nurgas sadu kordi käinud. See on raske, aga süda on alati uhkust täis, pole vahet mis tulemus on.“
Nurgas olemine on teinekord palju raskem, kui olla ringis.
UFN-i võit oli Markusele erilise tähendusega
Männistu lausus podcast`is, et Markus on heasüdamlik, rõõmsameelne ning töökas. Rakveres toimunud UFN-i võit oli Markusele erilise tähendusega, sest just enne võitlusõhtut oli Markus kokku kukkunud ja ei teadnud, kas saab üldse ringi minna. Ringi ta siiski läks. „Kui nädal aega enne matši kokku kukkuda, siis see on väga ohtlik ja halb märk. Lõpuks tuli välja, et probleem oli veresuhkrus. Nägin teda samal õhtul ja õnneks Markus polnud näost väga ära. Mõtlesin, et okei, teeme selle ära. Lasin tal samal päeval midagi head süüa ja võtsime järgmisel nädalal natukene raskemalt kaalu. Järelikult oli õige tegu,“ tõdes treener.
Kus on tahe, seal on ka võimalus
Männistu lausus lõpetuseks, et nii treenerina, võistlejana kui ka inimesena ei anna ta kunagi alla. „Ootan sportlast alati tagasi. Kus on tahe, seal on ka võimalus!“
GALERII: GOODFIGHT, ALEJANDRA KARU

GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?