VIDEOD I Strelka avab Krimmis hooaja 13. märtsil

12. märts 2021 | Uudised

Venemaa võitlussari Strelka avab Krimmis hooaja üritusega 13. ja 14. märtsil.

Strelka sai alguse 10 aastat tagasi Peterburis. Tänaseks on Strelka enda sõnul UFC järel vaadatavuselt Youtube’is 2. kohal. Peamiselt võisteldakse õues ja ringipõrand on liiv. Kasutatakse kindaid ja tegu on põhimõtteliselt vabavõitlusega, aga küünarnukiga lüüa ei tohi. Kohtumine saab läbi siis, kui üks osalejatest ei soovi enam võidelda.

Sündmused meenutavad Van Damme filmi „Bloodsport”, kirjutab Fontanka 2013. aastal üritusest Peterburi hotellis Azimut: värelevad küünlaleegid, hieroglüüfidega kaunistatud sambad. Võitluste alguseks koguneb saali vähemalt 300 inimest: võitlejad, nende abilised, fännid. Poolteist aastat tagasi tuli neid esimestele turniiridele palju vähem – enamasti osalejad ja nende kaaslased. Nüüd ollakse uute gladiaatorite nägemiseks valmis maksma 300–1500 rubla.

Peamine erinevus Strelka ja kümnete sarnaste turniiride vahel on see, et kõik võivad sellest osa võtta. Täidate veebisaidil küsimustiku ja ootate, kuni korraldajad vastase peale võtavad. See ei pruugi juhtuda kohe – end proovile panna soovijate arv läheneb 2013. aastal juba viiesajale. Vaatamata vanusepiirangule (võidelda saab alates 18. eluaastast) saabub avaldusi isegi 10-aastastelt.

2012. aastal saabus spetsiaalselt Strelkal osalemiseks Prantsusmaalt eakas võitleja Purustaja ehk Jean Noel. 2013. aasta sündmusel astuvad ringi juristid, üliõpilased ja ärimehed. Publik aplodeerib tundmatutele tüüpidele, justkui esineksid nende ees Fjodor Jemeljanenko ja Co. Jemeljanenkoga ongi üritus nii palju seotud, et selle korraldaja Greg töötas tema juures, jäi aga ühel päeval töötuks ja otsustas avada sporditarvetepoe. Reklaamiks korraldas ta võitlusürituse.

„Kuidas ma sind kutsun?” küsib ta 2018. aastal võitlejalt, kes valmistub ringi astuma. „Sa näed välja nagu Puškin,” teatab ta ja rahvahulk nõustub häälekalt. Paljud võitlejate hüüdnimed pärinevad Gregi vaimukatest märkustest: Neljasilmne, Hambaarst jne.

Üks nali tõi aga Gregile kaela FSB. Ta laadis Youtube’i video pealkirjaga „Usbeki kaksikud vs hullud Vene kutid”, mida võis tõlgendada kui etnilise vaenu õhutamist, see aga on kriminaalkuritegu Venemaa seaduste järgi. Sellest hetkest teeb Strelka FSB-ga koostööd. Vaatamata sellele vahejuhtumile on Gregil head suhted kohalike omavalitsustega kõikjal, kus ta Strelka üritusi korraldab. Iga võitlusõhtu tuleb eelnevalt kooskõlastada ja toimumiskohas peab olema meditsiinitöötaja – see on kõik, mis on vajalik amatööride vabavõitlusürituse korraldamiseks mis tahes Venemaa linnas.

Enamik mehi tuleb ringi tasuta ja nende auhind on adrenaliinilaks, kuid käputäis eliitvõitlejaid on välja mõelnud, kuidas muuta hype rahaks. „Tulime Peterburi All Seasons Finale’ile,” räägib Aleksei Meškov, kes on pärit Kislovodskist (1350 km Moskvast lõunas) ja tuntud nimega Sušikokk. „Strelka maksis meie reisi eest, üüris hotellitoa ja lubas võidu eest 40 000 rubla (600 dollarit).” 20-aastane Aleksei on pidanud vaid viis võitlust, kuid need on Youtube’is popid.

Hüüdnimega Ragbimängija tuntud moskvalasele Daniil Alejevile maksavad Strelka juhid “kogemuspunktidega”, mis on Gregi väljamõeldud valuuta, et ergutada võitlejaid ringi naasma. Üks kogemuspunkt võrdub 70 kopikaga. Iga võitleja saab teenitud raha igal hetkel välja võtta. Daniil on 2018. aastaks pidanud neli võitlust ja teeninud 21 000 rubla väärtuses Strelka valuutat.

Strelka toimub 2021. aastal lisaks Venemaale veel näiteks USA-s, Saksamaal ja Prantsusmaal. Eestile lähimad toimumiskohad on Pihkva ja Riia.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel