Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

YAKUZA FIGHT I Hendrik Themas: ma annaks talle peksa niikuinii…

15. märts 2024 | Uudised, Yakuza Fight

Võitlussportlane Hendrik Themas leiab, et edukas sportlane on see, kes areneb. Kes on täna parem, kui ta oli eile. Ja kellest? Iseendast. Ta usub, et ühe päevaga võib palju teha, ühe aastaga teeb rohkem ja kümne aastaga teeb veel 10 kümme rohkem. “Ka väikesed võidud toovad kaasa enesekindluse ja usu kasvu. Iga sentimeeter, kilogramm, sekund või muu selline on võit. Sead eesmärgi ja vaheeesmärgid ning töötad. Võistled, võitled, pingutad ja naudid seda. Kui enam ei naudi, siis tegeled vale asjaga!”

Ka väikesed võidud toovad kaasa enesekindluse ja usu kasvu. Iga sentimeeter, kilogramm, sekund või muu selline on võit.

Kuidas leidis Themas tee poksi juurde?

Themas, kes astub 16. märtsil Rakvere Spordikeskuses toimuval Yakuza Fight 6 NEW ERA ringi kaalukategoorias kuni 80 kg turniiri raames, sõnab, et sport on tema elus olnud niikaua kui ta mäletab. Talle ka väga meeldis võistelda. Esimesed mälestused on sportlasel lasteaiast, kui oli vaja ümber maja jooks võita. Lapsepõlves veetis Themas suurema osa päevast õues, liikvel – ratas, pallimängud, suvilas oli korvpallikorv, kus päevad läbi vennaga mängiti. Ta proovis ka mõnda treeningut – tennis, ujumine, isegi taekwondo 90ndatel Kõlvarti treeningutel.

Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

„Kuskil 9-aastasena oli märke, et jooksen kiiresti, hüppan kaugele. Vanemad viisid mu Erki Noole kergejõustikukooli. Kergejõustikuga tegelesin pikalt, ligi 15 aastat. Mitmekülgselt, tegin mitmevõistlust. Tugevamad alad olid teivas-, kaugushüpe ja odavise. Eesti ja Balti tasemel tuli mitmeid tiitleid noorte seas. Tulemustega teenisin ka välja stipendiumi Western Kentucky ja hiljem Kennesaw State ülikoolides USA-s,“ meenutab ta.

Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Kergejõustikuga lõpetas Themas ülikooli lõppedes. „Saavutasin oma potentsiaali, mis ei olnud piisav, et professionaalsel tasemel edasi tegeleda. Otsisin uut väljundit, kuhu oma energia suunata. 2013. aasta suvel alustasin MMA treeningutel kooli lähedal USA-s. Väga meeldis. Kuna füüsis oli juba hea, siis oli ka areng kiire. Sügisel Eestisse naastes jätkasin Kevin Renno all, Tallinna Taipoksi klubis. Seal hakkas meeldima püstivõitlus.”

Tegeleb spordiga, sest on võitleja

Võitlemisega tegeleb Themas oma põhitöö kõrvalt. Ta nentis, et töö kõrvalt pole tõepoolest lihtne trenni teha ja olla tippsportlane. „Kindlasti on mul väga vedanud. Näiteks sain esimese Yakuza Fight`i jaoks hommikud vabaks, et trenni teha. Mu töökoht sobib selle töö kõrvalt. Miljonäriks Eestis ei saa, kui sa just Glory`s, The League`l või ONE`il ei võitle ja raha ei teeni. Aga kauaks? Kui sa midagi sellega teha ei oska, siis see ei ole nagu mingi fond,” leiab ta ja lisab, et kui ta võistleb, siis on tal tekkinud nüüdseks mõned väga head sõbrad, kes teda toetavad. „Olen väga tänulik neile, aga need ei ole jällegi summad, millest nii-öelda ära elab. Ma tegelen spordiga, sest olen võitleja. Mulle meeldib poks ja võistlustele minek… Kogu valmistumine ja trenn üldse – see on osa mu elust. See raha ei ole motivaator seal.“

Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Kõige aluseks on eneseusk

Sportlane rääkis, et võitlusspordi juures meeldib talle asjaolu, et kikkpoks toob välja inimese iseloomu ja selle, kas viimane on võitleja. “See on tegelikult kõige primitiivsem. Tegin pikalt kergejõustikku ja kui jooksed kellegagi võidu, siis oma peas mõtlesin, et annaks talle peksa niikuinii. Kikkpoks on selline toores – ta toob välja inimese iseloomu ja selle, kas ta on võitleja. Kui tal on valus, kas ta võitleb või annab alla.”
Themas usub, et kõige aluseks on eneseusk – kõik algab peast. „Sa võid olla füüsiliselt tugev, aga mõnikord on nii, et kes trennis sparringul on väga hea poksija, siis võistlustel tal lihtsalt ei tule midagi välja. Ta ei talu pinget, aga see on väga oluline. Ja muidugi sportlastel peab rutiin olema sõber.“

Sportlastel peab rutiin olema sõber.

Monika Kuzmina ja Hendrik Themas. Foto: GoodFight, Evelin Kruus

Tuleb teha seda, mis on edu toonud

Ettevalmistus võistlusteks on Themasi sõnul laias laastus alati sama – treeni, harjuta ja taastu. „Enne suuremaid üritusi/tugevaid vastaseid küsitakse tihti, et mis ma seekord valmistuses teistmoodi teen. Ei tee midagi teistmoodi ja ei peagi midagi erilist tegema. Tuleb teha seda, mis on edu toonud. Tihtipeale on kaotused tulnud lihtsalt halvast sooritusest, juhtus olema kehv päev ja lihtsalt polnud seda, mida oli võiduks vaja.”
Ta lisab, et loomulikult on iga vastase puhul strateegilisi nüansse ja tehnikaid, mis paremini võivad toimida. Selle koha pealt usaldab ta treeneri nõuandeid.

Kuidas hoida mentaalne pool tugevana?

Sportlastel peab ka mentaalne pool tugev olema. Mida arvab sellest Themas ja kuidas tema seda tugevana hoiab? Sportlane lausus, et see kas on või ei ole. „Kuskilt õhust seda ei võta. See on kogemus, eks see aitab,“ selgitas ta ja lisas, et oma esimese võidu peale ehitas ta üles ka oma mentaalse poole ning suhtumise, et ta võidab. Themas tunnistas, et kui paljud tippsportlased visualiseerivad oma võitu, siis ka tema on seda teinud. „Enne matši mulle meeldib teha võistluspäeval uinak. Öösel on nagunii uni kohutav. See uni annab sulle natuke energiat. Aga enne matši ma elan kogu selle õhtu läbi ja selle, mis mind seal ees ootab. Kui sul on midagi väljakutsuvat ees ja sa oled juba selle läbi teinud, siis see on palju lihtsam.“

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel