Sonja Anderson (Foto erakogu)2

Sonja Anderson. Foto: erakogu

EESTI MUAY THAI LIIGA I Sonja Anderson: iga treening on võitlus iseendaga, mis kasvatab inimest kui indiviidi

19. oktoober 2022 | Muay Thai Liiga, Uudised

22. oktoobril toimub selle hooaja esimene Eesti Muay Thai Liiga etapp FFC spordisaalis. Teiste seas astub ringi 21-aastane Sonja Anderson, kellel on peetud 2 matši. Sonja lausub, et on tai poksiga tegelenud nüüdseks 5 aastat, kuid võistelnud veel väga vähe, seega on Eesti Muay Thai Liiga hea ja turvaline koht, kus oma amatöörmatšide arvu kasvatada.

Sonja sõnab, et huvi võitlusspordi vastu tekkis umbes 12-13-aastaselt. Kuna sel ajal tegeles ta võistlustasemel tennisega, siis tulenevalt olukorrast polnud tol hetkel võimalust minna ka tai poksi trenni, mida ta aga väga tahtnud oleks. Suure soovi ja tahte ajel sai ta 16-aastasena organiseerida oma elu selliseks, et hakkas käima paralleelselt kahes trennis – tennises ja tai poksis. Viljandis üles kasvanuna alustas ta treeninguid Viljandi Taipoksi Klubis. Peale gümnaasiumi suundus ta aga Tallinna Ülikooli kehakultuuri õppima ning peale väikest pausi leidis tee Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemiasse.

Sonja Anderson. Foto: erakogu

Kõige enam paelub Sonjat poksi juures selle spordiala mitmekülgsus. „Tai poksis on töös kogu keha ning vaja läheb nii jõudu kui vastupidavust, mis tähendab, et trennid ei ole üksluised. Nii tai poksi kui teiste võitlusspordialade treeningud on väga intensiivsed, mis mulle väga istub, sest mulle meeldib iseennast push’ida,“ räägib ta ja lisab, et kuna alustas tennise mängimist 4-aastasena ning on kuni tänaseni tegelenud aktiivselt spordiga, siis oskab ta trennis pingutada ja on sellega harjunud. „See on oskus, mida igal inimesel ei ole.“

Ettevalmistused Eesti Muay Thai Liigaks

Sonja tõdeb, et hetkel on võistluseks ette valmistumisel pannud kõige rohkem rõhku üldise vastupidavuse arendamisele. Tema treeneriks on Kevin Renno ja üldkehalise ettevalmistuse treener Kaido Leesmann.

Suurimad eeskujud võitlusspordis

Sonja toob esimese suurema eeskujuna välja Andra Aho, kellega koos on tal ka rõõm treenida. Andra oli esimene eestlasest maailmatasemel naisvõitleja, kellele Sonja nooremana kaasa elas.

Usun, et kui teed seda, mida armastad ning oled valmis oma eesmärkide saavutamiseks andma endast kõik, pole miski võimatu.

Sonja tulevikuplaanid

Sonja eesmärgiks on järjepidevalt võistelda ning tulevikus profifight`ideni välja jõuda. „Soovin ennast arendada nii sportlase kui treenerina, et anda edasi oma oskusi ja teadmisi ning motiveerida inimesi tegelemaks sellega, mis neile tõeliselt meeldib, kas siis võitlusspordis või mõnes muus eluvaldkonnas. Usun, et kui teed seda, mida armastad ning oled valmis oma eesmärkide saavutamiseks andma endast kõik, pole miski võimatu.“

Sonja toob välja ka 4 põhjust, miks võiks poksiga tegeleda:

1) Poks on suurepärane kogu keha treening. Järjepidevalt treenides paraneb nii vastupidavus, jõud, kiirus kui ka koordinatsioon ja painduvus.

2) Võitlusspordialad kujutavad endast oma mugavustsoonist väljas olemist, seda nii treeningsaalis kui võitlusringis. Iga treening on võitlus iseendaga, mis kasvatab inimest kui indiviidi.

3) Omast kogemusest võin öelda, et lisaks füüsilisele tervisele hoiab poks kontrolli all ka vaimset tervist. Treeningu ajal, poksi puhul eriti, poksikotil treenimisel lülitub aju n-ö “välja”. Kogu energia ja fookus on sellel ühel kombinatsioonil, mis hetkel käsil on. Millelegi muule mõelda sel hetkel lihtsalt ei jõua. Nii teebki aju trenni ajal väikese restardi. Aju on hetke puhanud ning mured või probleemid, mis enne trenni pead vaevasid, võivad tunduda väiksemad või vähemtähtsad.

4) Võitlusspordialadega tegelemine õpetab enesekaitset ning tõstab enesekindlust. Seda eriti naiste puhul.

Eesti Muay Thai Liiga kohta leiad lisainfot Facebooki lehelt.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel