Andreas Eelmäe. Foto: Yakuza Fight

YAKUZA FIGHT I Õhtujuht Andreas Eelmäe: võitlejad – ring on teie päralt!

27. veebruar 2024 | Uudised, Yakuza Fight

Rakvere Spordikeskuses toimub 16. märtsil võitlusspordiõhtu Yakuza Fight 6, kus õhtujuhina astub üles ligikaudu 20 aastat treeneritöö ja kahevõitlusega tegelenud Andreas Eelmäe. Eelmäe leiab, et Yakuza Fight kuulub Eesti kahevõitluse esinumbrite hulka. „Kuidas möödub järgmine Yakuza Fight, saame hinnata juba siis, kui tulevikust on saanud lähiminevik.“

Yakuza Fight kuulub Eesti kahevõitluse esinumbrite hulka.

Andreas Eelmäe. Foto: Yakuza Fight

Kui tuled poksitrenni, õpid  austama teisi inimesi. Kui sinust saab poksija, hakkavad teised inimesed austama Sind

Eelmäe sõnab, et leidis tee poksimaailma tänu oma sõbrale. Nimelt vahetas mees kooli ja seal tekkisid tal raskused sisseelamise ja enda kehtestamisega, nagu see noortel inimestel, seoses keskkonna vahetusega, mõnikord võib juhtuda. „Mu uus koolivend oli juba poksiga mõned aastad tegelenud ja oli üpris hea tehnikapoksija. Ta selgitas mulle, et enese eest seismise tähtis osa võib olla ka hea füüsiline vorm. Nii ma tee poksitrenni leidsingi,“ meenutab ta ja lisab, et Eesti Olümpiakomitee auhinnagalal “Spordiaasta tähed 2019” Eestimaa Spordihing 2019 tunnustuse pälvinud legendaarne poksitegelane Rein Pajur on öelnud: „Kui sa tuled poksitrenni, õpid  austama teisi inimesi. Kui sinust saab poksija, hakkavad teised inimesed austama Sind.“

Foto: Freepik

Mehed ja naised, kes astuvad ringis vastamisi teise inimesega, on julged isiksused

Eelmäe toob välja, et poksiga tegelemine on lisaks heale füüsilise vormile andnud talle kindlasti juurde palju ka enesekindlust. „Arvan, et need mehed ja naised, kes panevad kätte poksikindad ja astuvad poksiringis vastamisi teise inimesega, on kindlasti väga julged isiksused. See näitab, et vaatamata tulemusele, ollakse valmis enese eest seisma.“

Need mehed ja naised, kes panevad kätte poksikindad ja astuvad poksiringis vastamisi teise inimesega, on kindlasti väga julged isiksused. See näitab, et vaatamata tulemusele, ollakse valmis enese eest seisma.

Õhtujuht Andreas Eelmäe (vasakul) ja Roman Zõbin (paremal). Foto: Yakuza Fight

Poks õpetab distsipliini

Eelmäe arvab, et poksiga võiksid tegeleda kõik inimesed, kelle füüsiline vorm ja vanus seda võimaldavad. Poksiga võivad tegeleda tema sõnul esiteks noored inimesed, kes hakkavad kujunema isiksusteks, kuna poks õpetab distsipliini. „Kui tekivad füüsilised võimed ja oskused enese kaitsmiseks, tekib vastutus nii enese kui ka teiste ees. Minu arvamus on, et vähemalt meesterahvad, miks mitte ka naisterahvad, peaksid oskama ennast vajadusel paljaste kätega kaitsta. Sellest lähtuvalt teadmine, et sa oskad ennast kaitsta, tugevdab su enesekindlust. Teadmine, et oled füüsiliselt valmis, aitab sind kõigis konfliktsetes elusituatsioonides, mis ei pea olema seotud pelgalt füüsilise tugevusega.“

Poksiga võivad tegeleda tema sõnul esiteks noored inimesed, kes hakkavad kujunema isiksusteks, kuna poks õpetab distsipliini.

Foto: Shutterstock

Hea tulemus ei pea olema alati seotud võiduga

Küsimusele, mis motiveerib sportlaseid ringi astuma, vastab Eelmäe, et arvab, et see on seotud enese proovilepanekuga. Kui inimene treenib võistlusspordialadel, on saavutused hinnangulise väärtusega otseselt seotud. Kui on tehtud tööd ja treenitud, peaks inimene tahtma oma saavutusi teistega võrrelda. „Head tulemused annavad kindlasti motivatsiooni edasi treenimiseks. Hea tulemus ei pea olema alati seotud võiduga.“

Peale raske töö on vajalik ka tahe midagi saavutada

Treeneritöö ja kahevõitlusega ligikaudu 20 aastat seotud olnud Eelmäe, arvab, et oskab märgata uutes võitlejates talenti, kelledel võib olla antud alal tulevikku. Peale raske töö on Eelmäe sõnul kindlasti vajalik tahe midagi saavutada. „Me elame vabas maailmas ja inimene treenib vabatahtlikult. Tähtsal kohal on ka treeneri toetus. Olen märganud paljude tüdrukute ja naiste puhul, kuidas õpilasel lähevad silmad särama, kui sa aitad neil valla päästa neis peituva ürgjõu, mille olemasolust, enese võimekusest, pole neil endal senini aimu olnud.“

Õhtujuht Andreas Eelmäe (vasakul) ja Sergei Makejev (paremal). Foto: Yakuza Fight

Yakuza Fight on sündmus, mida inimesed ootavad

Eelmäe räägib, et Yakuza Fight on esimene omataoline võitlusspordiõhtu Rakveres. Kui teda kutsuti esimest korda õhtut juhtima, ei uskunud ta, et antud võistlus võib kujuneda populaarseks sariürituseks. „Vaadates tagasi minevikku, näeme kõik, et Yakuza Fight on sündmus, mida inimesed ootavad. Võistlusel on ringis üles astunud vähemalt Eesti võitlejate paremik, mis taaskord näitab, et  Yakuza Fight kuulub Eesti kahevõitluse esinumbrite hulka. Kuidas möödub järgmine Yakuza Fight, saame hinnata juba siis, kui tulevikust on saanud lähiminevik,“ lausub ta ja lisab, et Yakuza Fight sündmusest on talle meelde jäänud koloriidse ja legendaarse Armeenia-Hollandi kikkpoksija, olles ürituse aukülaliseks, sõnavõtud.

Kellele hoiab Eelmäe „rusikaid“?

Eelmäe tõdeb, et tahaks öelda, et jääb erapooletuks – oma laua taga ta kindlasti kellelegi häälekalt kaasa ei ela. „Võib-olla vahest, kui on Eesti ja välissportlase ringikuulutamine või tulemuse avaldamine, on mu hääl ühe või teise sportlase puhul kõvem või vaiksem. Aga seda hindavad ikkagi pealtvaatajad ja minu töö suhtes pole ka sportlaste esindajad negatiivset tagasisidet andnud.“

Andreas Eelmäe. Foto: Yakuza Fight

On oluline, et sportlane suudab oma sisemaailma korras hoida

Kui Eelmäe ise oma võistluskarjääri alustas, oli ta enne ringi astumist tihti üsna närvis. Talle meenub seik, kus üks tema koondise kogenud võistleja istus enne oma matši tribüünil, kõrvaklapid peas ja luges ajalehte. Eelmäe küsis temalt, et kas ta närvis ei ole, mille peale võistleja vastas, et ei ole, on palju võisteldud, mis seal ikka üle mõelda. „Mõtlesin, et jõuaks ise ka kunagi sellisele tasemele. Arvan, et mingil määral oli see ka noot väljapoole, et mõjutada oma vastast. Kindlasti on äärmiselt oluline, et sportlane suudab enda sisemaailma korras hoida. Kui ollakse pinges, langeb sooritusvõime. Samas olen ma alati nentinud, et kahevõitluses on nn „sportlik viha“ vajalik. Kindlasti peab see olema suunatud ainult konkreetsele ajahetkele ja peale treeningut või võistlust tuleb see kuni järgmise korrani ootele panna,“ räägib ta selle kohta, kui oluline on ühe võitleja jaoks oma mõtte- ja sisemaailmaga tegeleda.

Kui ollakse pinges, langeb sooritusvõime. Samas olen ma alati nentinud, et kahevõitluses on nn „sportlik viha“ vajalik.

Andreas Eelmäe. Foto: Yakuza Fight

Ring on teie päralt!

Yakuza Fight võitlusspordiõhtuks ettevalmistuse juures peab Eelmäe oluliseks, et kõik käiks plaani järgi. Ta tahab, et minutikavas ei tuleks muudatusi. „Loomulikult võib matš lõppeda oodatust varem ja selleks ajaks peab olema varuplaan, et sündmus voolavust ei kaotaks. Kindlat rituaali mul ei ole, küll aga olen sündmusi juhtides kasutanud oma vanaisa kullatuid mansetinööpe. Samuti sõnan peale võitlejate väljakuulutamist ja enne oma vahetut ringist lahkumist hüüdlause: „MEHED – (võitlejad, kui ringis on naissportlased) RING ON TEIE PÄRALT!“

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel