Fotod: MK Aberg

Abergi treener Tanel Renter: maadlus teeb tugevaks!

09. november 2021 | Uudised

Maadlusklubi Aberg korraldas nädalavahetusel Kallavere keskkoolis 50. Aleksander Abergi mälestusvõistlused.

„Osales 20 klubi üle Eesti, meeskondliku panime seekord kinni!” ütles Abergi treener Tanel Renter. „Võistluste õnnestumise eest tahan tänada sponsoreid: Maardu linn, Eesti Kultuurkapital, Horeca Service, On-Off, Kommikeskus, K-Rauta, Salvest, Plado Art Service, Lüiste, Nestor, Kald. Perekonnad: Lumila, Ärmus, Kovalkov, Pungas, Liisma, Reinio, Kold, Kai Mägi. Sellise imelise meeskonnaga suutsime korraldada ühe toreda võistluse keerulisel ajal. Sügav kummardus ja kraaps! Maadlus teeb tugevaks!”

Nädalavahetusel toimusid Põltsamaal ka laste Eesti meistrivõistlused sumomaadluses, kus meeskondlikult tuli Aberg esikohale.

Eesti õpilaste meistrivõistlustel 30. oktoobril Põltsamaal võeti meeskondlikult 2. koht. „Enne Eesti meistrivõistlusi õpilastele oli oluline, et võistlus ikka toimuks koroonatingimustes, et kõik poisid oleks terved, saaksid soovitud kaalu. Treeningud olid kulgenud plaanipäraselt, kõik töö oli heaks õnnestumiseks tehtud. Üldjuhul sai rahule jääda. Paaril poisil ilmnes peale pikka võistluspausi oma emotsioonide ja närviga raske toimetulek,” räägib Tanel.

Kui te näete sportlasi sportimas, siis kuivõrd te mõtlete, et selles, mida need sportlased praegu seal võistlusel teevad, väljenduvad mitte ainult nemad, vaid ka nende treenerid ja võib-olla ka spordimeedia? Tulemus ei sõltu ainult sportlasest. Millest veel tulemus sõltub ja mida saab teha selles osas ja mida ei saa?

[Tanel Renter] Hea tulemus sõltub paljude asjade kokkusobitamisest: treeningtunnid tuleb täis teha, kehakaal kontrolli all, unerežiim, õige toitumine, häälestus. Mõni mees maadles juba eelnev öö enda matšid ära. Sealt saab kõvasti juurde panna!

Kuivõrd oluline on õppida midagi uut igas trennis või kui võimalik see on? Öeldakse ka, et sporditegemine peaks olema fun, lahe. Kui võimalik see on?

[Tanel Renter] Jah, oma tegevust peab nautima. Kui õpilased seda teevad, siis on ka tulemus selgelt parem. Igast trennist on midagi õppida.

Kuivõrd uurite lastelt, kas nende koolis esineb koolikiusamist või uurite inimestelt, et – issand hoidku! – ega ometi mõni teie õpilastest kiusaja pole?

[Tanel Renter] Poistega tuleb ikka rääkida ja enamasti tulevad probleemid, kui neid esineb, ka nende jutust välja. Ei ole täheldanud koolikiusamist maadlejatele ega ka maadlejate poolt.

Kui palju teie väiksed treenijad trenni ajal vett ära joovad? Kui palju päevas joovad?

[Tanel Renter] Oluline on, et joogipudelid oleks lastel juba varases eas trennis kaasas. Joogipausidel ligi 30 minuti järel nad joovad. Sellest, kui palju nad päevas vett tarbivad, mul ülevaade puudub.

Filmides tuleb sportlastel vahel karistuseks kätekõverdusi teha või staadionil ringe joosta. Kuidas te sellesse suhtute? Kuivõrd teie õpilased trennina staadionil jooksevad (mitte karistuseks)?

[Tanel Renter] Treeningutele põhjendamatult hilinemise eest saab kätekõverdusi teha küll. 🙂 Laagrites on režiimi rikkumise eest mõnikord ka vaja joosta olnud, aga pigem on need 20 aasta jooksul üksikud korrad. Treeningus jooksmist ettevalmistusperioodil kasutan päris palju.

Miks keegi meie maadlejatest Ameerikasse ülikooli ei lähe? Kõik meie golfarid lähevad. Ameerika ülikoolides on maadlus tohutult populaarne.

[Tanel Renter] Stipendiumi saamine on oluline ja et sobiks ka valitud eriala ja ülikool.

Mida maadlejad profimaadlusest arvavad? On teil kunagi olnud WWF-is või WWE-s mingid lemmikud?

[Tanel Renter] Ei pea seda päris maadluseks, tegu ikka kommertsi ja show’ga.

Kuivõrd tõsine probleem doping maadluses on? Kuidas suhtute ulatusliku dopinguvarjamise tõttu nüüd Ukraina sportlastesse ja Ukraina valitsusse?

[Tanel Renter] Eks igal spordialal on keegi, kes proovib teiste vahenditega tippu jõuda. Eesmärk ikka tulemus ja raha!

Kui suur autoga või rattaga sõitja olete? Ilmselt inimene, kellel autot pole ja kes käib jala, on paremas vormis. Rattatrenni teete?

[Tanel Renter] Töö tõttu sõidan treeningpaikade vahel autoga, aga vabal ajal meeldib rattaga sõita ja kettagolfi mängida.

Noore maadleja vastused samadele küsimustele SIIN.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel