Andreas Välis: parima maadleja tiitli pälvimine pole kunagi olnud eesmärk omaette

03. veebruar 2019 | Uudised

„Võib vist öelda, et hooaeg on minu jaoks juba lõppenud.“ Nii algab 19-aastase Andreas Välise (MK Juhan / Audentese SG) seni viimane sissekanne tema blogis, kirjutatud augustis.

„Möödunud nädalal kinnitati koondis MM-iks ning seal võistlejate nimekirjas end paraku ei näe. Olen otsuses loomulikult pettunud, kuid sporditeel tuleb võtta vastu see, mis sulle parasjagu antakse. Oma pitseri sellele otsusele andis minu kehv esinemine maikuus toimunud eestikatel.“

„Otsusest hoolimata ei ole pidanud ma hooajas pettuma, oli raske, aga väga õpetlik ning siit on kuhjaga kogemusi kaasa võtta.“

Juunioride EM-il Roomas augusti algul saab Andreas kreeka-rooma maadluses kuni 82-kiloste kaalukategoorias 8. koha, mida ta peab oma suurimaks saavutuseks.

Maadlusliit valib Välise aasta parimaks juunioriks.

„Ees ootavad uued eesmärgid.“

Põlvas toimuvad 10. veebruaril maadluse Eesti meistrivõistlused ja osaleb loomulikult Juhan, kes medaleid koju viinud sadu. Regulaarselt osaleb Juhani treeningutel umbes 60 last, võistlemas käib neist ligi 40.

Märjamaa maadlusklubi Juhan asutasid treenerid Olev Nisumaa ja Harri Koiduste, kelle käe alt on sirgunud ka Valeri Nikitin. Nimi pandi klubile Märjamaa maadlustreeneri Juhan Kalde auks. Üks Juhani treenereid on ka Hannes Välis.

Andreas, millest on jäänud vajaka, et täiskasvanute Eesti MV-l on parim saavutus hõbe?

Kuna kodune konkurents on mul alati tugev olnud, siis siiamaani pole suutnud veel tõelist läbimurret saavutada. Kuid töö selle nimel käib ja koduste konkurentide näol tõuseb ka maadlustase.

Kui palju loeb, millises linnas EMV toimub?

Otseselt midagi suurt ei loegi, peaasi, et võistlustingimused oleks mugavad.

Mida tähendab, et esindate Juhanit ja Audentest?

Juhanit esindan igal võistlusel ja samas ka Audentese kooli. Audentese maadlusklubi kui sellist ei ole. Üldiselt ma ei treeni Juhanis, kuigi vahetevahel käin ka Juhani treeningutel, kui jõuan nädalalõpus koju.

Kui palju teiste Juhani maadlejatega räägite ja teate, kes lähevad EMV-le?

Eks vahepeal ikka tuleb juttu, mis kaalus keegi teeb jne. Kõige rohkem suhtlen Ardo Pajuriga, kellega õppisin ja treenisin kaks aastat Audenteses. Eelmisel aastal juuniorite koondise laagrites olime tihti toakaaslased. Täpset arvu ei oska öelda, kui palju maadlejaid Juhanit tänavu esindab. Loodetavasti tuleb nii suur punt kui võimalik.

Mis tunne on Heiki Nabiga samas klubis võistelda? Olete ajanud juttu?

Eks see hea tunne ikka ole, kui selline tituleeritud maadleja meie klubi ridu esindab. Nabi pole küll Juhani klubi kasvandik ja otseselt Juhanis ta treeninud pole. Küll aga näen teda tihti koondise treeningutel. Juttu on vahest aetud küll.

On teil maadluses lemmikuid?

Lemmikuid on maadluses palju. Tavaliselt jälgin enda kaalu maadlejaid, kellelt on palju õppida. Samuti abistab sel aastal mind treeningutel nüüd ka kahekordne olümpialane Ardo Arusaar, kellelt on palju õppida.

Aleksander Karelini fänn olete?

Olen. Kohe tuleb silme ette Sydney olümpia aastal 2000, kus paraku tema võimas võitudejada sai otsa.

On teil mõni lemmikpoksija või -vabavõitleja?

Otsest lemmikut ei ole, kuid suuremate matšide tulemustega olen kursis.

Millised mõtted käivad peas enne ja pärast seda, kui liit valib aasta juuniori?

Mingeid mõtteid mul peast läbi ei käinud. Oma eesmärkideks olen siiski seadnud edukad esinemised maadlusmatil. Parima maadleja tiitli pälvimine pole kunagi olnud eesmärk omaette.

Kelle ise oleksite valinud?

Maadlusjuhatus tegi oma otsuse ja selleks osutusin mina.

On maadlus nii heitlik ala, et näiteks teie klubikaaslane Raido Liitmäe võib saada EMV-lt hõbeda ja järgmine kord jääda 7. kohale?

Jah, aastad ei ole vennad. Eks see sõltub, mis füüsiline vorm ka endal käesoleval hetkel on. Kui konkurents on tugev ja vorm ei ole selline, millega suudaks medaleid võita, siis nii võib minna. Oli ka endal väike tagasilöök eelmise aasta Eesti meistrivõistlustel, kus esimesest ringist tookord paraku edasi ei saanud.

Kas maadlete, nagu öeldakse, ka oma kaaluga? Mõtlete, et kuramus, praegu olen kuni 75, järgmisel EMV-l osalen juba kuni 80 klassis ja siis juba võib-olla 85? Aga ei tahaks võib-olla üldse mõnes neist osaleda, sest vastased on ebamugavamad?

Oma kaal kujuneb aastate jooksul välja. Juuniorideeas võib see kõikuda tavaliselt kahe kaalu vahel. Praegusel hetkel maadlen oma kaaluga. Eks aeg tavaliselt näitab, kuidas kehakaal kasvab ja füüsiline võimekus areneb. Sellist suvalist lahmimist kaalude vahel siiski ei esine.

Ütleme, et teil oleks võimalus mõnele heale spordilisandile reklaami teha. Mida tõesti puhtast südamest kiidaks?

Spordilisandeid tarbin suhteliselt vähe. Kõige tähtsam toidulisand on vast D-vitamiin, mida eriti sügis-talveperioodidel läheb vaja.

Tubli maadleja on Hannes Välis. Kui palju tema aitab? On parem, kui ei maadle samas kategoorias?

Hannes Välis on mu kaksikvend. Koos me maadlusteed alustasime, kuid edasi jäin tõsiselt maadlusega tegelema mina, astudes Audentese spordikooli. Tavaliselt oleme erinevates kaalukategooriates, sest kaalude erinevused on nüüd juba natuke suuremad.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel